Home Assistant bez chmury

Dziwne. U mnie zigbee działa bez internetu. I na tym ma polegać zigbee

Panowie to jak z tym w końcu jest w praktyce? Jeżeli zakupie Sonoff ZBDongle CC2652P i dodam do HA przez Z2M to w przypadku awarii neta, nic co jest na zigbee nie będzie mi działać lokalnie z HA?

Rozumiem, że to nie dotyczy integracji CC2652P przez Z2N do HA?

Jak nic nie masz chmurowego to wszystko działa lokalnie - przecież tak jest idea od początku działania HA. Tasmota to WIFI a Zigbee to też …Wifi tylko nie widoczne dla routera.

Ja też tak to sobie wyobrażam ale natrafiłem na ten wątek i zastanawiam sie dlaczego są sprzeczne opinie?

Bo ludzie mają różne konfiguracje i stąd takie pytania.

Mylisz pojęcia sprzętowe. Czym innym jest bramka Tuya dająca dostęp do ich chmury a czym innym jest koordynator sieci Zigbee działający lokalnie i obsługujący przeróżne sprzęty. Obecnie w integracji Zigb
ee2MQTT jest wspieranych 1937 urządzienia.

Rozumiem na czym polega różnica, więc reasumując to koordynator idzie po localu a bramka działająca z HA musi mieć WAN tak?

Mniej więcej tak jak bramka ma oryginalny soft ale niech mnie ktoś poprawi bo nie mam już takiego rozwiązania. Koordynator zawsze jest lokalny.

Nie ma żadnych sprzecznych opinii - kilka urywków, które zacytowałeś post wcześniej (od tego co cytuję) dotyczy zupełnie niepowiązanych wzajemnie tematów.

Zigbee zawsze działa lokalnie, większość typowych koordynatorów to dongle USB (wiec chyba nie da się wymyślić niczego bardziej lokalnego), tylko niektóre to urządzenia sieciowe (ale i one działają lokalnie).

Natomiast ktoś tam wyżej się burzył, że mu Zigbee nie działa bez internetu, bo chodziło o bramkę Tuya (i w dodatku nie miał racji, to nie Zigbee mu nie działa tylko chmura Tuya, które obsługuje niemal 100% processingu w swoim systemie - ich bramka jest po prostu “głupia jak but” bez internetu, bo sterowaniem zajmuje się serwer chmurowy).

To tylko świadczy o tym jak bardzo do dupy jest system Tuya, inni producenci jakoś potrafili wypuścić bramki które działają w pełni offline, a mam na myśli bramki Philips Hue, Ikea Tradfri i Osram LIghtify (być może są jakieś inne, które też działają offline), ba w ramach EOL produktu zarówno Philips wyłączył dostęp chmurowy w bramkach v1 (u mnie to nigdy nie działało z ich starą bramką) jak i Osram (tu była wymagana aktualizacja firmware wprowadzająca tryb w pełni offline, choć taki istniał od początku, to było wyświetlane ostrzeżenie o braku dostępu do chmury), bramka Ikea w początkowej fazie była systemem całkowicie offline (tylko LAN), ale nie śledzę tematu i nie wiem czy Ikea zdecydowała się na uruchomienie dostępu chmurowego, czy nie.

Dzięki, o to właśnie mi chodziło, dopytuję, bo zastanawiam się czy iść w zigbee czy wifi (z tym co nie mam na kablu lub chciałbym korzystać z pomiaru energii). WiFi wydaje mi się mniej “profesjonalne” ale jest tasmota czy esphome. Z drugiej strony czytam, że zigbee stabilniejsze i nie ma opóznień. Oczywiście wszystko po localu w HA.

To musisz pomyśleć o własnym koordynatorze Zigbee, a nie o bramce gotowego systemu (nie idź w żaden mniej lub bardziej zamknięty system).

Na podstawie tak ubogich informacji nie podpowiem co lepiej (Zigbee czy WiFi).

Tasmota i ESPHome to nie są rozwiązania profesjonalne, tylko to po prostu open-source (w odróżnieniu od zamkniętych systemów wielu producentów, do których sprzętu wgrywamy ten niezależny soft), więc umożliwiają tak głęboki dostęp do sprzętu jak się developerom chciało dać (a idea open-source jest taka by był jak największy możliwy, aby było zabawniej Espressif SDK jest closed-source, sterowniki sprzętu Broadcomma stosowane z uwielbieniem we wszystkich modelach RPi też…).

PS Jeśli miałbym polecić jakiś sprzęt WiFi to moim zdaniem rumuńska firma Alterco Robotics wypościła świetną linię pod brandem Shelly (sprzęt jak sprzęt, jak wiadomo i tak powstaje w ChRL,ale ich soft jest na tyle dorobiony, że myślę że w prostych instalacjach będziesz zadowolony), chciałbym to samo napisać o jakimś polskim wypuście (mamy przecież projekt Supla, na bazie którego powstają moduły w Zamelu, no ale musisz sam zdecydować).

Oczywiście - jeżeli wybiore zigbee to na CC2652P, natomiast jeszcze się zastanawiam, bo nie zauwżyłem np modułów dopuszkowych z pomiarem prądu a nie ukrywam, że to też jest fajna opcja.