HomeAssistant - przejście z Aqara and Eve w Homekit na Homeassistant

Dzień Dobry,

Jako że jestem kompletnym nowicjuszem w homeassistant chciałbym zadać kilka pytań do Szanownych Członków Forum.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!!

Mam bramkę Aquara i kilkanaście czujników (ruch, światło, wibracje, temperatura, zalanie, gniazdka i żarówki) - Zigbee

Dodatkowo mam termostaty Eve (Bluetooth LE).

Oba typy urządzeń mam w HomeKit Apple.

Po krótkim czasie używania tego rozwiązania z widzę mnóstwo braków i dlatego zainteresowałem nie HomeAssistant na RaspberryPi 4 i 1

CC2531zigbee2mqtt z anteną Domoticz Home Assistant.

Proste pytania.

  1. Czy w homeassistant powinienem zacząć od wykrycia centralki Aqara i wszystkich z nią powiązanych czujników? Czy też lepiej jest próbować wykryć je przez MQTT ? Chodzi mi o to by wszystkie niedostępne wartości były widoczne (no problem intensywność światła w czujniku ruchu).

  2. Czy jest możliwość zintegrowania termostatów widocznych tylko w AppleHome do Homeassistant?

  3. Zamierzam dokupić przełączniki (przekaźniki dopuszkowe Tuya) ale nie chcę inwestować w centralke Tuya. Jak dodać te przekaźniki w Homeassistant przez MQTT?

  4. Czy po zakończeniu konfiguracji w HA jest możliwość integracji sterowania domem zdalnie przez Apple HomeAssistant?

Odp.3 Tuya to zintegrowana chmura której nie da się wyłączyć, i kiepsko współpracuje z HA. Polecane to Sonoof Shelly + zmiana firmware na TASMOTA .

Odp.1 https://www.home-assistant.io/integrations/#search/Aqara. Jezeli obsługuje MQTT to nie ma problemu.

Odp.4 HA dostepny jest przez przegladarke Chmura Nabu Casa płatna lub inne darmowe np. ZeroTier One.

Dzięki wielkie,
Co do shelly, tak to byłby mój wybór, ale nie mam lini N.

Jeżeli mówimy o przełącznika naściennych, a nie masz lini N to można SONOFF® RF Bridge WIFI 433 MHz -> Pilot natynkowy 3 kanałowy RF433 MHz seria EM R3 - jakis schelly w puszcze czy przy lampie, mostek na starym przelaczniku, dobra znajomosc elektryki.