Integra i grupy

Przeniosłem się z domoticza na HA, w sumie to mam falowniki SMA licznik do pompy ciepła parę czujników temperatury, generalnie próbuję się powoli wgryść w temat. Ale mam jeden problem który muszę w miarę szybko ogarnąć, mianowicie grupy. Całe sterownie oświetleniem mam zrobione na integrze. Tworzę grupę wrzucam do niej np 4 punkty świetlne, dodaję automatyzację np czujnik obecności lub przycisk i niestety nie działa tz losowo załączy co chce lud pierwszą encję na liście.
Ale jak do grupy dodam wyjścia na z TUYA mam trzy takie urządzeni i tylko jedno z integry to działa bez zarzutu. Wiec problemem jest ewidentnie integracja satela. Czy macie podobnie? czy jest na to jakieś lekarstwo. Jak w miarę prosto, jak na początkującego zapalać światło każe z lekkim opóźnieniem. Bo być może HA za szybko (wszystko na raz) wysyła do satela a ten nie jest wstanie odebrać.

To może Ci pomóc:

Ja mam stworzoną grupę LIGHT, gdzie wrzucam 4 punkty oświetlenia, dodaję tą grupę do automatyzacji czy tworzę przycisk, problem polega na tym że jak mam w grupie elementy podpięte pod wyjścia integry zaczynają się problemy. Grupa z elementami sterowanymi z integry nie działa poprawnie.

Efekt jaki chcę docelowo uzyskać, mam 1 czujnik ruchu, będą 3. Po wykryciu ruchu zapala się pięć punktów oświetlenia na zewnątrz budynku. W późniejszym etapie, to już zaświecona ręcznie lub z harmonogramu ma pozostać włączona. Ale to na zimowe wieczory, jak poznam więcej HA.

Jak masz żarówki w Tuya to tam utwórz scenę dla tych żarówek, jedna ON druga OFF
A w HA uruchom scenę
Wiem ta propozycja jest druciarstwem ale jak będzie działać

Tworzysz grupę typu light, pokaż jej konfigurację. Jeżeli to grupa typu light to wszystkie encje muszą być typu light a w integracji Satel nie ma encji typu light wiec wg mnie tak to nie może działać poprawnie. Jest kilka sposobów na rozwiazanie tego, np. Group Light and Switches - Configuration - Home Assistant Community.

Korzystam z zakładki Pomocnicy, najpierw zmieniłem typ przełącznika, utworzyłem pomocnika, "zmiana typu urządzenia przełącznika nowy rodzaj LIGHT(dla 5 moich puktów) i dalej utwórz pomocnika grupa świateł i dodałem je tu wszystkie. Mam na dashboard ikonki konkretnych światłe i przełącznik grupy. I po kliknięciu przełącznika z wybraną grupą, działa tylko światło to które jest w grupie wybrane jako pierwsze. Pobrałem też schemat z czujnikiem obecności, gdzie mogę dodać konkretne encje, i tu też jak dodam te światła z satela zapala mi pierwsze światło z listy. Może a zmiana typu czujnika powoduje problem?
Ale zmieniłem tym sposobem typ przełącznika na oświetlenie, przekaźnik na zigbee i dodałem do grupy i on działa, tz mam taki efekt dam grupę na ON zapala mi pierwszy element z grupy wyjście integra trzy kolejne też z integry dalej wyłączone i ostatni czyli TUYA się zapala.

Które dokładnie encje dodajesz z Integry?
Edit:
Czy przypadkiem nie masz powtarzających się nazw w Satelu, poczytaj Integracja z Satel (AI-Speaker - Home Assistant) - #37 przez traviz - Projekty - AI-Speaker
Czym innym w integracji Satela jest outputs a czym innym switchable_outputs, nie pomyliłeś tego?

W encjach mam switch.podjazd i light.podjazd
do grupy czy schematu dodaję te encje z light.
light.oswietlenie_podjazd
supported_color_modes:

  • onoff
    friendly_name: Oświetlenie podjazd
    supported_features: 0

Edit:

Mam tak

  partitions:
    01:
      name: "PARTER"
      arm_home_mode: 2
    02:
      name: "GARAŻ"

  zones:
    09:
      name: "PIR PODJAZD"
      type: "motion"
    10:
      name: "KON BRAMA"
      type: "motion"
    19:
      name: "PIR Salon"
      type: "motion"
    24:
      name: "PIR Korytarz parter"
      type: "motion"
    40:
      name: "KON Niski poziom wody"
      type: "motion"

  switchable_outputs:
    13:
      name: "Oświetlenie świąteczne gniazdo garaż"
    14:
      name: "Oświetlenie podjazd"
    15:
      name: "Oświetlenie przed garażem"
    16:
      name: "Brama"
    17:
      name: "Wentylator"
    25:
      name: "Oświetlenie wejście"
    26:
      name: "Oświetlenie skalniak"
    43:
      name: "Oświetlenie taras ściany"
    44:
      name: "Oświetlenie taras syfit"
    32:
      name: "Oświetlenie garaż tył"

Czyli jednak problem w integracji.

Mam oświetlenie zgrupowane w TSI i działa bez zarzutu, ale tu gada SATEL z SATELEM.
Niestety całe oświetlenie mam zrobione na INTEGRZE.
I pozostaje czekać na rozwiązanie.

Mam dokładnie ten sam problem, czy ktoś zna jakieś rozwiązanie?