Home Assistant na urządzeniu połączonym z siecią przez Wi-Fi extender

Hej,
Jestem dość początkującą osoba jeżeli chodzi o sieci.

Z pewnym względów wyglada to u mnie tak:

Router główny Archer C6 znajduje sie w jednym pomieszczeniu, do niego połączony (bezprzewodowo) jest Wi-FI Extender tl-wa854re, sieć ma taką samą nazwę jak sieć podstawowa w routerze, teraz do sieci Wi-FI extendera jest połączony laptop w innym pomieszczeniu, na którym zainstalowany jest linux z home assistant.
Dostęp do home asistant odbywa sie bez problemy za pomocą localhost:8123 kiedy urządzenie znajduje sie w sieci extendera. Jeżeli jednak znajduje sie w sieci głównej 2,4 lub 5Ghz to tego dostępu nie ma.

Czy powinienem wykonać jakieś dodatkowe kroki lub skonfigurować coś inaczej żeby mieć dostęp do HA w całej sieci domowej?

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

Za mało informacji, a te które podałeś są mało precyzyjne lub wręcz błędne.

Nazwa localhost jest nazwą zarezerwowaną, która wskazuje na hosta na którym się właśnie znajdujesz (127.0.0.1), więc jeśli jest ona inna to podaj prawdziwą, bo się nie dogadamy.

W ogóle, to moim zdaniem taka konfiguracja sieci, jaką masz będzie stwarzała mnóstwo problemów (repeatery nigdy nie robią dobrze - masz wtedy w sieci osobne segmenty fizyczne, więc spodziewaj się problemów z działaniem takich usług jak automatycznego wykrywania innych urządzeń w LAN).

Sugeruję modyfikację sieci przez dociągnięcie kabla z routera do miejsca instalacji repeatera i przełączenie tego ostatniego w zwykły tryb AP (wtedy cały LAN będzie jednym segmentem fizycznym). Ponadto najoptymalniej gdy sama maszyna z HA jest podpięta do LAN przewodowo.

1 polubienie

Przepraszam,
zalozmy ze adres urzadzenia na ktorym stoi HA to 192.168.0.154, wiec jezeli jestem w sieci repatera to ten adres dziala poprawnie. Jeżeli jednak przełącze sie na sieć głowna, adres przestaje działać.
Zdaje sobie sprawe z tego, ze najlepiej byloby podlaczyc to przewodowo i wtedy problem by zniknal.
Ale niestety serwer musi stać w pomieszczeniu na innym piętrze, do którego jedyny sensowne rozwizanie to jest przeprowadzenia kabla przez wywiercenie otworu w podłodze, co jest lekko mówiąc niewykonalne.

Na OK, a jaką adresację masz w głównej sieci?
Jeśli nie masz możliwości położenia kabli to sugeruję przenieść serwer koło routera i tam podpiąć (to rozwiąże tylko cześć problemów, ale zawsze coś).

Nie twierdzę, że będzie łatwo, ale opcjonalne możliwości to wykorzystanie przepustów rur CO, ewentualnie szachtu instalacji wodnej (jeśli taki masz), ostateczne rozwiązanie to wykorzystanie kominów wentylacyjnych (wiercenia może się nie uniknie, ale nie będzie trzeba ryć przez strop).

1 polubienie

Dzięki za odpowiedź,
niestety chcicalbym dodatkowo zainstalować narzedzie OctoPrint, ktore posłuży do obsługi drukarki 3D ktora znaduje sie w tamtym pomieszczeniu, moge ją połączyć tylko kablowo, wiec serwer musi zostać tam.

To screenshot z ustawien mojego głownego routera.
Zrzut ekranu 2023-04-14 125733

Ja nie widzę szans, szczególnie, że adresacja (192.168.0.1/24) się zgadza, pokaż zakładkę DHCP routera i jakieś główne ustawienia repeatera.
Być może wystarczy zmiana ustawień repeatera?

Taki problem jak masz ostatnio rozwiązałem po najmniejszej linii oporu stosując 2 zestawy transmiterów powerline, takich jak te (łącznie 4 sztuki, bo była konieczność połączenia 3 miejsc i routera)

ale istnieją też podobne zestawy wyposażone w AP WiFi

Linki tylko przykładowe (akurat właśnie ten sprzęt używałem, ale na rynku wybór jest większy), zwróć uwagę na fakt, że systemy powerline różnych producentów bywają niekompatybilne (oprócz tego są różne standardy w zależności od maksymalnej przepustowości - one przycinają transfer podobnie jak WiFi).

Oczywiście powyższe przy założeniu, że instalacja elektryczna w całym domu jest wspólna (to warunek działania powerline).

1 polubienie

Dzieki za obszerna odpowiedz, to screen z ustawien DHCP.

Jeżeli chodzi o extender, to tam za wiele ustawić nie można. Tak naprawde tylko polaczyc sie z siecia, zmienic jej SSID.
Opcja DHCP na nim jest ustawiona na Auto(OFF)

Co do Twojej propozycji, to niestety instalacja elektryczna jest osobna dla tych dwóch pomieszczeń, tez wziąłem pod uwagę temat powerline.

A masz na sztywno ustawiony IP serwera? To TP Link. Jeżeli onemesh to ustawienie maca na routerze nic nie da. Maci bèdą sie różniły w zależności czy jestes podłączony do routera czy do repeatera. Tak ma tplink.
Jak masz wpisany macadress serwera w dhcp to go wywal, i nadaj serwerowi adres, brame i maske na sztywno.