Zanim napiszesz na forum

Aby nie dochodziło do sytuacji jak na rysunku poniżej

image

zanim napiszesz swój pierwszy post na forum a później kolejne, że coś nie działa lub nie wiesz jak to zrobić, proponuję (proszę):

  • sprawdźą oficjalną dokumentację Home Assistanta bo jest obszerna i szczegółowa:
    Documentation - Home Assistant - podstawowe informacje
    Integrations - Home Assistant - dokładne informacje o każdym elemencie HA (encje typu sensor, climate, itd) i opis integracji z innymi systemami (Xiaomi, OpenWeatherMap, itd)
    Examples - Home Assistant - gotowe przykłady użycia HA

  • przeszukaj oficjalne forum Home Assistanta:
    https://community.home-assistant.io/

  • przeszukaj wujka Google zaczynając frazę do wyszukania od “home assistant”

  • skorzystaj z opcji Szukaj - “lupka” (w prawym górnym rógu) na stronie głównej tego forum - to już naprawdę sporo dawka informacji na temat HA :slight_smile: .

  • jeśli zadasz pytanie, a w między czasie znajdziesz rozwiązanie sam to podziel się nim z pozostałymi forumowiczami.

  • Jak chcesz prosić konkretną osobę z wątku o pomoc, napisz do niej pisząc wiadomość, na początku której wstaw nick tej osoby przez, np. @artur

Pisząc post postaraj się przekazać jak najwięcej informacji, również tych technicznych (konfiguracja, logi) aby ułatwić innym osobom rozwiązywanie Twojego problemu.

A przede wszystkim dziel się swoimi doświadczeniami, integracjami i przykładami do czego używasz Home Assistanta, czasami to co dla Ciebie jest już oczywiste dla innych będzie bardzo dużym ułatwieniem.

@artur nie wiem czy mi wypada tworzyc wątek o takim tytule “Zanim napiszesz na forum” ale sam napisałes "Dyskusje o tej stronie, jej organizacji, tym jak działa i jak możemy ją usprawnić. :grin:

4 polubienia

@macek nie widzę problemu z tym, że dodałeś ten post. Jak już wiesz/wiecie staram się jak najmniej ingerować w to co się dzieje na forum. To przestrzeń dla Was. Głównie reaguje na brak kultury - co na szczęście nie miało miejsca na tym forum i oby tak dalej :grinning:
Osobiście nie do końca zgadzam się z kolejnością po punkcie z oficjalną dokumentacją ale rozumiem z czego to wynika. :grinning: Jak dla mnie wszystkie punkty po oficjalnej dokumentacji powinny być możliwe do wykonania w dowolnej kolejności.
Zachęcam nawet aby tutaj trafiać chwilę po tym jak dokumentacja nie pomogła. :grinning:

Natomiast faktycznie przed dodaniem posta na tym forum proszę najpierw o jego przeszukanie czy już nie ma takiego tematu.

Panowie możecie przypiąć ten post na początku?

o cookbook nie wiedziałem, nie korzystałem… popieram przypięcie

Jak coś temat przypięty

Proszę dodać, że w wypadku kiedy ktoś zada pytanie, a w między czasie znajdzie rozwiązanie sam, wypadało by się nim podzielić. Znam przypadki gdzie pytający rozwiązał problem, a na forum potrafił napisać tylko albo i aż że problem rozwiązany, nie podając jak tego dokonał. To bardzo ważne aby tematy miały swój finał.

4 polubienia

Ja też mam sugestię: “Jak chcesz prosić konkretną osobę z wątku o pomoc, napisz do niej pisząc wiadomość, na początku której wstaw nick tej osoby przez, np. @artur

Obie sugestie uwzględnione i dodane

To jeszcze jedna sugestia - każdy użytkownik powinien już na wstępie trafić na instrukcję jak prawidłowo zamieścić posta zawierającego kod yaml (bo w narzędziach oprócz </>, którego używanie chyba nie jest oczywiste brakuje takiego rozwiązania), a chodzi o linijki z potrójnym odwróconym apostrofem ```
czyli znakiem znajdującym się pod klawiszem z tyldą (w przypadku używania typowego polskiego=amerykańskiego układu klawiatury).

PS wątek wydaje się być odpięty

Przecież jest opcja do wstawiania kodu

@emanuel
Tylko jakoś nikt z niej nie korzysta… a odwrotne apostrofy nawet ładnie kolorują tekst

type: entities
entities:
  - type: 'custom:dummy-entity-row'
    entity: sun.sun
    icon: 'mdi:this-icon-does-not-exist'
    name: Bez ikony
  - type: 'custom:dummy-entity-row'
    entity: sun.sun
    icon: 'mdi:home-assistant'
    name: ' '
type: entities
entities:
  - type: 'custom:dummy-entity-row'
    entity: sun.sun
    icon: 'mdi:this-icon-does-not-exist'
    name: Bez ikony
  - type: 'custom:dummy-entity-row'
    entity: sun.sun
    icon: 'mdi:home-assistant'
    name: ' '

Ja korzystam, nie musiałem mieć instrukcji. Ale to dobra myśl żeby tym co nie wiedzą pokazać jak kod wkleić poprawnie.

Idziemy o krok dalej - aby nie pisać posta pod Swoim postem używamy opcji “Edytuj ten wpis”
Dolna część posta wygląda jak poniżej:


klikamy na trzy kropeczki - “pokaż więcej”.
Rozwija na się powyższa zakładka:

gdzie klikamy w ikonkę ołówka - “edytuj ten wpis”.
I gotowe.

4 polubienia

Nie żebym się czepiał, ale z tego na ile ogarniam Discourse, to użytkownik musi mieć bodajże poziom “podstawowy”, aby mieć możliwość edycji własnych postów (nie wiem jednak jak sprawdzić jakie są wymagania do zdobycia tego poziomu).

W naprawdę uzasadnionych wypadkach można odstąpić od tej zasady, szczególnie gdy to wprowadziłoby zakłócenie chronologii dyskusji oraz np. przy tworzeniu tutoriali (gdzie często potrzeba kilku własnych postów jeden pod drugim).

Natomiast do takich podstawowych zasad trzeba by dorzucić kwestię, że praktycznie zawsze wklejony (i sformatowany - patrz wyżej) tekst jest lepszy od screenshota i choć nie zawsze może go wyeliminować to nawet zdublowanie obrazka odpowiednim tekstem jest lepsze niż całkowity brak tekstu i same obrazki.

2 polubienia

Napisałem Ci dziś z “testowego” konta, że po testach które przeprowadziłem z @artur -em, każdy nowy użytkownik niezależnie od stażu na forum i napisanych postów ma możliwość edycji Swoich postów.
Co do kwestii odpowiedniego formatu wklejonego teksu - jest za.

1 polubienie

Też swego czasu miałem zakwasy w palcu od klikania w scalanie postów (i nie bardzo wiem czemu nie ma takiej opcji w Discourse, bo jak mi się wydaje scalasz to ręcznie), bo nowi userzy przeważnie nie ogarniają, że można edytować.

Tak, na zasadzie kopiuj, wklej, usuń.