Homeassistant problemy z konfiguracją, znikający sprzęt, czyszczenie HA

Dzień dobry.
Od jakiegoś czasu staram się ogarnąć temat inteligentnego domu, mam zrobioną platformę testową, kilka kontaktronów, przekaźników parę esp8266 i kilka LD4210 oraz dongla sonoff zigbee, ale do brzegu.
Uzyskałem dostęp zdalny do HA za pomocą Cloudflared.
Problem 1:
łączę się z HA przez stronę www
HA jest wpięty przez utp do rutera
WIFI jest skonfigurowane w ustawieniach sieci
po odpięciu przewodu utp czasami tracę dostęp do HA tak się nie łączył z WIFI
W zasadzie da się z tym żyć ale…
Problem 2
Mam integrację zigbee2mqtt, od czasu gdy mam dostęp zdalny pojawiają się problemy, dodatek się nie uruchamia i tracę dostęp do głowicy na grzejniku. Ponowne uruchomienie dodatku nic nie daje, dongla nie ma w systemie.
Problem 3
Po testach i nieudanych próbach, pozostają encje i nazwy urządzeń które nie są używane, nie mam pojęcia jak się tego pozbyć.
Przykład:
wykrywany jest komponent LD który dawno temu się usmażył i pomimo tego że nie jest podłączony nadal jest zgłaszany jako wykryte urządzenie.

Pierwsza sugestia - jeden problem jeden wątek. Zadając kilka szerokich pytań w jednym wątku zaraz zrobi się bajzel i trudno będzie ogarnąć :slight_smile:

Problem1: to HA jest podpięte po kablu czy WiFi?

Problem 2: co to znaczy że się nie uruchamia? Coś pojawia się w logach? Próbowałeś zamiast Z2M użyć ZHA?

Problem3: A nie da się tego jakoś ręcznie usunąć w ustawieniach urządzenia?
obraz

Ad1
Przed zestawieniem połączenia przez cloudflared połączenie było po kablu i wifi, przy testach po odpięciu kabla wskakiwało wifi, aktualnie mogę się połączyć po adresie homeassistant:8123 czy jakoś tak ale tylko w układzie ha-ruter pc-ruter po kablu, odpięcie kabla wifi znika nie łączy. Być może to błąd w konfiguracji cloudflared. Generalnie to jest najmniejszy problem.
Ad2
Pomimo ustawień start wraz z systemem, dodatek nie uruchamia się i nie mam dostępu do głowicy. Ręczne uruchomienie nic nie daje po kliknięciu uruchom i przejściu do jakiej kolejek karty dodatek się zatrzymuje, próbowałem odinstalować i ponownie instalować ale to nic nie daje.
Ad3
No właśnie chodzi o to że ręczne usuwanie zajmie sporo czasu,mam sporo encji które nie są używane (pozostałości po tymczasowych nazwach) i szukam jakiegoś automatu co to usunie encje z których nie korzystam a jeszcze lepiej jakby przeskanował system i usunoł sprzęt którego już niema.
Przykład dam taki mam trzy sensory LD2410b dwa są sprawne i działają trzeci się ugotował i pomimo fizycznego odpięcia od systemu nadal jest zgłaszany jako nowe urządzenie, kwestia ignorowania to tylko półśrodek.

Automatów nie ma ale możesz zainstalować sobie Watchman z HACS

Screenshot - 04.05.2023 , 21_03_11

potem dodać go w Integracjach,

Screenshot - 04.05.2023 , 21_03_23

W konfiguracji podajesz gdzie ma utworzyć raport
Screenshot - 04.05.2023 , 21_04_20

I dostaniesz ładną listę Usług encji