Hydrofornia - koncepcja, Piec C.O., pompa ciepła, Solary, fotovoltaika

Cześć, żeby nie zaśmiecać innego wątku, na prośbę jednego z użytkowników wrzucam koncepcję jak u mnie jest zorganizowana hydrofornia i ogrzewanie domu. Pamiętam, że kiedyś była prośba o zrobienie tutoriala jak zrobić taki daschbord, pamiętam o tym, ale boję się za to brać, bo wiem ile pracy trzeba na to poświęcić. Na proste pytania to z palca odpowiem. Cały czas to opracowuje od kilku miesięcy, i wciąż coś zmieniam, więc nie jest to jeszcze dopracowane.

3 polubienia

No i tu sie okazuje że masz zasobniki na wodę zapewne już z wmonotowanymi czujnikami temp. Albo z możliwością dodania. Ja mam boiler “sklepowy” Zamknięty i w zasadzie żeby wsadzić tam termometr, jedyna opcja to odkręcić dekiel do wymiany grzałki i wtedy próbować wsadzić tam czujnik. Nie wiem tylko jak z szczelnością kiedy przez uszczelke będzie musiał iść przewód ;/

Różnica temperatury wody i temperatury zewnętrznej metalowego zbiornika jest zaniedbywalnie mała - wystarczy, że upchniesz czujnik (np. DS18B20, termistor czy cokolwiek innego) między warstwę izolacyjną, a sam zbiornik.
Nikt nie mówi, że będzie to łatwe, ale nie ma musu pomiaru bezpośredniego wewnątrz zbiornika (a już tym bardziej nie widzę sensu takiego pomiaru bezpośrednio w okolicy grzałki).

Wiadomo że pomiar robił bym u góry boilera, a najlepiej w dwóch miejscach. Nie bardzo jest jak wcisnąć między izolacje bo to jest szczelnie zamknięte w metalowej puszce :wink:

wiertełko i do dzieła, zrobisz dziurkę i izolecje wytopisz gorącym, prętem i czujnik wsadzisz gdzie chcesz

3 polubienia

W sumie można spróbować :wink:

no i jest wśród nas pomysłowy Dobromir, brawo TY!