Home Assistant po kablu czy bezprzewodowo - dla poczatkujacych

Cześć
Chciałbym zacząć od tego że jestem absolutnie poczatkującym w kwestii budowy systemu smart home.

W przyszłym roku wprowadzam się do nowego domu i zanim rozpocznę remonty chciałbym mieć zaplanowany własny system oparty na Home Assistant.
Chodzi przede wszystkim o sterowaniem oświetleniem, klimatyzacja, roletami, ogrzewaniem (piec gazowy) a także obsługę czujników takich jak termometr, czujnik światła oraz czujnik czadu i gazu.
Oczywiście w planie jest tworzenie automatyzacji.

Chciałbym się przede wszystkim dowiedzieć jakie są opcje jeśli chodzi o sterowanie przełącznikami ściennymi do włączania/włączania oświetlenia, podobnie sterowanie roletami itd.
Czy mozna sterować przełącznikiem doprowadzając kabel sygnałowy do każdego z przełączników i zbudować taką sieć typu gwiazda? Czy rozwiązania bezprzewodowe nie ustępują pod względem czasu reakcji tym sterowanym po kablu?

Zamówiłem juz Rasberry Pi 4B na którym posadze HA. Czy dodatkowo potrzeba jakies inne urządzenia w przypadku setrowania urządzeniami po kablu?

Będe bardzo wdzięczny za wszelkie komentarze i rozjasnienie tematu.
Pozdrawiam

Cześć na forum i na początek zacznij od czytania tego forum bo wszystko co opisałeś powyżej zostało już poruszone na forum. Pytania, które zadałeś zostały już zadane a zadaje je każdy “początkujący” piszący swój pierwszy post :slight_smile:.

Czyli do tego czasu musisz stać się co najmniej ekspertem w używaniu HA i mieć wiedzę jak te wszystkie różne urządzenia połączyć i zintegrować z HA. Napewno będziesz musiał zostać “elektrykiem” aby urządzenia do centralnego sterowania po kablu zamontować w rozdzielnicy, połączyć ze sobą w rozdzielnicy uwzględniając istniejące zabezpieczenia, itd. Dlatego odpowiedź sobie na pytanie: czy masz wystarczająco duuużo czasu aby taką wiedzę zdobyć samemu bez zadawania podstawowych pytań na forum.
Nie zrozum mnie źle, nie zniechęcam tylko pokazuje prawdziwą rzeczywistość a łatwo nie będzie, wiem z doświadczenia.
Na dobry początek zacznij od najtrudniejszego w przypadku sterowania po kablu - Sterowniki w inteligentnym domu.

1 polubienie

Ja to wszystko juz wiem :slight_smile: stąd mój post i pytania.
Generalnie szukałem jakiegoś dobrego poradnika lub podręcznika w tym zakresie ale nic nie znalazłem.
Dlatego szukam czegoś od czego mógłbym zacząć, jakiegoś punktu wejścia w ten temat, coś co pozwoliło by mi zrozumieć co z czym sie komunikuje w w jakis sposób łączyć urządzenia.

Chyba nie ma takiego kompendium wiedzy w jednym miejscu. Wynika to z tego, że każde rozwiązanie DIY jest specyficzne. Zazwyczaj się odbywa to tak, że ktoś ma konkretny problem, pyta na forum, FB, dostaje odpowiedź i drąży dalej. Czasem trzeba po angielskich forach szukać.
@macek dobrze napisał - będziesz musiał poświęcić dużo czasu, żeby samemu wszystko ogarnąć. Jeśli decydujesz się na kable, to nawet tutaj są różne wersje dostępne, co i jak ciągnąć do rozdzielni - na pewno musisz sobie zdać sprawę, że będziesz musiał mieć naprawdę dużą tablicę, nie to co typowo się wstawia do domu.

HA po kablu uważam za wyższą szkołę jazdy, gdzie trzeba poświęcić dużo, naprawdę dużo więcej czasu, a informacji dostępnych jest mniej i trzeba się wykazać zdolnością do majsterkowania i dłubania w elektryce (elektronice?) i czasem w programowaniu.
Bezprzewodowo jest szybciej, prościej i łatwiej o informacje.

Wszystko się rozbija o czas i zacięcie do dłubania. Ja budując kolejny dom postawiłbym znowu na rozwiązania bezprzewodowe albo z bólem serca (portfela) postawiłbym na jakieś komercyjne rozwiązanie.

1 polubienie

@umcus bardzo dobrze to opisujesz, poruszyłeś ważną kwestię rozdzielnicy a raczej szafy sterowniczej w przypadku sterowania po kablu, można zobaczyć taką z systemem DIY - Rozdzielnica Smart Home - jak można do tego podejść albo w wersji komercyjnej - Rozdzielnica Grenton, takich przykładów na YouTube, Facebooku jest sporo.

Wybór rozwiązania komercyjnego nie wyklucza zastosowania HA bo w mojej opinii żadne rozwiązanie komercyjne nie dorównuje pod kątem możliwości integracji z innymi systemami, np. w takim Grentonie, aby integrować się z Satelem, po Modbus, po Web, trzeba kupić 3 osobne moduły do integracji, tzw. Grenton Gate (Alarm, Modbus, HTTP - Produkty | Grenton Smart Home), których cena, mnie osobiście, powala na kolana. Wybierając komercyjne rozwiązanie mamy pełne wsparcie producenta lub integratora. Coś za coś, każdy musi wybrać na czym mu zależy :slightly_smiling_face:.

Odpuść wifi. Duży dom to dużo urządzeń prędzej czy później przestanie Ci wyrabiać. Zigbee to dobra droga, z zasięgiem nie będzie problemu bo to sieć mesh gdzie część urzadzen to repeatery sygnału (te na stałe podłączone do zasilania). Dajesz relay switche dopuszkowe do sterowania oświetleniem i masz zasięg w całym domu.

Co do polecania Zigbee w domu który nie powstał to dopiero słaby pomysł :slight_smile:
Jak jest na etapie projektowania to wszędzie tam gdzie chce czymś sterować ma iść kabel - chociażby 4 żyłowy 0.25… pewnie zapytasz po co ? Ano po to że każdy ten moduł ZigBee podłączony do prądu to oddzielna przetwornica i scalak… przy kilku urządzeniach to jeden pies czy zje Ci to 5 czy 20W ale jak będzie chłopak miał 60 pomysłów i wszędzie wepchnie Zigbee do gniazdka to na godzinę zje mu to 120W ! W rok przy obecnych i niskich cenach prądu t bagatela 700zł. i tak będzie rok w rok coraz więcej.
Co do WiFi, nie jest to takie straszne, mam w domu dwa NASy i jeden przez WiFi i wiesz co Ci powiem ? Działa stabilnie :slight_smile: A czemu ? Ano dlatemu że raczej nie chodzę z tym NASem po całym domu tak dla zabawy :slight_smile: