Instalacja Intel NUC

Mam wolnego Intel NUC i7 z dyskiem SSD i chciałbym go użyć tylko na potrzeby HA. Interesuje mnie tylko instalacja samego HA, bez docker czy VM. Z RPi4 nie było żadnego problemu i opis na stronie jest zrozumiały. Sposób z pendrive i softem dla NUC ze strony jakoś nie chce zadziałać mimo przeróżnych ustawień w bios. Czy ktoś wie jak instalować HA na czystym NUC?

Tam zawsze były jakieś kwestie z ustawieniem biosu. Musiało być włączone uefi itp. Spróbuję odkopać co trzeba by było zmienić.
Jednak tak na marginesie to zastanów się nad proxmox i7 to duży zapas dla ha więc z proxmox będziesz miał trochę elastyczniej. Jak będziesz np potrzebował ha do testów to odpalisz drugą maszynę i już. Też łatwiej backupować to wszystko i odpalać w razie awarii.

Z proxmox chciałbym zostawić na później. Nie do końca wierzę, że będzie takie rozwiązanie działać z RFLink po usb, który u mnie musi działać bezawaryjnie bo, jest jeszcze dużo sprzętu 433MHz

U mnie usb działa ale rozumiem obawy :slight_smile: Mam conbeeII po usb i działa bez zarzutu. :slight_smile:
Co do NUCa to tu zaglądałeś? https://community.home-assistant.io/t/my-steps-to-success-for-hass-io-on-intel-nuc/43915

Ja wiem że temat z przed roku ale dzisiaj przewaliłem HA z Proxmoxa i postawiłem na tej samej maszynie ale już natywnie.
Zmusiły mnie okoliczności - “coś” w ciągu 12h zjadło mi cały dysk i HA się wyłączył.

I … Ja nie poznaje tego komputerka.
A to nie Intel NUC dla przypomnienia tylko zwykły PC.
Natywnie HA w porównaniu jak siedział na PROXMOXIE to teraz jak bolid formuły 1.
Więc polecam a instalacja banalnie prosta.
Mi np Nextcloud się wywałał gdy miałem HA na VM - teraz ta sama konfiguracja i kopia się wykonała.

Intel NUC to jest zasadniczo zwykły PC, tylko z płytą główną w nietypowym dla zwykłych pecetów formacie i zamknięty w stosunkowo małej obudowie.

Watro by spróbować znaleźć przyczynę wspomnianego zapełnienia hdd.

Już nie sprawdzę bo bym musiał odważać na Proxmoxie który już tylko u mnie istnieje na Windowsie jako test. Dwa na tak zainstalowanej natywnie maszynie odtworzyłem z pełnej kopii lokalnie - i poszło od strzała. Poobserwuje czy mi będzie dysk zjadało.
Na Proxmoxie dysk który się zapełniał w HA to był sda8

Partycja danych to zasadniczo zwykle właśnie sda8 (jeśli masz natywnie zainstalowany HAOS to też prawdopodobnie masz hassos-data jako sda8).

image
Zgadza się - mam takie samo oznaczenie.

Jeśli spróbujesz sobie przypomnieć co mogło się stać koło 1 w nocy (z 15.10 na 16.10) to może zgadniesz potencjalną przyczynę.

Jak dla mnie wygląda to tak jakby coś się zapętliło (ostatnio widziałem coś podobnego, choć chyba nie skończyło się to spuchnięciem wygenerowanych danych by zajęły całość wolnego miejsca, gdy ktoś tu próbował użyć równocześnie customowej integracji Emulated Hue równocześnie zezwalając na automatyczne uruchomienie standardowej integracji Hue - każda z nich produkowała nowe encje widząc encje drugiej z obsługiwanych domen i nawzajem).

A w kwestii pracy HAOS “bare metal” to oczywiście jest on w stanie pracować na stosunkowo bardzo słabym sprzęcie właśnie dzięki znikomym zasobom potrzebnym dla systemu hosta (a wirtualizacji mamy dokładnie wszystko to samo + jeszcze dodatkowe zasoby dla hosta wirtualizacji).

Aktualna wersja HAOS (6.5) ma spore ułatwienia np. dla użytkowników sprzętu klasy thin client, w kwestii obsługi drugiego dysku (łatwa migracja partycji danych, więc teraz już nie ma problemu, gdy mamy np. wbudowany fabrycznie ssd o pojemności rzędu 16GB i jest to jedyne bootowalne urządzenie, gdy jest opcja podpięcia innego dysku na dane).

Był update i go dałem ale to było wieczorem. Posiadam logi z tego okresu bo przeniosłem 1:1 - brak tylko zapisu na czas instalacji. Tylko nie za bardzo wiem czego miał bym szukać.
O 1 w nocy byłem na Imprezie :wink: - i jak wróciłem to jeszcze działał. Dopiero rano się kapnąłem po dyskotece na wtyczkach że mi zdechł.
Jak kopałem w logach PROXMOXA - bo potem mi się HA sam restartował cyklicznie ( czyli dzisiaj jak zwolniłem miejsce aby ruszył ) to dokopałem się do takich wpisów :


Wywalał się na próbie zapisu backupu i wtedy robił BUUM - addon googla próbował po każdym takim restarcie robić backup - a ustawiłem takowy na 2 w nocy a robił się w dzień.

Proces zjadania dysku rozpoczął się nieprzerwanie od godziny 1:01 16 października ( startując z wartości 24.8 % użycia dysku ) osiągając poziom 99.4 % o godzinie 8:24 17 października co spowodowało zatrzymanie HA.

Witam .
" Więc polecam a instalacja banalnie prosta. "
Z której instrukcji korzystałeś ?
Dochodzę do wniosku że Proxmox jest raczej zbędny .
Jak Twoje wrażenia na dzień dzisiejszy po rezygnacji z Proxmox-a ?

@darek Natywna “instalacja” HAOS na platformie x64 polega po prostu na przepisaniu obrazu dysku na fizyczny nośnik - metoda praktycznie identyczna z przygotowywaniem karty TF dla RPi, tylko (zapewne) będziemy używać jako nośnik dysku ssd (UWAGA wszystkie dane zostają przy tej operacji z niego usunięte!), można to zrobić używając np. Balena Ether (kwestia paru kliknięć jeśli można wyjąć nośnik i podpiąć do innego komputera pracującego pod dowolnym systemem na który istnieje Balena Ether)

Jeśli nośnika nie można wyjąć to po prostu można wystartować system z jakiegoś linuxa live i albo użyć Balena Ether jak wyżej albo po prostu przepisać obraz za pomocą dd.

Jeśli nasz bootowalny dysk jest masakrycznie mały (np. 8GB lub 16GB) a można podpiąć drugi, ale nie można z niego bootować (co się zdarza w ultrabiednych Thin Cient’ach) to można przeprowadzić procedurę migracji partycji danych na ten drugi dysk (też zostanie skasowany)
robimy to z CLI, czyli lokalnej konsoli (więc przyda się klawiatura i monitor, które i tak są potrzebne bo najpierw trzeba sensownie ogarnąć sobie ustawienia BIOSu)
https://github.com/home-assistant/operating-system/blob/dev/Documentation/partition.md#using-cli-to-move-the-data-partition
metoda z linka powyżej (przeniesienia partycji danych) dotyczy Home Assistant OS 6.5 lub nowszego (jakkolwiek na dziś ta wersja jest najnowsza w kanale produkcyjnym), w przypadku chęci wykonania tej czynności w starszych wersjach (bodajże od 5.0 do 6.4?) należy sobie “cofnąć” wersję dokumentacji na githubie.

Edit: kurna znowu grzebali w dokumentacji i nie wiem gdzie tego szukać, chodzi o komendę
ha os datadisk
http://forum.jdtech.pl/Watek-home-assistant-hass-io-ogromne-mozliwosci-integracji-id?pid=50253#pid50253
edit2

@szopen mnie uprzedził ale tak się to właśnie robi.Ja to robiłem na W10 Baleną - nośnik SSD wpięty przez przejściówkę USB i wio. Trwało to krócej niż 5 minut.
@darek
PROXMOXA używałem bo nie miałem dwóch osobnych komputerków a kończyły mi się na nim zasoby.
Zakupiłem Wyse aby na nim dać zupełnie co innego a z lenistwa nie ruszałem PROXMOXA.
Jak mi się stało co się stało to w końcu ruszyłem 4-y litery i to zrobiłem .
I nie żałuję. Jest wzrost prędkości HA i responsywności bardzo wysoki w porównaniu kiedy to miałem na PROXMOXIE.

Dla przypomnienia takie CPU i jak to wygląda teraz jak to chodzi natywnie ( 120 GB SSD i 8 GB RAM ):

A jak przeniosłem dane:

  1. Wykonałem ( jeszcze gdy był na PROXMOXIE ) pełną kopie HA i pobrałem na komputer,
  2. Baleną wgrałem na dysk SSD obraz HA,
  3. Włożyłem z powrotem SSD-ka do komputera ( polecam podłączyć cokolwiek aby widzieć co się dzieje ). Ekran powitalny był chwila moment - dosłownie.
  4. Zalogowałem się na podany adres i czekałem aż skończy HA się konfigurować,
  5. Jak proces z pkt 4 się zakończył to wrzuciłem mu wykonaną kopie i kazałem odtworzyć,
  6. Chwila czekania i poza kosmetyką nic nie musiałem konfigurować - HA wstał z kopii i kopara mi opadła jak zobaczyłem jak zaczął chodzić.
1 polubienie

Dzięki za pomoc .
Czy NUC5i3ryk Intel® Core ™ i3-5010U (3 MB pamięci podręcznej, 2,10 GHz może być wystarczający ?

  • Node Red
  • Zigbee2MQTT - ok 50-ciu urządzeń z deconz
  • Tasmota - ok 10-ciu klientów
  • plus kilka standartowych usług

???

Z Proxmoxem to działa w miarę ok na innym sprzęcie .
NUC5i3ryk kurzy się więc pomyślałem żeby go zatrudnić .

Nie wiem jakie wymagania ma NR (to w sumie raczej zależy od tego co w NR będzie uruchomione, więc sprawdź w swojej instalacji jakie zasoby zużywa jego kontener), ale tu pewnie kluczowa może być ilość RAMu, bo procek wygląda na wystarczający ze sporym zapasem na nawet dość rozbudowana instalację HA.
A pozostałe rzeczy o które pytasz zużywają raczej zerowe zasoby - możesz to przecież sprawdzić na swojej instalacji - warto monitorować:

  • obciążenie procesora (dobrze by było, aby przeciętnie było znacznie mniejsze niż 50% krótkie piki do 100% w niczym nie przeszkadzają, linuxowa miara LOAD - jest np. dostępna w Glances nie powinna po prostu się zbliżać do liczby widocznych w systemie “procesorów” czyli rdzeni)
  • wykorzystanie RAM (dobrze gdy nie przekracza 80%)
  • i swap (idealna sytuacja to 0%)
  • oraz zajętość dysku (dla typowych konsumenckich ssd zalecam, aby nie było to ponad 20% - przy takiej zajętości szacuję trwałość najtańszych konstrukcji na ponad 10 lat)

Dokumentacja HAOS dla platformy x64 nie zawiera wyszczególnionych wielu modeli NUCów, bo po prostu mało który model był pod tym kątem dogłębnie przetestowany (w sumie to kluczowe jest wsparcie dla karty sieciowej a pewnie w/g stanu na dziś to zadziała “od strzału”)

Wśród tych dogłębnie przetestowanych modeli jest model NUC5CPYH bazujący na sporo słabszym procku

Więc może być tylko lepiej, bo bez proxmoxa jest “to samo” tylko zużyte zasoby są pomniejszone o zasoby zużywane przez proxmoxa (system “natywny” jest w zasadzie taki sam jak ten który pracuje wewnątrz maszyny wirtualnej).

Z Proxmoxem działa “prawie” tak samo , o czym sam się przekonałem ( bo jednak Proxmox trochę zabiera ) i dlatego podzieliłem się tą informacją.

@darek dla porównania do Twojego i mojego NIC-a abyś miał jakieś rozeznanie:

I obciążenie na minutę czy jakoś tak:

oraz na 15 minut:

oraz obciążenie CPU kontenerami:

To chyba znajdę zajęcie dla mojego zakurzonego NUC-a :slight_smile:

U mnie się to kształtuje tak (procki wprawdzie 4-rdzeniowe , ale to celeronki J3455 i raczej obliczeniowo słabsze od waszych i-trójek)

a na tym sobie jeszcze w tle chodzi F@H i “zżera” nieco ponad pół procka, a w zasadzie to 3/4 :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

3 posty zostały podzielonye na nowy temat: Instalacja Win10 64bit na NUC5PGYH