Instalacja Home Assistant na Proxmox w 2021 roku

Cześć,
Dzięki Artur za super poradnik!
Właśnie zainstalowałem krok po kroku HA zgodnie z poradnikiem video na sprzęcie Dell WYSE Zx0 G-T52R 1.5GHz 4GB ram, dysk HDD 120GB. Przy próbie uruchomienia HA na maszynie wirtuanej w Proxmoxie wyskakuje mi komunikat: MAX 1 vcpus allowed per VM on this node. Czy możecie doradzić jak sobie z tym poradzić?

Nie możesz (czytaj: nie da się technicznie) przydzielić wirtualnej maszynie dwóch vCPU bo fizyczny procesor w tym Dellu ma tylko jeden core. Sorry ale nie kupuje się takiego sprzętu do wirtualizacji systemów.
Zmień w konfiguracji VM na 1vCPU i sprawdź jak będzie działało całe rozwiązanie.

1 polubienie

Ok, a już myślałem, że sprzęt do wymiany… Zmieniłem jak zaleciłeś w konfiguracji VM na 1vCPU i ruszył. Dzięki!

cześć, utknąłem na pobraniu adresu obrazu z HA. po wklejeniu adresu do konsoli mam takie info:
Resolving github.com (github.com)… failed: Temporary failure in name resolution.
wget: unable to resolve host address ‘github.com

próbowałem wrzucić plik iso ręcznie do local (proxmox), ale dalej już nic nie idzie.

Poczekaj (czasem github odmawia możliwości pobrania pliku - za dużo requestów?).
Ewentualnie sprawdź czy nie masz problemów z DNS.
W przypadku ręcznie pobranego obrazu sprawdź jego sumy kontrolne, ale właściwie czemu ISO? (tak mnie to intryguje, bo raczej spodziewałem się vdi albo vhdx ewentualnie chyba qcow2 też się powinien dać zaimportować, jakkolwiek jestem ignorantem w kwestii proxmoxa więc tu się mogę srogo mylić)

Jeszcze jedno - jeśli korzystasz z jakiegoś starego tutoriala, to poszukaj nowszego (format archiwów zmienił się z *.gz na *.xz).

Generalnie wszystko śmiga, ale codziennie zmienia mi się adres IP w VM. Dzisiaj nie miałem przypisanego żadnego przypisanego adresu, dopiero po restarcie się wczytał. Gdzie można ustawić sztywny adres IP dla VM?

Supervisor → System

Witajcie,
Mam ten sam problem. Jest to wina braku prawidłowego DNS-a. Gdzie mogę znaleźć informacje jaki adres DNS dla mnie jest prawidłowy?

Dziękuję , już namierzyłem prawidłowy adres… U mnie to jest ten sam DNS co dns routera. Internet ruszył od razu :).

Witam Panowie,

z racji że coś mi się posypało przy uruchamianiu tuner dvb-t na moim dotychczasowym systemie ( Ha na debianie ) , czy nie będzie problemu jak przejdę na Proxmox-a i wczytam image HA? - wcześniej go instalując oczywiście :). Nigdy nie robiłem podobnej rzeczy więc dlatego pytam .
Mój t-620 ssd128GB 4 rdzenie i 4GB ram - podoła ?

Co masz na myśli pisząc:

nie dokładnie się wyraziłem, wczytam obraz tego co teraz mam na HA. Snapshota?

Jeśli piszesz o snapshocie - to tak. Między innymi do tego jest ta funkcja.

Witam, w od 2 dni mam ten sam komunikat, czy istnieje jakis alternatywny sposób na instalację HA?

Sprawdź konfigurację DNSa systemu, na którym próbujesz pobrać obraz.

1 polubienie

Dzieki, Ustawiłem DNS i poszło.

Cześć, kiedyś tworzyłem już bez problemu maszynę wirtualną w przedstawiony w wątku sposób. Ostatnio jednak napotkałem problem w momencie pierwszego uruchomienia maszyny. Podmieniłem dysk na ten pobrany ze strony Home Assistanta (qcow2) i po starcie wchodzi do UEFI Interactive Shell z widocznym jedynie jednym udziałem w “Mapping table” - BLK0. Przejrzałem wiele różnych wątków, ale żadna znaleziona odpowiedź nie pomogła w uruchomieniu. Jeżeli macie jakiś pomysł, byłbym ogromnie wdzięczny.

A zmieniłeś dysk w ustawieniach maszyny?

Tak, zmieniłem.
Nie wiem czy to dobry trop, ale może jest to związane z SCSI Controllerem. Przy VirtIO SCSI zatrzymuje się tak jak pisałem powyżej. Jedynie przy zmianie na VMware PVSCSI przechodzi dalej, ale znów zawiesza się, tym razem jednak na “waiting for root device PARTUUID-…”
Dodam tylko, że korzystam z nowszej wersji Proxmoxa 7.0-10. Może coś zmieniło się w sterownikach do wirtualizacji i ta wersja obrazu ich nie wspiera?

Witam, Panowie mam 8Gb Ramu, przydzieliłem na Vm 6, zainstalowałem HA, wszystko śmiga, ale patrząć z poziomu Proxmoxa VM-ka z HA zużywa ciągle 95% pamięci (prawie 6 Gb). Natomiast w Supervisorze widzę zużycie pamięci na poziomie 1% Supervisor, 6% Core. O co tu chodzi?