Sterowniki w inteligentnym domu

Chciałbym rozpocząć dyskusję na temat sterownika w inteligentnym domu a dokładnie urządzenia, które “steruje” domem z wykorzystaniem Home Assistant. Mamy kilka wariantów ale w tym wątku proponuję skupić sie na nastepującym rozwiązaniu:

  • sterownik z wejściami i wyjściami, który posiada prostą logikę on/off - steruje za pomocą przycisków (łącznik zwierny, łącznik rozwierny, itd czyli to co mamy w domu na ścianach) światłami w domu, może ma obsługę czujników, np. otwarcia,
  • sterownik umożliwia przekazywanie informacji o stanie wejść/wyjść,
  • sterownik umożliwia sterowanie wejściami/wyjściami za pomocą udostępnionych metod, np. http, mqtt, itd
  • Home Assistant jako oprogramowanie do zaawansowanego sterowania domem - integruje się ze wspomnianym sterownikiem i innymi systemami zewnętrznymi.

Zakładam także, że niedostępność HA nie może mieć wpływu na podstawową fukcjonalność w domu czyli muszę mieć możliwość właczenia swiatła na korytarzu jak nie zadziała czujnik ruchu.

Jeśli chodzi o powyższe założenia to ja widzę tylko PLC. całą logikę działania mam opartą na PLC, który dodatkowo jest zintegrowany po satelowskim protokole integracji z centralą integra. PLC odpytuje integre o stan czujek i jeśli np. w łazience pali się światło a czujnik ruchu nie był wyzwolony 10 min. to sterownik zgasi światło. mam przycisk przy wyjściu z domu, który jesli przytrzymam 4 sek. to wyłaczy światlo w całym domu. pompa cyrkulacji staruje przy każdym załaczeniu światła w łazienkach + o wyznaczonych godzinach rano i wieczorem , z acu weather pobieram prognozę pogody i jeśli np jutro ma padać to nawadnianie ogrodu się nie załączy… sterownik działa od 5 lat i nigdy sie nie zawiesił ani nie zachował sie w sposób dla mnie niezrozumiały… no chyba że sam popełniłem błąd w programie. do tego wszystkiego ostatnio dołozyłem automatyke opartą na NR i HA i uważam, że to rewelacyjne dopełnienie całości jeśli chodzi o wizualizację, komunikaty i sterowanie głosowe. Chetnie poznam inne rozwiązania gdyby móc planować budowę systemu smart dzisiaj i móc zaprojektować ja od początku.

Czyli nawet HA nie był potrzebny do smart home :wink:. skoro aż takie automatyzacje są możliwe.

Sterownik PLC to automatyka przemysłowa a to gwarancja stabilności i niezawodności a tego nie pobije żadne inne rozwiązanie ale kosztem trudności w programowaniu (dawno temu porzuciłem automatykę i zostałem informatykiem), szybciej znajdziesz ogarniętego i elektryka informatyka niż automatyka. Nie wiem też co robi się jak taki stary 5-10 letni (albo jeszcze starszy bo o takich okresach można mówić) sterownik ulega awarii? Na taki sam raczej trudno liczyć a nowe, są kompatybilne? Czy raczej trzeba budować rozwiązanie od nowa łącznie z modułami IO?

Jeszcze jedna wada PLC to niestety cena. A jeżeli cena to trudno pozwolić sobie na kupno takiego urządzenia do zabawy i testowania.

Z tych powodów, wg mnie, sterowniki PLC tak szybko nie zagoszczą w naszych domach. Ale jeżeli dałoby się ogarnąć programowanie takiego PLC w jeden dzień na zasadzie przykładów to czemu nie, swiety spokój jest w cenie.

Centralka alarmowa Satela ze wszystkimi modułami IO, czujkami itd to też dobre rozwiązanie ale znów do ogarnięcia we własnym zakresie. Wszyscy instalatorzy (jakich znam) robią z tego “skomplikowany temat” bo zdają sobie sprawę że mogą zostać pozbawieni dominacji na tym rynku. Jak tylko wspomnę, że chcę oczywiście moduł ETHM-1 Plus i integrować to z zewnętrznym systemem to kręcą nosem.

Ja od początku wiedziałem,że chce mieć instalację smart. jeszcze nie miałem fundamentów a już sterownik mialem na biurku :wink: cena za komplet startowy to ok. 3000 i przy instalacji troche wiecej kabla i skrętki do puszek z pstryczkami. Więc cenowo może faktycznie trochę wiecej niż standardowa instalacja a o ile wiecej możliwości. jak byłem na etapie wyboru rozwiazania to sporo oglądałem sprzętów i gotowych rozwiazań na targach i w każdym cos mi nie pasowało.Teraz jest sporo rozwiązań typu grenton, fibaro itp. ale cena wg mnie za średniej wielkości dom to trochę kosmos… wiem bo we wrześniu byłem na targach ENERGETAB w Bielsku. Jeśli chodzi o oprogramowanie takiego starownika to też miałem z tym stycznośc po raz pierwszy jak kupiłem. Akurat sterownik który posiadam mozna programować w kilku jezykach od typowo drabinkowych do ST który jest bardzo zblizony składniowo do pascala. W sumie jak policzysz wszystkie bramki i łaczniki aktywne typu sonoff ,czy xiaomi to w sumie tez sie troche kasy nazbiera.
Co do integry to widziałem automatyki zrobione na tej centralce i faktycznie to działa ale stwierdziłem że centrala alarmowa niech będzie do tego do czego została stworzona czyli do alarmu. u mnie co prawda obsługuje jeszcze rolety ale i tak mam możliwośc sterowania roletami z HA i zwiazane z tym automatyzacje.
od dawna był jeszcze KNX ale jak by mi przyszło 5 lat temu zaplacic za jeden pstryczek 200 czy 300zł to juz byłbym po rozwodzie :wink:

Odnośnie systemów Fibaro, Greton, nie miałem do czynienia, sporo czytałem ale nie wiem za co taka cena, jak dla mnie kosmos jak za takie funkcjonalności jakie oferują.

I to wg mnie jest przepaść w stosunku do tego co obecnie oferują inne systemy, to programowanie automatyki jest zbyt trudne.

Czyli masz cos podobnego do ekspanderów typu INT-IORS (8 wyjsc, 8 wejść), za pomocą którego można sterować 4 roletami wraz z fizycznymi przyciskami. A z tego wynikałoby, że masz Integre co najmniej w wersji 64 albo 128.

Zobaczymy czy standard KNX przyjmie się na rynku, na razie wszystko co dziala w tym standardzie nadal sporo kosztuje.

Mam prośbę: pochwalisz się zdjęciem rozdzielnicy z automatyką?

Cześć, jestem tu nowy i to mój pierwszy post. Jestem początkujący w temacie HASS. Bardzo mi zależy na integracji z moim systemem domowym opartym na sterowniku PLC Wago 750-842. Potrzebowałbym jakieś łopatologicznej instrukcji/wskazówki co mam zrobić aby odczytywać stany wyjść zapisywać do wejść.
Wykonałem już wstępną konfigurację https://www.home-assistant.io/integrations/modbus ale nie wiem co dalej:)
Instalacja HASS też od dzisiaj:)

Instalacja HASS też od dzisiaj:)

@niesamowitysmyk prosisz o pomoc w konfiguracji Modbus a nie znasz podstaw zasady działania Home Assistanta, przy takim poziomie Twojej wiedzy nie da rady tego ogarnąć, w dodatku zdalnie dlatego ja na razie odpadam.
Proponuje abyś trochę pobawił sie HA na prostszych rzeczach i jak nabierzesz trochę więcej doświadczenia (tak samo jak napewno było to w przypadku sterownika PLC), można będzie podejść do tematu integracji tego urządzenia.

Dzięki za szybką odpowiedź. Faktycznie dopiero zaczynam i będę starał się wgłębić w temat. Wczoraj jeszcze posiedziałem i udało mi się znaleźć fajny tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=fV78MQks6BI na którym w NODE-RED jest pokazana integracja z WAGO - MODBUS. Co najważniejsze działa bez zarzutu. Przy okazji podzielę się dwoma uwagami: w moim sterowniku odczyt adresów wejść są zaczynają się 0 do 511 a adresy wyjść od 512 do 1023. Dzisiaj będę testował funkcję WRITE jednak będzie to wymagało przeprogramowania sterownika aby nadać uprawnienia zapisu przez MODBUS (właściwe wszystko to było opisane w manualu). Teraz będę ogarniał instrukcję Artura dla NODE-RED i myślę że powinno się udać:) Pozdrawiam

I tutaj pojawiają sie rozbieżności - diabeł tkwi w szczegółach - ponieważ opisana wcześniej integracja Modbus z HA to bezpośrednie sterowanie za pomocą HA, jest tylko Modbus i HA, natomiast filmik z YT to wykorzystanie Node-REDa (i jednego z jego modułów node-red-contrib-modbus) oraz protokołu MQTT do sterowania sterownikiem PLC, jest Modbus, Node-RED, MQTT i dopiero HA. Jak widać, to zupełnie dwa rożne sposoby osiągnięcia tego samego - "integracji [dop. HA] z moim systemem domowym opartym na sterowniku PLC"

Czy ktoś używa tzw. przekaźników programowalnych? Np. easy4E firmy EATON
lub programowalnych sterowników logicznych FLC firmy F&F?

Urządzenie easyE4 to programowalne urządzenie przełączająco-terujące, używane jako zamiennik dla sterowania przekaźnikowego i stycznikowego. Jest ono przeznaczone wyłącznie dokontroli, obsługi i sterowania maszyni instalacji oraz techniki domowej w budynkach użytkowych.

FLC18-ETH-12DI-6R to uniwersalny, rozbudowany i programowalny przekaźnik logiczny. Potrafi obsługiwać urządzenia w gospodarstwach domowych oraz sterować elementami instalacji elektrycznych (oświetlenie klatek schodowych, oświetlenie chodników i podjazdów, kontrola pracy markiz, rolet i zasłon, oświetlenie wystaw, sterowanie prostymi maszynami). Może również zastąpić pojedyncze moduły specjalizowane w szafach rozdzielczych zmniejszając tym samym ich rozmiary.

Oba mają port Ethernet, web sever, protokół Modbus, FCL dodatkowo MQTT czyli wszystko to co potrzeba do integracji z Home Assistant. Cena urządzeń również nie jest zaporowa.

Cześć
Czy mogę prosić o jakieś wskazówki co do takiego wykorzystania PLC/Modbus w HA ?
Mam Fateka od kilku lat , działa ok ale teraz startuję z HA. Samo połączenie to drobiazg ale jak pójść dalej. Np przy próbie konfigurowania takiego przełącznika dostaję komunikat “Encja “switch.korytarz_gora” nie ma unikalnego identyfikatora, dlatego z poziomu interfejsu użytkownika nie można zarządzać jej ustawieniami.” Dodaję entity_id za pomocą “konfiguracja/dostosowanie” ale to nie zmienia sytuacji.

Czyli jak możesz to połączyć? Jakie możliwości daje Fatek - Modbus RTU, Modbus TCP?

Ja używam Modbus TCP
Łącze się tak (w pliku configuration.yaml) :

modbus:
  - name: fatek1
    type: tcp
    host: IP_MOJEGO_FATEKA
    port: 502

A potem dodałem przełączniki (też w configuration.yaml) :

switch:
  - platform: modbus
    scan_interval: 10
    coils:
    - name: wentylacja
      hub: fatek1
      slave: 1
      coil: 0
    - name: salon
      hub: fatek1
      slave: 1
      coil: 1
    - name: kuchnia
      hub: fatek1
      slave: 1
      coil: 2
    - name: brama
      hub: fatek1
      slave: 1
      coil: 3

Te przełączniki pokazały się na ekranie głównym (gdy jest automatycznie tworzony).
Można je też dodać używając nazw : switch.salon

Czyli wszystko zgodnie z dokumentacją.

Proponuje zmienić parametr scan_interval: 1.
Zmiana stanu przełączników na PLC poprawnie jest raportowana do HA?

Tak - operacje na PLC pokazują się na HA.
Zmiana scan_interval z 10 na 1 oczywiście przyspiesza reakcję na “ręczne” przełączenie światła przyciskiem na ścianie.

Ale mam teraz inne wyzwanie.
Fatek steruje przez modbus sterownikiem podobnym do EC-133MB (mam starszą wersję) - jest akurat 3 obwody LEDów i każdym z nich mogę oddzielnie sterować - zatem HA czyta/zapisuje rejestry po modbusie i wstawiając wartość od 0 do 100 reguluje jasność LEDów.
Niby to działa , ale po pierwsze muszę dostosowywać wartość “brightness” z 255 do 100 a nie potrafię go (HA) zmusić aby pracował na brightness_pct czyli procentowym z zakresem właśnie 0-100 . A po drugie aktualizacja pozycji suwaka i poziom rozświetlenia ikonki nie chce mi działać . Tak jakby wysłanie danych działało ale odczytanie (dla suwaka) już nie.

Czy coś podobnego do tego sterownika jest dostępne na rynku? Trudno o element wykonawczy sterowany po Modbus.

Zauważ, że suwak pokazuje wartości procentowe 0-100% a HA (w przypadku moich żarówek LED) a wysyła brightness w postaci dziesietnej 0-255 i robi to automatycznie, automatycznie skaluje/zamienia, to wynika z funkcjonalnosci danej żarówki (encji). Ty próbujesz to zrobić samodzielnie? Pokaż konfigurację encji dla tego LEDa w sekcji modbus.

Z zabawek po Modbus mam jeszcze licznik Orno OR-WE-517, ale to świeży nabytek i na razie nie podłączony. Można też znaleźć coś ciekawego np na aliexpres.
Razem z Fatekiem używam jeszcze przetwornika Fatek DA do sterowania czymś co potrzebuje 1-10v

kod dla obsługi LEDa u mnie wygląda tak:

modbus:
  - name: fatek1
    type: tcp
    host: IP_FATEKA
    port: PORT_FATEKA


sensor:
  - platform: modbus
    scan_interval: 1
    registers:
      - name: sensor_kuchnia_led
        hub: fatek1
        unit_of_measurement: "%"
        slave: 1
        register: 100


light:
  - platform: template
    lights:
      kuchnia:
        friendly_name: "Kuchnia LED"
        level_template: "{{ states('sensor.sensor_kuchnia_led') / 10 }}"
        value_template: "{{ states('sensor.sensor_kuchnia_led') | int > 0 }}"
        turn_on:
          - service: modbus.write_register
            data:
              hub: fatek1
              unit: 1
              address: 100
              value: 15
        turn_off:
          - service: modbus.write_register
            data:
              hub: fatek1
              unit: 1
              address: 100
              value: 0
        set_level:
          - service: modbus.write_register
            data:
              hub: fatek1
              unit: 1
              address: 100
              value: "{{ (brightness | float / 255.0) * 100 | round(0) }}"

@Ian_I potrzebuje jeszcze jednej informacji: jakie wartości `brightness" przyjmuje sterownik do LEDów od 0 do 255 czy od 0 do 100 (w procentach)?

Sam sterownik ledów przyjmuje wartości 0-1000 oraz parametr szybkości zmiany w sekundach ale w tym przypadku HA komunikuje się nie ze sterownikiem LED tylko z FATEKiem - a w nim mam to oprogramowane tak, że potrzebna jest tylko wartość 0-100