Home Panel - kłopotliwa intergracja z HA

Moi Drodzy,

Po półrocznych zabawach z natywnym dashboardem lovelace HA (z obsługą ze smarfona) postanowiłem zbudować coś bardziej “ambitnego” nadającego się na duży panel poziomy (np. tablet), który zawieszę gdzieś w domu na ścianie.
Znalazłem ciekawą alternatywę w postaci integracji Home Panel. Ochoczo zainstalowałem, odpaliłem i… utknąłem.
Dodatek ten integruje się z HA bardzo ładnie i uruchamia się bez pudła. Problem w tym, że w żaden sposób nie mogę wyświetlić na nim żadnej encji HA, bo… nie mogę zalogować się z HP do HA (nawiasem mówiąc, co to za integracja, skoro muszę się z niej logować z powrotem do HA, który niby właśnie zintegrował się z tym add-on’em) :

Cały czas widoczne jest ostrzeżenie Home Assistant not connected na karcie Group Card (widocznej po prawej stronie).

Gdy klikam [Log in to HA] i podaję adres zewnętrzny (duckdns), ekran odświeża się kilkakrotnie (dziwne), po czym ostatecznie nic się nie dzieje i ląduję w pukcie wyjścia. Gdy jednak spróbuję zalogować sie do HA domeną lokalną (home-assistant:8123), inicjuje się HA w oknie HP i… nic więcej się nie wydarza, proces jakby zawisł…

W rezultacie nie mogę na panelu HP wyświetlić żadnej encji z HA.
Zajrzałem ochoczo do logów HP:

Nie znajduję tu jednak żadnych błędów…

Mam zatem uprzejmą prośbę o oświecenie mojego rozumu… Czy czegoś (poza specyficzną wiedzą) mi brakuje w konfiguracji HA lub HP? Po co wymagane jest logowanie do HA. skoro to jest integracja add-on? Jak dotrzeć do jakiejkolwiek encji HA z poziomu HP?

Zobacz na dwains-lovelace-dashboard


Instalacja z HACSintegracje

https://github.com/dwainscheeren/dwains-lovelace-dashboard

@artpc
Dwainsa już ćwiczyłem. Niestety jego customizacja wydaje się dramatycznie skomplikowana pomimo zaszytych w nim wielu automatyzmów.
Moją ulubioną kartą w lovelace jest custom:button-card, którą opanowałem chyba nieźle i wykorzystuję wszystkie jej właściwości i możliwości, co bardzo ożywia ekran i wygląda naprawdę fajnie. Straciłbym te karty w interfejsie Dwains.

Zaloguj się po IP (192.168.1.20:8123)

Wycofuję podejrzenie o utratę custom:button-card w Dwains! Daje się zaimportować i działa! :slight_smile:
Widać, że Dwain poczynił postępy od czasów, gdy testowałem jego dashboard.

Edit:

@artpc

Zaloguj się po IP (192.168.1.20:8123)

Niestety jest problem z certyfikatem SSL…

… i to pomimo poprawnych ustawień oraz obecności plików *pem we właściwym miejscu:

Chyba nie bardzo rozumiesz jak działają addon’y (dodatki) - to są osobne od HA kontenery “żyjące w oddzielnych światach” i to dotyczy praktycznie każdego dodatku, a do zarządzania HA potrzebne są dodatkowe uprawnienia, więc i logowanie jest standardem (przy okazji daje to dodatkowe możliwości, bo możesz stworzyć sobie usera tylko na potrzeby obsługi panelu).
A tak poza konkurencją to ten dodatek uważam akurat za kiepski i chyba nie za bardzo rozwijany.

“Home Panel” tak swoją drogą jest osobnym dashboardem (i nie ma nic wspólnego z lovelace) więc musisz go zbudować od zera.

Dzięki, @szopen, za kolejną porcję wiedzy…
Byłem dotychczas przekonany, że dodatki nie mogą żyć własnym życiem, skoro są dodatkami.
To jak maggi w zupie, sama nie daje się pić/jeść ale bez niej zupa smakuje jak ścierka… :wink:
Trochę mylące jest tu słowo “integracja”… Ale po Twoim wyjaśnieniu wiele rzeczy nagle staje się dla mnie zrozumiałych.

Masz na myśli nazwę działu gdzie umieściłeś wątek? Czy sam tytuł wątku?

Terminologia stosowana w HA nieco ewoluowała, by było łatwiej, ale “Home Panel” zawsze był Dodatkiem (add-on’em), natomiast niektóre Dodatki powiązane są z Integracjami, co umożliwia np. tworzenie encji dla bytów istniejących wewnątrz Dodatku.

Zasadniczo każdy Dodatek trzeba skonfigurować przed jego uruchomieniem.

W logach widzisz tylko, że ten Dodatek (stanowiący de facto serwer www) startuje poprawnie, a to, że nie jest zalogowany do HA to inna para kaloszy.
Trzy słowa na przyszłość - te logi, które zaprezentowałeś na obrazku dają się skopiować w postaci tekstu i ta metoda jest zdecydowanie zalecana na forum (obrazek może być uzupełnieniem, ale chyba sobie nie wyobrażasz, że ktoś będzie przyklepywał tekst ze screeshota by poszukać czegoś na temat choćby w dokumentacji czy po prostu internecie).

Natomiast w kwestii dashboardu “Home Panel”, to np. utwórz sobie osobnego użytkownika, jeśli chcesz mieć go wyświetlanego nie wewnątrz interfejsu HA, a jako samodzielny interfejs, to oczywiście musisz się zdecydować na jakim porcie ma pracować (typowo 80, ale mogą być konflikty, więc użyty port musi być wolny, tradycyjnie używa się jakichś typowych np. 8080, ale można i dowolny wolny np. 88) i czy będziesz używa ssl.
Oczywiście będąc w Home Panelu musisz się zalogować do swojego HA (po to ten dodatkowy user by móc np. wyprodukować panel bez uprawnień administracyjnych).
Swoją drogą nie mam co się produkować - jest do tego stosowna dokumentacja
https://home-panel-docs.timmo.dev/

PS Wtedy gdy myślałem o tym Dodatku autor nie dał opcji wprowadzenia do niego tłumaczeń interfejsu (a byłem nawet skłonny przygotować wstępne tłumaczenie, ale timmo001 olał to już w 2019 gdy pytał o to ktoś inny, tłumacząc się, że przecież wyświetlane treści są i tak generowane przez użytkowników), ale patrzę teraz na to i nadal nie ma, a ostatnie wydanie jest mniej więcej sprzed roku.

PPS zwróć uwagę na fakt, że Home Panel w formie dodatku ma swoje repo obsługiwane przez maintainera dodatków (frenck’a)

znalazłem tam twoje issue, ale własnie skonfigurowałem Home Panel w 5 minut i nie bardzo kumam w którym miejscu masz problem - pokaż nam na screenshotach wszystkie kroki które podjąłeś (usuń i zainstaluj od nowa robiąc screenshoty wszystkich istotnych kroków)
natomiast natywne repo Home Panelu jest w zupełnie innym miejscu

Hej @szopen ,
Bardzo dziękuję Ci za opinię i jak zawsze cenne uwagi.
Mając je na względzie ostatecznie zdecydowałem sie porzucić pomysł instalacji i customizacji dodatku Home Panel. Wydaje się, że znacznie lepszą opcją jest wspomniany przez @artpc Dwains Dashboard, zwłaszcza, że rok temu udało mi się przygotować jego polską wersję, choć funkcjonalnie był to raczej dobry prototyp UI, niż w pełni użyteczny dashboard. Teraz, w nowej odsłonie, prezentuje się o niebo lepiej. Zwłaszcza, że wszystkie karty obsługiwane w Lovelace (łącznie z moją ulubioną custom:button-card) są także możliwe do użycia w DD.

1 polubienie

Z tego co widzę DD jest po prostu nakładką/rozszerzeniem lovelace.
Natomiast dla HA istnieją projekty dashboardów całkowicie niezależnych od lovelace (i jednym z nich jest Home Panel) więc filozofia ich konfiguracji jest drastycznie inna.