Taśma RGB lub RGBw

Prośba o informację od osób które mają taśmę led RGB, czy jak ustawicie sobie aby świeciły na “biało”, czy to jest biały który jest białym kolorem który można zaakceptować, czy lepiej użyć taśmy RGBW ale co się z tym wiąże trzeba położyć dodatkowy przewód ?

Nie widziałem jeszcze taśmy RGB która miałaby akceptowałny i przyjemny biały, jak by na to nie patrzyć sterowanie PWM nieliniowymi elementami jakimi są diody LED nie jest wcale takie proste jak się wydaje. Kolorowe żarówki znanych producentów zawierają sterowniki, które mają fabrycznie zaprogramowane dość skomplikowane krzywe korekcji (stąd takie uwielbienie dla możliwości kolorystycznych np. Philipsa i równocześnie jego znienawidzenie za sztucznie nadmuchane ceny, no ale jeśli powiesisz ich żarówkę obok wypustu Tuya to od razu zrozumiesz na czym Tuya oszczędza :stuck_out_tongue: ).

Kolejna kwestia to jest taka, że taśmy RGBW to w zdecydowanej większości taśmy RGB+CW (zimnobiałe, dla mnie też nieakceptowalne - ale podobno to kwestia osobnicza :stuck_out_tongue_winking_eye: a ja lubię 2700K-3000K), więc kupowanie takiego sprzętu na odległość jest mocno utrudnione - jedna z chińskich firm Gledopto wymyśliła w związku z tym dość ciekawe sterowniki, które eksponują 2 urządzenia Zigbee - lampę białą (a generalnie TW - tuneable white, czy po ikeowskiemu WS white spectrum) oraz lampę RGB. Do tego rozwiązania podpina się 2 taśmy: RGB oraz TW (2 odcienie bieli), albo jedną RGB+TW (ale są też sterowniki eksponujące wszystkie 5 kolorów jako jedno urządzenie).

PS ilością przewodów to bym się najmniej przejmował - każdy system, który ma w ofercie i taśmy i ich sterowniki wymaga połączenia tylko jednym przewodem o odpowiedniej liczbie żył.

PPS przy szczególnie długich taśmach konieczne jest pociągnięcie równoległe dodatkowego przewodu zasilającego by skompensować rezystancję wbudowanych linii zasilających (i podpięcie taśmy dwustronnie lub nawet wielopunktowo).

1 polubienie

Pisząc przewód miałem na myśli ilość żył, obecnie jest doprowadzony przewód z 4 żyłami, i się zastanawiam czy nie zagadać do elektryka aby nie zmienił na 5 żyłowy, w tym cały ambaras…

A 5 kolorów wymaga 6-żyłowego, ale chyba po kruchym lodzie stąpasz, skoro nie masz jeszcze wybranego sprzętu, a na miejscu jest już elektryk.

PS zapewne wygodniej byłoby użyć dedykowanych przewodów systemowych (“typowy elektryk” to mi się kojarzy z rozwiązaniem typu 4x1,5mm^2 :stuck_out_tongue: ).

1 polubienie

Temat led wypadł tak trochę nie oczekiwanie, zmiana koncepcji w trakcie jak już elektryk zaczął swoje prace. Nie wiem czy mam nalegać na elektryka aby zmienił przewód, czy biały na RGB to pierdoła i tak zostawić :slight_smile: Nie lubię słuchać ooo Panie to dodatkowe trzy dni roboty :slight_smile:

Nie wiem - to zależy - dla mnie RGB jako źródło bieli są nie do zaakceptowania (no poza oświetleniem efektowym, ale jak rozumiem chcesz z tego mieć oświetlenie dopełniające lub wręcz podstawowe?).
Dla niektórych prosektoryjna biel jest w porządku, ale ja unikam wizyt u znajomych, którzy mają takie oświetlenie :smiley:

To jeszcze jedna zła wiadomość - przynajmniej tam gdzie spodziewasz się modyfikacji instalacji w niedalekiej przyszłości daj peszle, tak by przewody dały się wymienić post factum.
Instalacja niskonapięciowa powinna mieć swoje osobne korytka/peszle.

Oświetlenie dopełniające, hmm zrzucę odpowiedzialność na powodyrkę zamieszania :). Osobiście też nie lubię białego prosektoryjnego światłą, bez obawy możemy się odwiedzić :slight_smile:

1 polubienie

Ja stoję przed podobnym dylematem. U mnie to nie ma być na pewno główne światło, tylko takie uzupełniające, bardziej ambientowe. Będzie umieszczone na szafce (długość ok. 2,7 m). I teraz przeglądam co kupić. Widze w Lidlu, że są dostępne dwa zestawy po ok. 2,5 metra w tej samej cenie, pod Zigbee, ale kompletnie nie wiem, czym się miedzy sobą różnią. Jest jakiś Gosound, ale to na WiFi. Jest też Yeelight i chyba OSRAM ma coś w tym systemie. Oczywiście jest Philips, tylko to trochę poza budżetem :slight_smile: Wiec mam dylemat w co iść.

Ja biorę pod uwagę taki kontroler 1 sztuk H801 WiFi, dioda LED RGBW kontroler WIFI, kontroler RGBW WiFi LED H801, wejście DC5 24V, wyjście 4CH * 4A|led wifi controller|wifi controllerrgbw led wifi controller - AliExpress
Szukam cały czas jakiegoś którym mógłbym zarządzać po kablu (skrętka 8 żył do wykorzystania)

@gregusz
Jeśli chodzi o Lidla to mają po prostu konstrukcje Tuya w mocno zawyżonej cenie (lepiej kupić to samo w ChRL jeśli komuś nie przeszkadza “odpustowa” jakość), nie wiem jak taśmy, ale żarówki Zigbee (i to wszystkie) jakie kupiłem u nich już dawno są z powrotem w sklepie, Philips/Signify ma oczywiście ceny przegięte na maksa (kolorowych taśm też nie widziałem w działaniu, jakkolwiek mam znajomego który kompletuje taki sprzęt do domu i właśnie wybrał Philipsa…), jeśli chodzi o wypusty Osram/Lightify to też nie wiem jak taśmy, ale wśród innych wypustów trafiały mi się zarówno buble (np. wczesne GU10, czy mostek obecnie już bez wsparcia), ale są też i takie całkiem przyzwoitej jakości (w sumie cała reszta np. jakiś czas temu kupiłem żarówkę Tibea o konstrukcji umożliwiającej oświetlenie światłem odbitym - mają do niej dedykowane oprawy, ale pasuje też i do niektórych tradycyjnych opraw). Osram/Lightify ma w ofercie na 100% zarówno osprzęt Zigbee jak i WiFi (ale nie wiem czy wersja WiFi się integruje z HA), z takich bardziej przyzwoitych marek była jeszcze Ikea, ale tylko jeśli chodzi o światło białe - ich kolorowe wypusty są u mnie na ostatnim miejscu w grupie marek które biorę pod uwagę (i chyba nie mają nawet taśm).

Gosund to też Tuya, a zaczynam ich (Tuya) wypusty mijać z daleka - opanowali Świat taniością, ale zdecydowanie nie jakością… więc wszelkie brandy opierające się na white-label od Tuya są na mojej prywatnej czarnej liście (w sumie nawet niezależnie od realnego producenta, choć trafiają się producenci lepsi i gorsi).
UWAGA - niemiecka nazwa marki i niemiecki adres nie musi oznaczać “niemieckiej jakości” - testowałem marki Paulmann i Müller-Licht (i ta ostatnia to na 100% kolejna marka w całości bazująca na Tuya) produkty obu wróciły do sklepu.

Jeśli chodzi o sterowniki taśm, to wśród chińszczyzny przyjrzyjcie się Gledopto (też tyłka nie urywa, ale są przynajmniej tanie i póki co funkcjonują u znajomych).

Nie znajdziesz, bo celujesz nie w tą półkę cenową.

Polecam markę Muller light (Zigbee) z tego co kupiłem jestem zadowolony. Taśm nie miałem w ręku.

Pomijając półkę cenową, w ogóle istnieją takie ?

To jest Tuya, moje milllery już są z powrotem w Amazonii.

Oczywiście - systemów przewodowych jest więcej niż myślisz (tylko to nie jest kwestia samego sterownika taśmy, tylko paru, a raczej parunastu tysięcy na cały system), ale gdybyś chciał coś bazującego na ESP i po Ethernecie, to jeśli sobie sam zbudujesz DIY to też będzie - są już takie moduły, więc gdyby było realne zapotrzebowanie to by się pojawiły i “gotowce”, ale rynek “taniego ID” opiera się od paru lat na rozwiązaniach bezprzewodowych, bo jest na takie właśnie popyt - są znacznie tańsze w instalacji.

Przykładowy wątek

pokop po forum to znajdziesz i inne.

Niektóre znajdziesz też na innym forum (gdzie temat HA jakoś przemknął bez echa, ale ruchu to tam nie ma zbyt wielkiego)