Instalacja HA - problem

Cześć zainstalowałem na swojej malinie 4b ha zgodnie z poradnikiem, następnie podpinam do zasilania i wchodze w ustawienia funboxa i nigdzie nie widzę ip maliny :frowning: niestety nie mam kabla hdmi więc nie jestem w stanie nic więcej zobaczyć jedyne co to zielona dioda bardzo szybko mruga i tyle :frowning:

a może poradnik ma błędy?

A to IP z jakiego ma być połączenia?

Trudno pomagać jak piszesz ogólnie a prosić o pomoc w rozwiązaniu Twojego problemu.

Raczej nic się nie pozmieniało w instalacji HA na RPi, więc poradnik Artura powinien być bezbłędny (kiedyś korzystałem).
Ja myślę, że za szybko chcesz zobaczyć, więc odczekaj co najmniej 20 minut i sprawdź w routerze nr IP.
Jak masz podpięty RPi z routerem kablem, to powinno się pojawić po kilkunastu minutach.

Edit. No dobra mam adres w ustawieniach funboxa ale po wpisaniu w przeglądarke z końcowka :8123 dostaje odpowiedz Ta witryna jest nieosiągalna

jaki dokładnie adres wpisujesz?

Dobra wszystko gra ale teraz pytanie czemu rpi nie chce działać bez podłączenia do routera?

Utworzyłem folder i tam wpisałem haslo i nazwe wifi

[connection]
id=my-network
uuid=72111c67-4a5d-4d5c-925e-f8ee26efb3c3
type=802-11-wireless

[802-11-wireless]
mode=infrastructure
ssid=MY_SSID
# Uncomment below if your SSID is not broadcasted
#hidden=true

[802-11-wireless-security]
auth-alg=open
key-mgmt=wpa-psk
psk=MY_WLAN_SECRET_KEY

[ipv4]
method=auto

[ipv6]
addr-gen-mode=stable-privacy
method=auto​

W tym niestety nie pomogę, ale polecam połączenie kablowe, jest bardziej stabilne.

Na marginesie, jeśli zaczynasz dopiero z HA to proponuję trochę cierpliwości, warto czasem poczekać cierpliwie. Miłej zabawy

Jeżeli to Twój pierwszy raz z HA i RPi to proponuje na start połączenie kablowe, aby bylo prościej, potem małymi kroczkami do przodu żeby unikać takich problemów i postów jak powyżej:

No dobra mam adres
Dobra wszystko gra

Dzięki za cenne rady :wink:

Tylko kolega niczego takiego wprost nie napisałem a ja “wróżką” nie jestem, w myślach nie czytam :wink: .

Proszę bardzo, postaraj sie na przyszłość skorzystać z tego Zanim napiszesz na forum.
Jakbyś doczytał dokumentację HA nie było by tego posta:

wchodze w ustawienia funboxa i nigdzie nie widzę ip maliny

bo jest napisane:

a to także nie problem:

niestety nie mam kabla hdmi więc nie jestem w stanie nic więcej zobaczyć

bo pokazane jak wygladą ekran podczas instalowania:

Ja też go nigdy nie widziałem bo każda instalacja idzie u mnie bez monitora/tv.

@macek przecież ten screenshot to z przeglądarki, raz w życiu miałem podpięty monitor w trakcie instalacji i nie ma tam nic specjalnie interesującego (a w każdym razie w tamtych czasach nie było)
@karol_lolek w tym pliku, którego zawartość przedstawiłeś musisz jawnie podać wartości SSID i prawidłowy klucz (hasło) przykładowo musi być tak (oczywiście edytujesz te pola które wpisałem z czapy) zawartość typowa dla połączania WiFi WPA2:

[connection]
id=my-network
uuid=c1226ffb-e568-4d23-973a-5b88f8c84887
type=802-11-wireless

[802-11-wireless]
mode=infrastructure
ssid=twoj_faktyczny_ssid
# Uncomment below if your SSID is not broadcasted
#hidden=true

[802-11-wireless-security]
auth-alg=open
key-mgmt=wpa-psk
psk=haselko_oczywiscie_prawdziwe

[ipv4]
method=auto

[ipv6]
addr-gen-mode=stable-privacy
method=auto

można tez ten plik o takiej (oczywiście odpowiednio przygotowanej) zawartości umieścić na pendrive w/g metody opisanej tam:

a importujemy go w tym miejscu interfejsu (w ten sposób można skonwertować sobie HA instalowane na połączeniu kabelkiem do postaci odpowiedniej dla pracy na połączeniu WiFi):

@szopen przekleiłem to z dokumentacji HA, nie sprawdzałem u siebie podczas instalacji bo wkładam kartę SD do RPi i idę coś przy okazji zrobić, wracam po 20 minutach i mam już okno tworzenie usera :grin:

A z tym plikiem konfiguracji wgranym na pendrive, ta partycja sformatowana na FAT32 musi mieć nazwę CONFIG? I wymagany jest po tej czynności restart całego RPi?

Na podpiętym monitorze widać coś innego (już nie pamiętam dokładnie, a nie mam teraz czasu na instalację tylko dla testu, być może unowocześnili to na tyle, aby była tam wyświetlana jakakolwiek sensowna informacja, kiedyś naprawdę niewiele z tego wynikało)

W drugiej kwestii 2x tak - po imporcie ustawień reboot systemu, bo to przecież ustawienia Network Managera, który inicjalizowany jest przy starcie OS (tak swoją drogą to za pomocą tak przygotowanego pendrive można zrobić sporo więcej - możliwe jest nawet aktualizowanie systemu, który pracuje w jakiejś lokalizacji całkowicie odciętej od internetu).

To jest sprzeczne z tym co zostalo opisane w tym wątku Home assistant bez internetu. Zapraszam tam do dyskusji i podzielenia się doświadczeniami.

Nie mam się czym dzielić - to były eksperymenty jakiś rok - 2 lata temu, a mogło się wiele zmienić przez ten czas.
Edit: być może na takich platformach jak RPi nie działa, bo potrzebne jest jakieś źródło czasu, a maliny nie mają RTC.
Widzę, że tamten wątek potwierdza moje podejrzenia, ale własny serwer czasu to chyba nie problem?

Edit2: Ponieważ nie mogę sobie pozwolić na jakieś poważniejsze eksperymenty na działającym systemie, to jedynie zrestartowałem maszynę z HA po uprzednim odłączeniu routera od dostawcy internetu. Oczywiście działa, choć nie jest to malina tylko NUC (a więc ma RTC) z natywną instalacją, czyli HassOS bezpośrednio pracujący na sprzęcie (a nie wirtualizacja).

Edit3: Niestety nie wszystko się samo podnosi po przywróceniu dostępu do internetu (no ale ta instalacja nie była przygotowywana pod offline, w szczególności należałoby zrezygnować z wykorzystania HACS).