Instalacja Home Assistant na Proxmox w 2021 roku

Mam identyczny problem z wejsciem na HA przez przegladarke. Jest to moja pierwsza intalacja wedlug poradnika. Wszystko bylo ok do wylaczenia. Po restarcie proxmox wstal, loguje sie przez przegladarke a do HA juz nie moge. Widac wszystko w terminalu jak u ciebie.

Czy udało Ci sie rozwiązac problem ?

Podpinam się do pytania paku2020 oraz Mario_Marecky - mam ten sam problem. Po reinstalacji Proxmoxa nie mogę dostać się do HA. Ping adresu bez zastrzeżeń. Co ciekawe Observer URL na porcie :4357 działa i pokazuje:
Supervisor:Connected
Supported:Supported
Healthy:Healthy
Czy udało się Wam znaleźć przyczynę?
EDIT: kontener z unifi przywróciłem bezproblemowo, działa i jest widoczny…
EDIT 2: VM z HA po przywróceniu z kopi zapasowej Proxmoxa działa i jest widoczna. Co prawda zajmuje znowu połowę dysku, ale jest to jakiś punkt wyjścia…

Mam działający proxmox z jedną wirtualna maszyną HA.Sprzet na którym to postawione ma dysk 240gb i 8 GB ram.Pod Ha zarezerwowanie jest 3,3ramu.Chcialbym ta maszynę w całości tak jakby sklonować żeby powstał drugi Ha do testów.Jak to bezpiecznie i najszybciej zrobić.Mam też drugi dysk USB 120Gb i może go jakoś dołączyć do proxmox i na nim to skloniwac.Dysk kiedyś był używany też do Ha ale na Rpi3.

Postawilem(nie klonowałem) druga maszyne z HA i przywrocilem backup z pierwszej, dysku nie podlączyłem,teraz potestuje czy wszystko na niej działa(na pierwszy rzut oka wszystko ok),ale wydaje mi sie ze 8Gb ramu to troche mało na proxmox i 2 HA.

u mnie na jednego HA mam 6Gb ramu i to jest prawie full wykorzystane, głównie Ram zżera mi NodeRed, więc myślę że wszystko zależy od tego ile masz automatyzacji zrobione

siema, też usiłuje zainstalować HA na proxmox z tego tutoriala i utknąlem tuż po starcie VM… mam proxmoxa 7.4 i zamontowalem obraz haos_ova 8.4
w konsoli VM z HA nie wyglada jakby instalował HA.

Poważnie? Czytałeś ten ^ wątek?

hint: wirtualny BIOS

Przy konfiguracji utworzonego dysku w Proxmoxie , w opcjach Kolejność uruchamiania nie widzę żadnych dysków. Po uruchomieniu utworzonego dysku HA nie startuje.
Ktoś wie co to ?
Coś z bootowaniem biosu ?
Sprzęt HP T360

HA w Proxmox , szybko łatwo i przyjemnie , wystarczy wkleić jeden link do konsoli proxmox , reszte robi skrypt. Polecam , instalowałem i działa: strona

komenda do wklejenia w konsolę
bash -c "$(wget -qLO - https://github.com/tteck/Proxmox/raw/main/vm/haos-vm-v4.sh)"

Hejka
Dzięki za poradnik. Udało się przejść z malinki na proxmoxa. Zainstalowałem wszystko na hp t620. Ale mam jeden problem. Po przywróceniu HA z backupu widzę dodatki ale nie mogę żadnego uruchomić. Co może być tego przyczyną? Jak na to poradzić, co sprawdzić?

Najpierw poczekać na ich automatyczną odbudowę (inna architektura procka), a jeśli nie odbudują się automatycznie przez kilka godzin, to trzeba je zreinstalować (ponieważ gdzieś mi wsiorbało menu odbudowy - nie wiem czy usunięto tę funkcję, czy po prostu może jest ono wyświetlana tylko dla uszkodzonych? więc gdybyś chciał odinstalowywać, to najpierw skopiuj sobie konfigurację w trybie YAML by ją łatwo przywrócić po ponownej instalacji, i taki zabieg dodatek po dodatku…).

Co ciekawe np: node red niby dodatek jest wyłączony, nie mogę wejść w interfejs ale węzły działają. Jak skopiować konfigurację w trybie YAML. Zielony jestem…

Po pierwsze, jeśli wszystko działa i odczekałeś już kilka godzin na odbudowę wszystkiego, to zrestartuj VM (po bożemu!).
To powinno wystarczyć jeśli migracja jest w pełni udana.

Po drugie - nie zawsze kompletna konfiguracja to tylko i wyłącznie YAML, czasem są opcje nie występujące w YAMLu (więc też je trzeba chwilowo pamiętać)


Po trzecie można zawsze pożonglować backupami (ale odpuść bo to rozwiązanie ostateczne jeśli wszytko inne zawiedzie).

Po czwarte - czy skonfigurowałeś nową instalację do pracy z tym samym IP co miałeś dotychczas? (to wpływa tylko na pracę wybranych komponentów powiązanych z konfiguracją sieci)

Po piąte - pytanie z ciekawości - backup przywracałeś na etapie onboardingu (zamiast konfigurowania czegokolwiek), czy może konfigurowałęś i dopiwero potem przywróciłeś backup?

PS
Tak zupełnie z innej beczki - wirtualizacja w proxmoxie nie jest obowiązkową drogą, od paru lat jest możliwość instalacji bare-metal.
Jeśli na RPi maiłeś instalację natywną (HAOS dla wybranego modelu RPi), to na platformie x86-64 jest jej ścisły odpowiednik - HAOS-generic.

Cześć, dzięki za podpowiedzi. Miałeś rację @szopen ,reset po kilku godzinach załatwił sprawę. W odpowiedzi na twoje zapytania.
Ustawiłem stałe IP ze starej instancji HA zaraz po pierwszym uruchomieniu. System przywracałem na etapie onboardingu.
A o co chodzi z instalacją bare-metal? Tak po krótce.

A tak jeszcze z innej beczki. Na pokładzie T620 mam dysk 128GB, ale po starej instalacji na malince został mi dysk 512 SSD. Można go jakoś wykorzystać na obecnej maszynie jako dysk zewnętrzny? Jakieś przykłady zastosowania…

Witam, zacznę od tego że jestem początkującym w tym temacie .Od dwóch dni walczę z instalacją HA na moim Wyse 5070 , proxmox udało mi się zrobić i koniec , wpisując w terminalu wget i link https://github.com/home-assistant/operating-system/releases/download/9.5/haos_ova-9.5.qcow2.xz - pojawia mi się to : Resolving github.com (github.com)… failed: Temporary failure in name resolution.
wget: unable to resolve host address ‘github.com’ .Adres DNS próbowałem zmienić w ruouterze i proxmoxie na * Primary: 194.204.152.34

  • Secondary: 194.204.159.1 i nic . Mój adres ip routera to 192.168.0.1 a proxmoxa 192.168.0.100

Te adresy DNS to dawnej tepsy, one mogą nie działać jeśli twoim dostawcą nie jest Orange (nie są tak naprawdę w pełni publicznie dostępne), zamiast nich u praktycznie każdego operatora można użyć jakieś publiczne (jest tego od groma: cloudflare 1.0.0.1, 1.1.1.1, google 8.8.8.8, 8.8.4.4, Quad9 9.9.9.9, 9.9.9.10 i wiele innych).
Jeśli twój operator wymusza użycie swoich DNS (są tacy), to konfigurację powinieneś do tego dostosować.

Jakkolwiek jeśli korzystasz z tepsianych i one normalnie działają w innej sytuacji to zapewne masz źle skonfigurowaną sieć w proxmoxie (a tu nie umiem już pomóc, mimo to wiem, że w zależności od konfiguracji proxmox może być routerem dla swoich maszyn wirtualnych, wiem też, że powinieneś mieć go skonfigurowany jako bridge, by mieć łatwy dostęp i osobny IP dla HAOS z tej samej podsieci co reszta LAN).

Dziękuję za odpowiedź, dzwoniłem do dostawcy internetu i powiedział że oni nie mają zadnych blokad na adresy DNS, te ktore ja podalem były z orange wpisane do testu , wpisalem 1.0.0.1 i niestety dalej nic , nie wiem co robię źle

A jakie DNSy masz ustawione na swoim komputerze? Zakładam, że IP Twojego komutera też nalezy dla podsieci 192.168.0.0/24. Wpisz te same do konfiguracji Proxmoxa, potem dla testu wywołaj komendę ping github.com

@Misiek30
OFF TOPIC
Wirtualizacja (np. w proxmoxie) nie jest jedyną słuszną drogą instalacji HAOS.

Czasem taki rodzaj instalacji wręcz przeszkadza w prostej diagnostyce, czego przykładu nie musiałem daleko szukać.

Skoro musiałeś dzwonić do operatora zamiast samodzielnie sprawdzić czy nazwy się rozwiązują poprawnie jeśli używasz danego DNS (używając jakiegoś podstawowego narzędzia np. nslookup które jest chyba w każdym współczesnym systemie), to moim zdaniem proxmox nie jest dla Ciebie.

Jest dużo prostsza metoda instalacji HAOS na sprzęcie x64 - to instalacja generic (gdybyś zamierzał odpuścić proxmoxa, to usuń w nim maszyny wirtualne, być może to ułatwi instalację innego systemu na tym samym dysku, bo spotkałem się z opiniami tych, którzy przechodzili z proxmoxa na generic, że trudno się pozbyć proxmoxa z dysku - hint: gparted)

Chociaż oczywiście kwestia wyboru metody instalacji HA to jak w bardzo starym przysłowiu “jeden rabin powie: tak, drugi rabin powie: nie”.

2 posty zostały scalone z istniejącym tematem: Instalacja natywna (bare-metal, “golas”) Home Assistant OS (HAOS) końcówka 2022

Próbowałem dzisiaj przejść przez manual i nie udało mi się wystartować nowej maszyny z podmienionym dyskiem, był jakiś błąd uefi
Ostatecznie Skorzystałem ze skryptów na stronie Installing Home Assistant OS using Proxmox 7 - Community Guides - Home Assistant Community edytując później maszynę według zaleceń Artura.