Home Assistant i automatyzacja chromecasta

Szanowni,

Za pomocą HA można na podłączonym google chromcast (np. na telewizorze) wyświetlić różne treści. Klikając na “przeglądaj media” mamy do dyspozycji zarówno pliki z Local Media (dysku HA) jak i pliki streamowane poprzez DLNA, czyli np. z lokalnego komputera. Można też wyświetlić wybrany pulpit (Lovelace) z HA.

I to jest funkcja z której chciałbym skorzystać, tyle że automatycznie. Chciałbym, by o określonej godzinie włączał mi się telewizor (uruchomi go chromecast) i na ekranie wyświetlił się konkretny pulpit HA. Niestety, nie mam pomysłu jak to zrobić. W Node-Red mogę włączyć nodem call service właściwy media_player (chromcast). Serwisem “play_media” właczam tak radio, czy ulubioną muzykę. Tyle, że tam są tylko dwie zmienne do konfiguracji: media_content_id, który przyjmuje adres internetowy oraz media _content_type. Pierwszy przyjmuje adres pliku do odtwarzania, drugi to typ mediów.

A jak zmusić go, by wyświetlił pulpit?

Edit: Gdyby ktoś jeszcze potrzebował rozwiązania, to ono jest następujące:

  1. Wbrew temu co myślałem, mino, że chromcast jest z domeny media_player, przy wywołaniu noda “call servis”, trzeba wybrać domenę cast a nie media_player.
  2. Domena cast ma tylko jeden serwis “show_lovelace_view” , i dotyczy on właśnie wyświetlania lovelace z HA na urządzeniach typu chromecast.
  3. serwis ten NIE korzysta z encji którą standardowo wpisujemy w pole encja, trzeb mu ją podać w sekcji data noda.
  4. W sekcję data należy wpisać mniej więcej taki kod:
{
 "entity_id": "media_player.philips",
 "dashboard_path": "lovelace-piotr",
 "view_path": "poligon"
}

gdzie philips to oczywiście encja chromecasta, a dwa pozostałe wpisy staną się oczywiste, jeśli powiemy, że adres wyświetlone w ten sposób strony to:
https://ADRES_SERWERA_HA/lovelace-piotr/poligon

@szopen dzięki za podpowiedz dokumentacji, nie wpadłbym, że to osobna domena.
Inna sprawa, że twórcy tej dokumenacji za ten wpis są do wymordowania.

1 polubienie

Nigdy tego nie robiłem (nie mam sprzętu, i to akurat tego całkiem celowo), ale może dokumentacja coś podpowie?
https://www.home-assistant.io/integrations/cast/#home-assistant-cast

Dziękuję… ;))
Teraz mam standardowe 5 miesięcy by to zrozumieć… Kurcze, kto im pisze dokumentację?

Myślę że tam jest rozwiązanie.

Nie wiem, ale sądząc po stopniu rekurencyjności oraz stosunkowo niskiej ilości nieabstrakcyjnych przykładów są to kluczowi programiści projektu.
Pod względem objętości “kodu” jest to bardzo efektywny sposób (i też czasem mnie wkurza).

1 polubienie