Instalacja Home Assistant na Proxmox w 2021 roku

W teorii wszystko się da tylko PROXMOX to nie HA ( chyba że potrzebujesz coś do PROXMOXA).
Można ręcznie wrzucać dodatki do HA do katalogu i zatrybi że mu coś tam dałeś.

Docelowo potrzebuje tylko HA. Według twojego filmu wrzuciłem na swój terminal (Dell Wyse Z90D7) wpierw Proxmox. Kolejną rzeczą jest wgrać HA ale żeby to zrobić wg filmu najpierw trzeba go pobrać i tutaj jest problem.

Więc nie instaluj Proxmox, po co Ci pośrednik i wirtualizacja…

Dokładnie. Szkoda marnować zasobów i dochodzi jeszcze pośrednik którego też trzeba pilnować.

O rany - takiej odpowiedzi się nie spodziewałem. Byłem pewny że bez Proxmox nie można zainstalować HA a tutaj taka cudowna informacja. Czyli w skrócie HA to również osobny system.

XDXD - Tak , HA to mocno okrojony Linuks.
Tu masz ten wątek:

Zamiast oglądać filmy, czytaj dokumentację danego projektu. Jeśli nie zrozumiesz, to dopytasz lub podejrzysz.

1 polubienie

Brak odpowiedzi niektórych pośrednich hopów na ping o niczym nie świadczy (gdybyś widział jaki routing bywa w Playu albo Orange to byś wiedział, że nawet kilka nieodpowiadających routerów wewnątrz struktury operatora po drodze nie ma wpływu).

Tam jest ewidentny problem z DNS, ale nie chce mi się dociekać przyczyn.

Nogą się przeżegnałem jak zobaczyłem ten model
i jeszcze chcesz na tym proxmoxa stawiać - zabrzmiało jak strzał w kolano.
(w sumie nie bardzo rozumiem osoby usiłujące przejść z RPi na jakiś jeszcze słabszy sprzęt licząc, że to rozwiąże ich problemy, choć nie wiem czy to akurat Twój przypadek)

Aż się pokusiłem ponownie o tracerouta do Github-a a że mam możliwość sprawdzenia i po normalnym łączu jak i po LTE więc :
To jest po stałym :
image

Używam niemal wyłącznie łącz mobilnych (bardzo różnych właściwie w każdej z polskich sieci GSM i nie tylko) i od wielu lat nie miałem nigdy problemu problemu z dostępem do githuba tylko i wyłącznie z powodu masakrycznie niskiej jakości łącza (w tej chwili nie mogę oglądać YT i nawet mam problemy z uploadem screenshotów na forum, a github działa bez problemu).

Na razie nie sprawdzę bo coś mi failover nie bangla ( nie do końca mam to skonfigurowane ) więc na razie drugiego screena nie będzie.

Nie mam RPI szukałem w sumie nadal szukam rozwiązania najlepszego pod HA za nie długo ruszam z budową domu . Jeśli miakem do wyboru RPI 4 i 4GB pamięci lub Dell Wyse z 8Gb pamięcią to wybrałem za 1/4 ceny do testów i zabawy Della. Próbowałem z RPI zero ale oczekiwanie na reakcje z tym sprzętem doprowadzało do szaleństwa. Jaki sprzęt proponujesz tak przyszłościowo? Wiem że tutaj możliwości są przeogromne ale po to robię wszystko samemu żeby nie przepłacać zbytnio. W domu będę chciał miec sporo czujników, oświetlenie tj. sterowanie sonoffem a właściwie to tasmote. Jak macie pomysły jakieś to piszcie. Co jest w życiu domowym przydatne. Dobre projekty w domu chętnie wykorzystam tym bardziej że z elektryka problemów nie mam (uprawnienia elektryczne).

Nie jest to istotne - obrazek który zaprezentowałeś wystarcza by poprzeć moje stwierdzenie - 9 i 10 hop nie odpowiada na ping (ICMP), a mimo to masz znakomite połączenie z docelowym hostem.

Wspomniałem o tym RPi tylko dlatego, że wiele osób z RPi3 lub RPi4 usiłuje się przesiąść na słabszy sprzęt niż mają obecnie.

Tak właśnie pomyślałem, że jedyną motywacją była cena, oczywiście da się pobawić w HA, ba ten sprzęt nada się do zastosowań użytkowych, ale nie oczekuj cudów po ultra-słabym sprzęcie sprzed lat, sugeruję instalację natywną HAOS a nie wirtualizację (koszt zasobów jest zbyt wielki w przypadku np. proxmoxa w stosunku do dodatkowych możliwości jakie daje).
Zaktualizuj BIOS (wbrew pozorom sprzętowy programator nie jest wcale koniecznością, ale fakt faktem to jest zabawa dla mega-cierpliwych), chyba, że uda się ogarnąć bezproblemowe działanie na tym co dostaniesz.
Czysto eksperymentalną instalację HA mam właśnie na biedaku podobnej klasy (kosztował mnie dosłownie 0zł, bo na początku pandemii kupiłem ThinClienty AIO do pracy w charakterze monitorów i chytry plan zakładał programowe wyłączenie wbudowanych w te monitory komputerów, a jak się okazało na testy HA wystarczają swobodnie (a to tylko 2 rdzenie w antycznych AMD, 2GB RAM i 16GB ssd, chociaż przestaję się mieścić na tak małym dysku)

RPi0 (to tak naprawdę jest zdecydowanie najsłabszy możliwy sprzęt na którym mógł pracować HA, a od wersji systemu HAOS 7.0 zakończono wsparcie dla tej konstrukcji) ma jednordzeniowy (jednordzeniowość jest przyczyną tego, co doprowadza do szaleństwa - gdy system zajmuje się czymkolwiek nie ma czasu na obsługę interfejsu) 32-bitowy procek (tak swoją drogą “wyjęty” ze skrajnie budżetowego smartfona, którego produkcję zakończono bodajże w 2010 roku), więc oczywiście nawet Z90D7 jest lepszy.
Zawsze możesz go w przyszłości zmienić na jakikolwiek mocniejszy sprzęt.

Nie wiem jaki masz budżet, ale po prostu nie ma cudów - zawsze kasa jest mniej lub bardziej proporcjonalna do możliwości.
Nie czuję się na siłach cokolwiek polecać (nie chcę też zbierać cięgów za to, że kogoś na coś nakierowałem a u niego się to akurat nie sprawdza).
Swoje instalacje produkcyjne mam na NUCach 6 generacji w najbiedniejszej ale też i najbardziej energooszczędnej wersji na celeronku (generalnie nie mogę ich polecać skoro odradzam pchanie się w przestarzały sprzęt - kupowałem je w 2019 i jednym z kryteriów wyboru było… wyjście VGA, mogłem wtedy brać 10 generację w podobnej cenie, ale zakładałem też potencjalnie inne zastosowanie, gdyby się okazało że HA nie jest właściwym kierunkiem) i mimo wystarczających zasobów na wirtualizację mam na nich właśnie natywne instalacje HAOS (w momencie wyboru założyłem że ten sprzęt ma wystarczyć na najbliższe 10 lat, jak dotąd minęły 2 lata i póki co nadal sądzę, że kolejne 8 lat pracy lub więcej bez wymiany sprzętu wciąż jest bardzo prawdopodobne). W tej chwili niemal każdy model NUCa (lub konstrukcji bardzo zbliżonych) ma dosyć chore ceny.

Jedna dygresja - pandemia spowodowała jakieś absurdalne ruchy cenowe, więc być może Twój wybór jest OK, ceny pecetów ponoć mają znormalnieć w perspektywie 3-6 lat.

“W tej chwili niemal każdy model NUCa (lub konstrukcji bardzo zbliżonych) ma dosyć chore ceny.” - a spróbuj kupić jakąkolwiek GPU - tu masz dopiero ceny z poza Galaktyki, miałem wymienić z zeszłym roku i raczej dłuuugo tego nie zrobię ( bo w cenie 1.5 k nic nie ma ) więc dalej mam GPU które o dziwo działa już 6 rok i ciągle ma się dobrze.
Tak, masz racje - te zwyżki potrwają tyle jak i nie dłużej ( plandemia ).

@mcincin musisz zewrzeć pośladki i wydać te 400 do 600 PLN ( bo nie masz wyjścia - nie masz wpływu na Januszy ) i nie kupować szrotów, lub jeśli masz możliwość , a było to tu poruszane - wykorzystać nawet starego laptopa ( minimum C2CoreDuo ) , cokolwiek niż kupować Terminale , gdzie na czas pisania o nich artykułów one kosztowały GROSZE.

Ale 600zl to nie problem. W nowym domu nie mam zamiaru oszczedzac. Wiecie jak jest raz się postawi system to oczekuje się bezproblemowego działanie. Chciałem wydać około 2tys. tylko że wówczas chciałbym aby również można podłączyć kamery i nagrywać w około domu co się dzieje. Podoba mnie się Intel NUC i7-8559U na c-com był za 1600zl. No i spodobały mnie się Nas qnap lub synology ale 2 dyskowe.

Z tym określeniem to zdrowo pojechałeś, ciesz się że w twoim otoczeniu wszyscy zdrowi, bo tak się składa, że przechorowałem to gówno wyjątkowo ciężko i “z ręką na sercu” - teraz po wielu miesiącach od przechorowania covida mogę powiedzieć, że lepiej było umrzeć niż się tak męczyć jak jest mi to dane. Co gorsza większość wierzy w jakąś propagandę idiotów, że to nie jest realne zagrożenie.

PS Pozdrawiam idiotów dzięki którym się zaraziłem (większość przechorowuje to świństwo lekko i bagatelizują zagrożenie, które stwarzają dla innych!).

3 polubienia

Szanowny @szopen A gdzie ja napisałem że neguje samą chorobę ? Nigdzie.
Dla mnie jest przyczyna = > skutek a nie czynnik chorobowy.

Miałem postawiony Proxmos z HA na T620 i działało .Postanowiłem zaktualizować bios do najnowszej wersji bo nie miałem opcji automatycznego rozruchu. Po całym dniu nierównej walki (wstawał proxmos 7 a ha nie jak wyżej na zdjęciu) zainstalowałem proxmos 6 i ruszyło odrazu.

Miałem proxmoxa na wyse Z90D7 po zainstalowaniu HA na debianie zgodnie z tym poradnikiem, transfer po sambie zwiększył się 4-6 krotnie, czas uruchamiania systemu zwiększył się parokrotnie, tak samo uruchamianie po zmianie konfiguracji yaml, co do backupa bez problemu poszło z googla, i nie ma problemu z montowaniem np. dysku USB gdzie mam folder media dla dodatku plex. Tak wiec polecam zastanowienie czy na pewno na “słabych” konfiguracjach instalować proxmoxa, według mnie mały zysk a dużo strat

3 polubienia

Cieszę się, że kolejna osoba dokładnie zrozumiała kiedy nie stosować dodatkowej wirtualizacji.