Instalacja HA na ODROID

Na wstępie chciałbym się przywitać. Trafiłem tutaj bo po kilkuletnim używaniu Domoticz mam już go dosyć. Zainteresowałem się HA i postawiłem go na RPI 4/8gb. Uczę się na nim HA, jednak do wdrożenia w domu HA chciałbym coś innego, myślałem nad Odroid N2+ lub Odroid H2+, skłaniam się do tego drugiego bo chciałbym nim obsłużyć około 10 kamer IP. Wiem że HA pójdzie na Odroid N2+ jednak nie wiem czy uruchomię go na H2+. Co doradzacie ?

Pozdrawiam, Marcin.

Odroid H2 to jest platforma intel-NUC jeśli się nie mylę. Jak się spodziewam H2+ także :smiley:

Jednak nie znam nikogo, kto by tego używał - w tych pieniądzach jest szansa znaleźć jakiąś NUC’o-podobną konstrukcję posiadająca w komplecie obudowę.

Poprawiłem w moim poście bo brakło mi “plusów”, oczywiście miałem na myśli Odroid H2+.

Mnie nie chodzi o obudowę, będzie w “mojej” obudowie Rack19" w szafie, interesuje mnie czy obsłuży około 10 kamer, ma też niski pobór mocy. H2+ sprzedawany jest “golas” trzeba dokupić pamięć RAM DDR4 i pamięć eMMC lub jakiś dysk SATA więc koszty rosną.

Pozdrawiam.

Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć - musisz poszukać po forach jak sobie radzą te procesory.
To zależy też co chcesz z tymi kamerami robić.
Zapis nie zużywa mocy obliczeniowej, jest tylko mniejszym lub większym obciążeniem dla dysku (zdecydowanie odradzam ssd w takim zastosowaniu, więc należałoby to rozwiązać mocno niestandardowo) policz sobie jaki dzienny wolumen danych generuje te 10 kamer (a do zapisu się używa streamu o stosunkowo najwyższych parametrach - myślę że koło 10Mbps na kamerę to wartość by uzyskać szczegółowy płynny zapis umożliwiający doskonałe rozpoznanie intruza, oczywiście można redukować bitrate czy klatkaż, no ale pewnie wiesz co generują twoje kamery).

Na re-kompresję w locie tylu streamów te procki (J4105 w H2 i J4115 w H2+) są raczej za słabe.

W kwestii przetwarzania obrazu np. w celu rozpoznawania ruchu nie mam pojęcia (dekompresja nie jest może jakimś totalnie obciążającym zajęciem, ale ilość streamow jest dość spora).

Jeśli mówisz o bardziej zaawansowanym przetwarzaniu (np. rozpoznawanie obiektów) to z tego co pamiętam wśród tanich rozwiązań jedynie Jetson Nano byłby w stanie obrobić sporo streamów ze swoją wypasioną kartą graficzną, którą można zatrudnić do AI, ale oczywiście nie mówię tu o instalacji HA, tylko o Jetsonie jako oddzielnej jednostce AI i nie znam nikogo, kto by się rzucił na takie rozwiązanie (ale jest teoretycznie możliwe), bo jest to grubsze wyzwanie programistyczne.
O ile mnie pamięć nie myli Nano jest w stanie przetwarzać równolegle 8 lub 16 strumieni HD (to była jakaś binarnie równa liczba ale nie zapamiętałem która :stuck_out_tongue: ).

Czy ta płyta będzie odpowiednia dla systemu z ośmioma kamerami ?
https://www.proshop.pl/Plyta-glowna/Intel-Next-Unit-of-Computing-Board-NUC7I7DNBE-Plyta-glowna-socket-DDR4-RAM-UCFF-NUC/2667327?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=searchengine&gclid=Cj0KCQjwpdqDBhCSARIsAEUJ0hOmWvllndpgLGroYjAaMSBEkEE1fkCUQus2nrac72PNaX6pRSl2kFsaAt0SEALw_wcB

Pozdrawiam.

1 polubienie

Nadal nie powiedziałeś co te 8 kamer ma robić, na jakich ustawieniach pracować i co chcesz z tymi strumieniami zrobić.

Chcę ich obraz tylko przekazać na dashbord, nic poza tym.

To spróbuj to zrobić na swoim obecnym sprzęcie.

RPI4, nie da rady, poza tym z HA znamy się dopiero od tygodnia, więc mam go uruchomionego i uczę się. Docelowo ma zastąpić Domoticza i chciałbym coś na “lata” kupić.

Tym bardziej nie widzę sensu w kupowaniu sprzętu w tej chwili.

Chodziło mi o to żebyś zrobił jakieś testy - np. ile kamer obsłuży i w jakim stopniu jest obciążony procesor (tak to jest inna architektura, ale będzie można z grubsza oszacować w ten sposób zapotrzebowanie na moc obliczeniową).

W zasadzie to jest raczej kwestia możliwości twoich kamer pod względami konfiguracyjnymi (bo generując w kamerach podglądy “o wielkości znaczka pocztowego” no taki żarcik, ale wiesz chyba o co chodzi, zużyjesz niemal zerową moc obliczeniową na sprzęcie do ich wyświetlania).