Instalacja Win10 64bit na NUC5PGYH

Mam NUC5PGYH i chciałbym na nim zainstalować system Win10 64bit, rozumiem że to dla niego żaden problem? Czy Pendriva z obrazem trzeba jakoś specjalnie przygotować?

A po co? W jakim celu?

Tymczasowo potrzebuje jako przenosny podpinany pod tv żeby na nim pracowac

Zainstalujesz bez problemu, nawet powinno się to zrobić z recovery OS. Ten model ma tylko jeden slot pamieci i defaultowo 2GB RAMu co może wpływać na komfort pracy na Win10.

Czyli model sprzedawany bez preinstalowanego systemu, jeśli dobrze kojarzę (mniej więcej z tej epoki modele z system miewają końcówkę S, “golasy” w obudowie H, a “totalne golasy”, czyli płyty główne luzem B).

Jakkolwiek win10 poleci na tym bez problemu, potwierdzam, że na 2GB RAMu to będzie mordęga.

Zwykła “pudełkowa” wersja w10 może wymagać doinstalowania sterowników
https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/88065/intel-nuc-kit-nuc5pgyh/downloads.html

A na win11 sprzęt się z pewnością oficjalnie nie kwalifikuje (parę generacji za stary), instalacja w11 na siłę nie ma głębszego sensu .

Ten ma akurat 4GB. Czyli więcej w niego nie wejdzie w jednym slocie? A czy jego karta graficzna jest zgodna z DirectX 12.0?
EDIT: ok sprawdziłem na stronie intela i ten model chyba powinien mieć Win10 64bit, czy dobrze to rozumiem:

Pre-Installed Operating System indicates the operating system that comes factory loaded on the device.

I widzę też że podejdzie 8GB w jednej kości DDR3L-1333/1600 1.35V SO-DIMM.
Czyli wywalam 4GB i dokupuję 1600mhz.
Nie mogę znaleźć tylko informacji o karcie graficznej czy jest zgodna z DirectX 12.
No i nie ma dysku dołączonego, jest kieszeń. On ma jakaś wbudowaną pamięć 32GB? Czyli można tutaj 2.5" SSD zamontować? Czy dysk na M.2?

To może od razu powiem do czego potrzebuje, do Photoshopa CS6 a najlepiej PS2022 stąd wymagana karta DirectX12 i 8GB ramu i Win10

Preinstalowany system jest w specyfikacji więc być powinien, nie miałem czasu na napisanie tego za jednym razem i na stronę wsparcia technicznego intela zajrzałem później…

Tak możesz wrzucić jakąś kompatybilną pamięć, wszystko jest w instrukcji:
https://www.intel.com/content/dam/support/us/en/documents/mini-pcs/mini-pcs/NUC5PGYH_UserGuide.pdf

Ma 32GB eMMC (wlutowana kość flash na płycie głównej).
można 2,5’
nie ma slotu m.2 na dyski (to za stara generacja)

tam jest taki procek
https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/87261/intel-pentium-processor-n3700-2m-cache-up-to-2-40-ghz/specifications.html

myślę że obsługuje DX11
https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000005524/graphics.html

DX12 moim zdaniem wszedł ze 2-3 generacje później
kup coś w miarę współczesnego, ale jeśli masz sprzęt w ręce, to sprawdź bo nie jestem nieomylny, a kopać po specyfikacjach mi się nie chce.

Nie ma M.2? A to podświetlone na niebiesko do czego służy?

A jaka generacja obsługiwała by DirectX12? Ewentualnie myślę o jakimś laptopie 15 cali żeby nie zajmował dużo miejsca ale chyba NUC taniej wychodzi tak mi się wydaje.

Nie używaj zewnętrznych hostingów na obrazki, wrzucaj załączniki do postów

podświetliłeś na niebiesko i nie przeczytałeś tego?

m.2 ma, ale to jest m.2 key E w każdym razie dedykowany na kartę z kluczami E lub A+E, czyli jak producent przewidział - na kartę WiFi (+BT) , a nie na dysk (klucze B, M lub B+M)


źródło

Rozmiar 2230/3030 właściwie uniemożliwia skorzystanie z przejściówki A+E na B+M (chociaż może znajdziesz jakieś cudackie karty które można wykorzystać), ja jednak radzę użyć zatokę sata 2,5’, bo jak znam życie, to próby użycia dysku w slocie nie dedykowanym dla dysku (z użyciem przejściówki, bo bezpośrednio nie wejdzie) lubią się kończyć brakiem sukcesu lub sukcesem połowicznym - np. brakiem możliwości zabootowania z niego.
W przypadku sata 2,5 cala możesz użyć przejściówki na m.2 B czyli na sata w formacie m.2 (obsługującej rozmiary od 2230, przez typowy dla dysków 2242 i mniej typowy 2260 do najbardziej typowego dla dysków 2280). Oczywiście tylko jeśli się upierasz, bo nie ma to sensu ekonomicznego - prawdopodobnie łatwiej kupić lepszy ssd sata 2,5 cala niż ssd sata m.2 B i przejściówkę na 2.5cala (no chyba, że masz szufladę pełną ssd sata m.2 B, ja zdecydowałem się na taki krok raz i było to wyrzucanie kasy w błoto, bo sata odchodzi w przeszłość w dość szybkim tempie).

https://www.delock.de/infothek/M.2/M.2_e.html

Szczerze? nie pamiętam, intel mieszał z wbudowanymi w procki kartami graficznymi i nie jestem pewien, ale chyba 8 daje gwarancję, że to będzie DX12
Nie mam Windowsa na żadnym NUCu, więc nawet nie sprawdzę organoleptycznie co jest w 6 generacji (a może dawałoby to jakiekolwiek odniesienie do generacji 5, edit: a jednak nie).

Nie wiem na ile jest to wiarygodne źródło

ale wygląda na to że DX12 jest już od 6 generacji.

Kolejna kwestia, to coś-tam wspomniałeś o wymaganiu 8GB RAMu, ale bierz pod uwagę, że grafa w procku używa pamięci współdzielonej, więc im więcej dasz karcie graficznej tym mniej masz dla systemu.

Jak bardzo by się nie jarać energooszczędną konstrukcją tego NUCa, to jest to komputer typowo “biurowy”, a nie do intensywnej i zasobożernej pracy.

Przypadkiem trafilem na NUCa z procesorem 8 generacji j kartą z direct12x. Myslicie ze warto?

https://allegro.pl/oferta/komputer-intel-nuc-i3-8109u-pod-win-10-nuc8i3beh-14440692473

Na instalację HAOS-generic byłby idealny, a do zastosowania jako “wół roboczy” to musisz sam ocenić (to jest 2-rdzeniowy i3). Cena jest chyba rozsądna jak na te parametry (ale ten model na 100% nie zawiera systemu).

Graficy prawie zawsze wybierają sprzęt z procesorami z wyższych półek (i5/i7) oraz zwykle w miarę najnowszych generacji, bo jak mówią “zawsze im mocy brakuje” (nie umiem ocenić na ile to prawda, więc musisz mieć jakiś własny punkt odniesienia; jeśli to pierwszy komputer do amatorskiej zabawy z grafiką to chyba wystarczy?).

Ok to musze przestudiowac oznaczenia tych procków bo kompletnie sie na tym nie znam. Myslalem ze i3 to jakies starej generacji procesory

Komputer z linku jest naprawdę energooszczędny jako jedyny z wszystkich serii nuc8beh pobiera 5-6wat w idlu na windows 10.
Sam taki kupiłem tyle że z i5 i 16gb oraz 240nvme. Przy HA pobór w granicach 4 -6wat. Przesiadłem się z Raspbery pi 4 i nie żałuję.

HAOS-generic (i w miarę rozbudowana testowa konfiguracja HA) na NUC na i3 10 generacji (NUC10I3FNHN na procku i3-10110U)


w planach ten sprzęt ma zastąpić NUCa z celeronkiem 6 generacji w mojej głównej instalacji (nie mam kiedy usiąść do tego na poważnie - konstrukcja jest sporo nowocześniejsza, więc trzeba radykalnie zmienić konfigurację wszystkich sensorów monitorujących sprzęt…) w każdym razie przy takim samym średnim poborze mocy wydajnościowo 2 rdzeniowy i3 jest 4-5razy mocniejszy od 4-rdzeniowego celeronka starszego o 4 generacje, to samo dotyczy operacji dyskowych na nvme w odniesieniu do sata (jedynego dostępnego w starszych generacjach) mimo, że to wcale nie jest jakiś szczyt wydajności (nvme jest przycięte do pcie3.0, bo 4.0 pojawiło się dopiero w 11 generacji, więc i ssd wrzuciłem jakiś budżetowy).

Trzeba mieć w głowie jednak parę prostych zależności

  • NUC’e i inne podobne konstrukcje mini-PC są oparte na laptopowych podzespołach, które wydajnościowo są słabsze od ich desktopowych czy serwerowych odpowiedników (z tego samego segmentu oraz tej samej generacji)

  • wydajność jest odwrotnie proporcjonalna do pobieranej mocy (w ramach tej samej generacji, ale w pewnych kwestiach to może dotyczyć wszystkich generacji wykonanych w tej samej technologii)

  • segment budżetowy w prockach mobilnych intela to idąc od dołu atom (chyba już się nie pojawia od jakiegoś czasu, w każdym razie to była ultra-budżetowa linia), linia budżetowa: celeron i pentium g, potem dolna strefa stanów średnich czyli i3, górna strefa stanów średnich - i5 oraz półka “topowa” i7 (w mobilnych wydaniach nie pojawia się i9 stanowiący zawsze sam wydajnościowy szczyt w danej generacji w wydaniach desktopowych)

  • rozwój technologii nie stoi w miejscu, dzięki temu nowsze konstrukcje mogą być równocześnie i bardziej wydajne i bardziej energooszczędne od konstrukcji starszych o parę generacji (konkretnych modeli nie pamiętam, ale przykładowo laptopowe i5 12 generacji jest zbliżone wydajnościowo do desktopowego i7 8 generacji; a i3 10 generacji jest nieco mocniejszy od i7 4 generacji - tym razem to były 2 procki desktopowe, ale porównując mobilne do mobilnych występują podobne zależności)

  • z “suchych liczb” niewiele da się wyczytać, bo różnice między liniami i generacjami dotyczą szerokiej palety funkcji - to już nie jest porównanie taktowania i ilości rdzeni, w grę wchodzą też nowe technologie nieobecne w starszych generacjach, możliwość pracy “turbo” wycinana w budżetowych wersjach, podobnie jak cache itp. itd. nawet benchmarki bywają niemiarodajne (chyba, że znamy jakiś konkretny, który by idealnie emulował planowane zastosowanie).

PS Właściwie to nie widzę powodu by aż tak żydzić na sprzęcie, skoro roczny abonament Adobe wyjdzie sporo wyższy od ceny sprzętu…