Instalacja Home Assistant na Proxmox w 2021 roku

Zapraszam do dyskusji w temacie:

3 polubienia

Hej Artur, dzięki za tutorial, konkretnie i na temat :slight_smile: . Na szkoleniu wspominałeś, że używasz Gigabyte’a BRIX jako alternatywy dla Intel NUC’a. Zdradziłbyś jaki model masz, ewentualnie jakie podzespoły są w nim? Na razie testuję HA na RPi 4B 4GB, ale wiem, że to tylko kwestia czasu kiedy będę musiał się przesiąść na coś mocniejszego, ale nie koniecznie prądożernego. Z góry dzięki za odpowiedź.

@hugho80 dokładnie mam to https://www.x-kom.pl/p/471694-nettop-mini-pc-gigabyte-brix-j3455-8gb-240-25sata.html

Dzięki, muszę poszukać po necie bo xkom już wycofał ten model. Jeszcze raz dzięki

@hugho80 proszę bardzo. Na 100% jest jakieś zastępstwo w to miejsce.

Witam. Czy ustawiając wirtualna maszyne mogę wykorzystać całą moc i pamięć czy muszę coś zostawić dla Proxmoxa ?

Musisz “coś” zostawić, ten system też potrzebuje zasobów aby poprawnie działać - link do oficjalnych wymagań Hardware Requirements - Proxmox Virtual Environment, najważniejsze z nich to:

  • Intel EMT64 or AMD64 with Intel VT/AMD-V CPU flag.
  • Memory, minimum 2 GB for OS and Proxmox VE services.

Nie pamiętam także kto na forum pisał, że nie jest zalecane przekroczenie 80% dostępnej przestrzeni dyskowej, musi zostać zapas i z tym się zgodzę bo podobnie jest w przypadku innych hipervisor’ów (przestrzeń jest potrzebna na alokowanie plików wymiany, plików pamięci, snapshotów wirtualnych maszyn itd).

1 polubienie

1.Bezpośrednio po instalacji proxmox’a (mam dysk SSD 128GB) w Dyskach widzę /dev/sda3 - 118,74GiB w 88% wykorzystany (?). Gdy zakładam VM mam do wyboru na Magazyn danych local-lvm typu lvmthin wielkości 68,49 GiB (dostępne 67,82 GiB). Nie da się wykorzystać reszty dysku?
2. Skąd wziąć wersję 6.3-3 jak na filmie? Na proxmox.com jest tylko wersja 6.3-2.

Zainstalowałem (zgodnie z poradnikiem Artura) HAsupervised na proxmoxie. Zainstalowalem addon terminal-ssh. Wbiłem na VM przez ssh i teraz…
gdzie są te wszystkie pliki core?
potrzebuje przeedytować pliki typu climate.py dla zigbee.
W mojej poprzedniej instalacji były w /srv/homeassistant/lib/python3.8/site-packages/…

Chyba czegoś nie wiem.

Pozdrawiam.

Hej Artur, mam mini PC nie używany od jakiegoś czasu marki MeLe: https://androidpctv.com/review-mele-pcg35-apo/ minusem jego jest to, że RAM to 4GB wlutowany w płytę oraz dysk eMMC 32GB również, ale ma dołożony HDD 160GB. Powiedz mi czy jest sens na min stawiać Proxmox’a czy sobie podarować. Chciałbym na Proxmox’ie mieć 2xHA jeden żywy organizm a drugi do testów. Docelowo będę kupował coś mocniejszego, ale niestety na razie mam ograniczone fundusze. I jeszcze jedno pytanko czy będzie się to lepiej sprawować niż RPi4B 4GB? Z góry dziękuję za odpowiedź.

1 polubienie

@hugho80 trochę mało tego ramu szczególnie jeżeli myślisz o dwóch HA. Nie wiem w jakiej perspektywie czasowej myślisz o wymianie sprzętu więc trochę ciężko mi zadecydować. Pytanie czy tam jest proces z wirtualizacją? Jeżeli tak to proxmox z jedną maszyną wirtualną powinien dać radę 2 to już trochę ramu może brakować. Zawsze można sprawdzić jak to będzie działać. Jeśli będą problemy to zawsze zostanie Linux i docker. Co do porównania do RPI to powinno być zdecydowanie lepiej.

@hugho80
Wtrącę moje 3 grosze - na tym sprzęcie jest szansa na natywną instalację HassOS w wersji dla platformy NUC (na “gołym sprzęcie”, co oczywiście wyklucza równoległe 2 instalacje HA) i ze względu na małą ilość RAMu ja bym poszedł tą drogą (o ile się uda).
Wydajnościowo ten procek jest chyba nieco mocniejszy od RPi4, w każdym razie jeśli się uda to jest to mniejsze “pajęczarstwo” niż to co można wykrzesać na RPi.

Co do perspektywy czasowej, to zbliżone sprzętowo NUCe zaplanowałem do użytku przez około 10lat i uważam, że szansa takiej perspektywy czasowej jest realna.

1 polubienie

Tak, procesor wspiera wirtualizację Intel Celeron Processor J3455 2M Cache up to 2.30 GHz Product Specifications.

Zawsze wersję testową można uruchomić na laptopie w VirtualBox, zakładam, że wersja testowa nie musi działać cały czas.

Testową instalację można mieć też nawet na zupełnie innej platformie (choć trzeba wtedy brać pod uwagę między-platformowe różnice, to jednak na podstawowe działanie HA inna platforma specjalnie nie rzutuje) sam eksperymentalną instalację mam obecnie na RPi
@hugho80 Wspominałeś coś o RPi (zakładam,że też masz ten sprzęt) - więc możesz też pójść w wykorzystanie tego sprzętu, który wspomniałeś jako instalacji produkcyjnej (bez proxmoxa), a testową odpalić na RPi (i może to być nawet model znacznie bardziej ubogi niż RPi4 to jednak nie radzę schodzić poniżej RPi3 ze względów wydajnościowych oraz ograniczenia w dostępności wielu elementów np. na platformie armv6 więc np. RPi0 czy stara “jedynka” czy “dwójka” nadają się jedynie na platformę ćwiczebną, ale tylko częściowo…).

Dzięki chłopaki za naświetlenie tematu.

Artur mocniejszą maszynę planuję zakupić do kilku miesięcy, najpóźniej do końca roku. Patrzyłem za Lenovo ThinkCentre M900 Tiny jest tam w standardzie i5 6500T, 8GB DDR4 ( z możliwością rozszerzenia do 32GB) oraz można zainstalować dysk M.2. NVMe lub SSD na SATA. Z tego co się doczytałem to wspiera Virtual Technology oraz ma również funkcję vPro. Myślę, że na jakiś czas wystarczy, co a tym sądzisz?

Tak mam, obecnie na tym stoi HA jak na razie działa, ale zaczyna mi się robić bałagan w encjach, z których części nie mogę usunąć, szczególnie tych co nie używam.
Mam jeszcze kilka pytań:

  1. Obecnie wszystkie urządzenia Zigbee mam połączone z Conbee2, które jest wpięte do RPi. Jak to będzie wyglądało jak Conbee2 będzie wpięte do maszyny z Proxmox’em + HA wersja produkcyjna, a wersję testową będę miał na innej platformie laptop ( Virtual Box ) /RPi?
  2. Wracając do tematu maszyny, na której obecnie chciałbym postawić Proxmox’a i HA. Tak jak pisałem wcześniej posiada ona 2 dyski: jeden 32GB eMMC i 160GB HDD. Moje pytanie dotyczy: czy Proxmox’a dać na eMMC a HA na HDD? I czy tak się da zrobić lub wszystko dać na HDD?

Cień szansy, że są w known_devices.yaml (skąd można je bezboleśnie usunąć kasując wpisy) ponadto poszukaj odniesień w customize.yaml

Tych których tam nie ma można szukać w głównym rejestrze encji - kiedyś dawał się edytować, ale to “igranie z ogniem” i nie wiem czy obecnie takie zmiany przejdą (takie pliki należy edytować offline).

Komputerek, o którym wspomniałeś spełnia minimalne wymagania proxmoxa (ale proxmoxa nie używam, to się nie chcę wymądrzać w tym temacie - sprzęt który mógłbym poświęcić na taką zabawę niestety nie spełnia wymagań), jakkolwiek moim zdaniem na nim instalacja 2 instancji HA nie ma sensu (proxmox zapewne potrzebuje ze 2GB RAM, w miarę rozbudowana instalacja HA też tyle i kolejna też, a skoro chcesz iść w wirtualizację to pewnie myślisz o kolejnych VM na tym samym sprzęcie), a skoro instalacja 2 instancji nie ma sensu to i sam proxmox traci większy sens (nie do końca, ale ma to i plusy i minusy).
Natomiast sam sprzęt jest w zupełności wystarczający (i to powiedziałbym ze sporym zapasem) na natywną instalację HassOS (i o tym pisałem wyżej - podobne platformy sprzętowe używam w ten sposób z powodzeniem od roku, a przewiduję ich wykorzystanie przez najbliższe 10 lat).

Co do eMMC to generalnie bym unikał wykorzystania go do zapisu (w przypadku instalacji natywnej system bym umieścił właśnie na nim, bo jest on tylko do odczytu (cały czas mówię o instalacji natywnej) - to pierwsze 7 partycji, (których już nie dotykasz po instalacji), natomiast partycję hassos-data przeniósłbym na hdd (jak rozumiem jest to talerzowy dysk, trudno powiedzieć jak to będzie wyglądało wydajnościowo - początkowo planowałem podobne rozwiązanie ze zwykłym hdd, jednak ostatecznie użyłem ssd).

Jeszcze moje spostrzeżenie w kwestii 1. - tego samego koordynatora sieci raczej nie można używać w kilku instalacjach równocześnie, bo chyba o tym myślałeś - czyli mając HA w kilku maszynach wirtualnych i tak musisz zatrzymywać instalację produkcyjną na czas testów (i zmienić powiązania urządzenia USB), uważam że ten sam efekt osiągniesz używając 2 nawet słabiutkich fizycznych maszyn (po prostu po zamknięciu systemu produkcyjnego przekładasz dongle do instalacji testowej).
Jeśli jest inaczej niż myślę to chętnie posłucham bardziej zorientowanych (w sumie jestem ciekaw jak robicie eksperymenty na Zigbee używając tylko jednego dongla).

Właśnie jestem na etapie instalacji na Intel NUC
Chyba znalazłam łatwiejszy sposób :

U mnie działa :slight_smile:

Mi tam pasuje mój sposób bo lubię robić rzeczy samemu. Ważne abyś Ty był zadowolony ze sposobu w jaki Ty to robisz.

Rozumiem że masz wstręt do skryptów .
Nigdy nie wiadomo co one robią .

@darek Dokładnie tak. :grinning: