Home Assistant bez chmury

Większość urządzeń, które posiadam to urządzenia z ekosystemu Tuya. W HA mam skonfigurowaną integrację, jednak to dalej wymaga dostępnej chmury. Dobrze rozumiem, żeby odciąć się od niej potrzebuję Conbee lub CC2531 i skonfigurowania po Zigbee2MQTT? A co w przypadku, kiedy będę chciał mieć i to i to? :slight_smile:

Ekosystem Tuya to rozwiązanie łączące różne sprzętowo rozwiązania z naciskiem na sterowanie ich za pośrednictwem chmury dostawcy technologii i ich zamkniętego API (a już sam fakt, że w pewnej części daje się to integrować to już zupełnie inna kwestia - Tuya nie jest w stanie przeskoczyć technologicznych barier standardów, choć sprzęt jest projektowany by być niekompatybilny z niczym innym).

Jeśli mówisz o sprzęcie Zigbee to tak (ale to nie jest jedyne możliwe rozwiązanie - równolegle do Z2M jest rozwijana integracja ZHA), ale nie widzę ścisłego związku z Tuya - na rynku jest naprawdę dużo sprzętu Zigbee (w szczególności oświetleniowego), którego stosunek jakości do ceny jest nadal wyższy niż w masówce, którą proponują nam Chińczycy.

Nie da rady (jeśli mówisz o tym samym podzbiorze urządzeń) - w przypadku Zigbee możesz używać tylko jednego koordynatora sieci.
Natomiast generalnie HA jest systemem służącym do integracji dowolnych istniejących rozwiązań automatyki domowej, więc nic nie stoi na przeszkodzie by zintegrować różne technologicznie rozwiązania w jednym systemie.

Jeśli to urządzenia WiFi to nie potrzebujesz bramki, wgrywasz do nich alternatywny soft (tasmota, esphome) i za pomocą protokołu mqtt łączysz z HA.

Wszystkie urządzenia nam z protokołem ZigBee. Teraz pytanie co lepsze Conbee czy CC2531? Nie zależnie od koordynatora, to w HA usuwam integrację z Tuya i dodaje urządzenia ponownie do HA?
Chmurę chciałem zachować ze względu na integrację z Google Assistantem.

Czyli masz do nich bramkę Tuya, która jest koordynatorem sieci Zigbee, jeśli chcesz używać innego koordynatora sieci Zigbee, to oczywiście będziesz musiał z niej zrezygnować.

CC2531 szczerze odradzam, to jest naprawdę stara konstrukcja (jakkolwiek nie mogę powiedzieć, że nie działa, bo u mnie eksperymentalna instalacja na niej oparta jak najbardziej działa, ale w porównaniu z innymi rozwiązaniami jest naprawdę kiepsko).
Koordynatorów kompatybilnych z dostępnymi w HA integracjami jest naprawdę sporo - zajrzyj do dokumentacji
ZHA

czy Z2M

W takim razie idę w kierunku Conbee2. Rozumiem, że wtedy już nie dodaję do HA integracji z Tuya, bo znowu połączę się z chmurą.

Odnośnie bramek poczytaj ten temat Alternatywa dla CC2531 - #25 przez wileu

Chyba nie rozumiesz idei działania Zigbee lub ograniczeń związanych z Tuya… jeśli urządzenia Zigbee (czujniki czy wykonawcze) rozparujesz od oryginalnej bramki Tuya, a sparujesz z innym nowym koordynatorem sieci, to oczywiście nie będą już działać z chmurą Tuya (więc sensu jej dalszego używania nie ma), bo będą pracowały już w innej sieci Zigbee zarządzanej przez nowy koordynator.
Integracje takie jak ZHA czy Z2M tworzą “bramkę” Zigbee z instalacji HA.

Jeśli jednak masz inne urządzenia Tuya, pracujące z użyciem innych technologii (np. BLE czy WIFi) to one nie będą pracować z twoim nowym koordynatorem - dla nich będziesz musiał zorganizować sobie obsługę w inny sposób.

PS Tak zupełnie z innej beczki, istnieje nieoficjalna integracja Tuya pomijająca używanie chmury

ale z tego na ile się orientuję na obecnym etapie rozwoju obsługuje ona wyłącznie urządzenia WiFi Tuya z ich oryginalnym firmware, natomiast nie obsługuje mostków Zigbee czy BLE.

Rozumiem, kupuję Conbee2, dodaję do HA i zapominam o chmurze Tuya. Wszystkie urządzenia od tej pory obsługuje lokalnie HA.

Od czwartku jestem zintegrowany z SARS-CoV-2, więc moja zdolność percepcji jest lekko upośledzona :frowning:

OK
a teraz pytanie dodatkowe - jaką bramkę używasz obecnie jako koordynator Zigbee? (dla swoich urządzeń Tuya Zigbee).

Tak mnie to zaciekawiło, bo widzę w obecnej (co nie znaczy, że aktualnej) dokumentacji, że oficjalna integracja Tuya w HA nie obsługuje bramek Zigbee Tuya

To NIE jest reklama sklepu :slight_smile:

Z HA działa bez problemów.

1 polubienie

Jeszcze jedno pytanie w kontekście :slight_smile: Z tego co wyczytałem muszę mieć:

  1. Conbee2
  2. Add-on Mosquitto Broker MQTT - nie wiem po co? :slight_smile:
  3. Zigbee2MQTT - tu będę widział moje urządzenia

Bez brokera nie zadziała Z2M, bo de facto to on zajmuje się wymianą informacji między urządzeniami.

Jeśli pragniesz integracji z klikanym interfejsem i bez zewnętrznego brokera, to masz do wyboru jeszcze integrację ZHA (to jest całkiem ODDZIELNY projekt od Z2M więc lista wspieranych urządzeń może być zupełnie inna, ale popularne koordynatory są obsługiwane)

Dzięki za info, czekam na przesyłkę z Amazona :slight_smile:

Gdyby była potrzeba to należy wykonać aktualizację:

Nie rozumiem tylko czemu cały czas jest mowa o chmurze tuya. Rozumiem że urządzenia tuya wifi idą przez chmurę. Chyba że z tuya local ktoś się upora. Ale przecież nie idą przez chmurę urządzenia zigbee, nawet te od tuya :sneezing_face: Nie mam ale nie chce mi się wierzyć w takie cuda bo jakby to działało i po co :slight_smile:

Jak wyłączę interfejs WAN w firewallu, to wszystkie urządzenia są offline.

Zigbee nie wymaga internetu do działania. Nie sądzę żeby bramka zigbee tuya wymagała. Będzie offline ale bramka a nie urządzenia

Ponieważ “oficjalna” integracja Tuya (ta którą podlinkowałem tam) jest jedynie chmurowa.
Zigbee oczywiście działa lokalnie, ale ta integracja bez dostępu do chmury nie będzie działała.

Jak się zachowuje bramka Tuya nie wiem, bo jej nie mam, ale nie zdziwiłbym się gdyby były z nią problemy offline.

Internet down > urządzenia kaput :slight_smile: