Informacyjnie: problemy/reklamacje Shelly 2,5 - rolety/żaluzje i skąd nowy model Shelly 2PM

Mam około 40 shelly 2,5 do oświetlenia oraz do żaluzji. Niestety zauważyłem już w 10 z 13 shelly do żaluzji (silniki somfy) najpierw głośniejsze działanie - słychać piszczenie delikatne/ wyższą częstotliwość, po czasie zaczynają się mocno grzać a znów po jakimś czasie przestają działać. Reklamacja w sklepie Wizro i po niewielkich przepychankach zwrot pieniędzy - cóż z tego jak urządzenia były 1,5 roku temu jakieś 50 zł tańsze. Dwa shelly 2,5, “skleja” się przekaźnik - zawsze odmowa reklamacji bo niby za duże obciążenie - ze zwykłej żarówki? Z tego co się dowiedziałem producent wycofuje się z shelly 2.5 na rzecz shelly 2PM. Reklamacje są zazwyczaj odrzucane - to nie IKEA czy Parkside z Lidla. Jeśli możecie zerknijcie czy wasze urządzenia nie hałasują albo już się nie grzeją.

no i nie zapominajmy ze wizro to marny sklep :wink:

Podobno problem z kondensatorami w przetwornicy jest typowy, nie używam tego modelu, nie wiem, nie mi to weryfikować, naprawa jest stosunkowo prosta.
W przypadku zakupu konsumenckiego masz 2 lata ustawowej ochrony, przy zakupie b2b rok. Producent i/lub sprzedawca może oczywiście dobrowolnie dać dodatkową ochronę w postaci gwarancji.
Nie będę adwokatem żadnej ze stron, ale reklamuj wadliwe działanie póki czas.

Nie wiem co rozumiesz jako “zwykła żarówka”, ale nie jest nią źródło światła LED, mam już trochę lat na karku i nigdy nie widziałem by się skleił prawidłowo dobrany przekaźnik przy pracy z faktycznie zwykłą żarówką w normalnych warunkach, a przy LEDach wiele razy, bo większość użytkowników nie bierze pod uwagę ogromnego prądu rozruchowego obciążenia pojemnościowego, gdzie trzeba uwzględnić współczynnik (który sięga 20-50 a nawet więcej, a należy przez niego podzielić znamionowy dopuszczalny prąd obciążenia dla obciążenia o charakterystyce rezystancyjnej).

Przez takie działania użytkowników jak podpinanie obciążenie większego od dopuszczalnego wszyscy odrzucają reklamacje w podobnych wypadkach, bo jak mają zweryfikować poprawność projektu i eksploatacji instalacji?

trochę odgrzewane ale w takim razie co najlepiej dac aby zabezpieczyć shelly przed zasilaczami pod paski led?

Rozwiązanie stare ale jare, jeśli wiesz, że przekraczasz dopuszczalne prądy dla przekaźników miniaturowych, to przekaźnikiem miniaturowym uruchamiasz zwykły stycznik przeznaczony dla spodziewanego obciążenia.

1 polubienie

czy możesz coś polecić do puszki elektrycznej żeby wytrzymało zasilacz do pasków led ? shelly 2,5 ma niby 2x10A czyli na 1 kanał 10 A i się skleja. Znalazłem coś takiego
HOYMK PRZEKAŹNIK SSR 25A AC AC APR0000059 na 25A . z góry dzięki

Prawdopodobnie przyczyną jest prąd rozruchowy zasilacza. Poczytaj o tym zjawisku, tak aby być świadomym przyczyny ewentualnych problemów z kolejnym sprzętem lub dobrać jakieś inne rozwiązanie.

EDIT:

Ty znalazłeś, my mamy szukać? Jak już wskazujesz sprzęt, to zamieść link do informacji o nim.

1 polubienie

Jasne, już podaje linki:
https://allegro.pl/oferta/ogranicznik-pradu-rozruchowego-zasilacza-200-480w-2a-15026911240

lub

https://allegro.pl/oferta/przekaznik-polprzewodnikowy-stycznik-przemyslowy-hoymk-ssr-10a-ac-ac-14504511278?fromVariant=12466530115

co myślicie?