Instalacja HA na Raspberry PI4 + HMI - jak włączyć wizualizację?

Cześć,

Mam zainstalowany HA na Raspberry PI4, który chcę podłączyć pod zewnętrzny wyświetlacz dotykowy po HDMI i USB, jak zmienić tryb tekstowy (terminal) na tryb graficzny, żeby wyświetlacz podłączony do RPI4 służył jednocześnie jako wizualizacja i sterowanie urządzeń dodanych do HA ?

musisz mieć jakiś serwer X + autologowanie + w Xach odpalić np. chrome’a

Może zacznijmy od tego, że to nie ma być instalacja HAOS, tylko Debian (Raspbian, czy raczej pod nową nazwą RPiOS).

Zainstalowałem sobie RaspiOS korzystając z Rasberry Pi Imagera a następnie próbowałem zainstalować HA korzystając z poniższego poradnika, ponieważ sam nie znam komend i na ten moment, nie umiałem znaleść lepszej instrukcji w internecie

Niestety napotkałem problem przy poniższej komendzie:

python3.8 -m venv .

Zmieniłem wersję z 3.8 na 3.9 i instalacja niby się zakończyła, ale po wpisaniu polecenia

hass

HA uruchomił się raz, z błędami w konsoli, zakończyłem instalację logując się przez przeglądarkę, ale późniejsze wpisywanie komend HASS po uruchomieniu ponownym malinki nie powoduje uruchamiania się HA (nic się nie dzieje po wpisaniu localhosta i portu w przeglądarce maliny)

Nie chce wrzucać wszystkich logów z konsoli, podczas uruchamiania się HA, ponieważ nie wiem czy nie będę musiał od nowa nagrać obrazu RasPiOS na Malinkę, dlatego w tym miejscu bardzo proszę kolegów o trop, w którą stronę pójść, czy poradnik z którego korzystam jest aktualny ? (Wiadomo, zmieniają się wersję, a czasami sposoby instalowania systemów) Czy ktoś posiada instrukcję jak poprawnie zainstalować HA na RasPiOS ?

Jeśli dacie znać, że poradnik jest zgodny i mogę próbować naprawiać swoją instalację, wówczas podejmę dalsze kroki i wrzucę logi błędów jakie się pojawiają.

W kwestii sposobu instalacji, to preferuję raczej zainstalowanie HA bezpośrednio, nie chcę używać dockerów na ten moment, ponieważ czytałem ze taka wirtualizacja robi spory narzut zasobów, których nie mam za wiele na RPI a zależy mi na wykorzystaniu sprzętu, który mam.

Zwykle aktualna instrukcja jest gdzieś na hass.io, czyli jeśli chcesz HA core to:
Raspberry Pi - Home Assistant

w kwestii nieodpowiednich wersji Pytnona tu jest opis jak sobie skutecznie podmienić (wersja 3.9.15 jest tylko przykładowa, prawdopodobnie “na dziś” - tak mi tylko świta, że tego wymaga HA 2023.1.x - powinieneś użyć ostatniego wydania 3.10.x, czyli na dziś to 3.10.9)

Dziękuję @szopen Zainstalowałem Pythona w wersji 3.10.9 oraz podmieniłem link zgodnie z poradnikiem, następnie ponowiłem instalację HA i działa prawidłowo.

Jak napisać coś w rodzaju watchdoga, aby po uruchomieniu malinki, jeśli nie jest włączona usługa hass, automatycznie wystartował Home Assistant ?

Jednak prawdopodobnie coś skopałem przy instalacji, po wpisaniu polecenia

sudo reboot

HA nie uruchomił się, po wpisaniu polecenia

hass

Musiałem wykonać następujące komendy:

sudo -u homeassistant -H -s
cd /srv/homeassistant
python3.10 -m venv .   
source bin/activate
python3 -m pip install wheel
pip3 install homeassistant
hass

Dopiero powyższe, spowodowało uruchomienie HA i możliwość zalogowania się po locallhost:8123

Posiadam RPI4 z dystkiem SSD

O nie, właśnie spostrzegłem się, że nie posiadam Supervisor i wygląda na to, że nie będę go miał na RasPiOS

  1. This installation method has very strict requirements, for example, it only supports Debian (and Ubuntu, Armbian, Raspberry Pi OS are notsupported). So, make sure you understand the requirements from step 1 above.

Czyli zostaje mi chyba instalacja przez docker ? Polecacie jakiś sprawdzony dla RaspiOS ?