Integracja burze_dzis_net - jak wyświetlić tylko ostrzeżenia (włączone)

Podpowiedzcie proszę początkującemu jak zrobić kartę, która będzie wyświetlała ostrzeżenia tylko wtedy kiedy są (włączone). W przypadku kiedy nie ma aktywnych ostrzeżeń niech wyświetla tylko komunikat “nie ma żadnych ostrzeżeń”, a kiedy jest jakieś ostrzeżenie, żeby tylko ono było wyświetlane.

1 polubienie

Nie wiem czy nie łatwiej będzie Ci użyć MeteoAlarm - Home Assistant

  - platform: meteoalarm
    country: "poland"
    province: "Wielkopolskie Province Szamotulski County"
    language: "pl-PL"

Do tego z HACS karta Meteoalarm Card która działa od razu warunkowo, nie ma ostrzeżeń katra wyłączona.

type: custom:meteoalarm-card
entity: binary_sensor.meteoalarm
integration: meteoalarm
override_headline: true
hide_when_no_warning: true

image

Ooo, ciekawa alternatywa. Zaraz się temu przyjrzę. Dziękuję

Da się to wykombinować na wiele sposobów, jakkolwiek prościej będzie po prostu nie wyświetlać karty jeśli nie ma zagrożeń, tak jak masz to “z pudełka” w przypadku meteoalarm.

Być może będzie trzeba coś poprawić, bo naklepałem to w tej chwili i użyłem karty warunkowej custom:auto-entities (dostępna w HACS)

type: custom:auto-entities
card:
  type: entities
show_empty: false
filter:
  include:
    - entity_id: binary_sensor.burze_dzis_net*
  exclude:
    - state: "off"
unique: entity
sort:
  method: last_changed
  first: 0
  count: 6

Super rozwiązanie. Dziękuję. Czy w podobny sposób można ukryć kartę, na której są niedostępne encje? Mam kartę, która wyświetla dane z paneli fotowoltaicznych. Jak jest ciemno, to odpowiedzialne za dane encje stają się niedostępne i rażą żółtymi wykrzyknikami.

Poczytaj dokumentację, ale sądzę, że dasz radę (ta karta znika, jeśli nie ma żadnych encji do wyświetlenia, a wyświetla tylko encje z aktywnymi alarmami, oczywiście warunki można dopasować do potrzeb).

PS tak odnośnie Meteoalarm.eu

Cześć! Jestem twórcą wyżej wymienonego projektu MeteoalarmCard. Kilka tygodni temu wypuściłem wersję v2.0.0 która między innymi dodaje wsparcie dla Burze.dzis.net a także naprawia kilka problemów z hide_when_no_warning. Możesz teraz po prostu dodać karte do lovelace i podczas konfiguracji wybrać integracje Burze.dzis.net i wrzucić tam wszystkie sensory jakie ta integracja tworzy. Daj mi znać jeśli napotkasz jakieś problemy!

2 polubienia

Cześć, odgrzewam kotleta bo zmieniły się nazwy burze_dzis_net i karta nie działa
Jak to prosto rozwiązać, bo zdaję się ze trzeba zmienić nazwę encji…?

Pisał o tym @szopen na Integracje "okołopogodowe" - #47 przez szopen, osobiście wstrzymałem się z “natychmiastową” aktualizacją tej integracji z uwagi na znaczące zmiany.

Tak na szybko możesz zmienić nazwy encji by miały stare sufixy (u siebie zmieniłem chwilowo na takie)

  - entity: binary_sensor.burze_dzis_net_ostrzezenie_burza_storm_warning
  - entity: binary_sensor.burze_dzis_net_ostrzezenie_opad_precipitation_warning
  - entity: binary_sensor.burze_dzis_net_ostrzezenie_traba_tornado_warning
  - entity: binary_sensor.burze_dzis_net_ostrzezenie_wiatr_wind_warning
  - entity: binary_sensor.burze_dzis_net_ostrzezenie_upal_heat_warning
  - entity: binary_sensor.burze_dzis_net_ostrzezenie_mroz_frost_warning

Jakkolwiek pozakładałem issue u obu autorów i:

  • burze_dzis_net nie będą miały w najbliższym czasie dalszych zmian (przy kolejnych aktualizacjach ma zostać zachowane rozwiązanie zgodne z v2.0.0 a jest sporo nowych “wodotrysków”)
  • @MrBartusek obiecał, że przyjrzy się zagadnieniu w miarę wolnego czasu w najbliższych dniach

Ponadto PiotrMachowski podrzucił autorowi MeteoalarmCard ulepszenie umożliwiające uniezależnienie działania karty od nazw encji (ale czy zostanie to wdrożone wkrótce nie wiem).

1 polubienie

temat nie pilny, lepiej zaczekać na właściwe rozwiązanie

Po zmianie nazw encji karta w bieżącej wersji (v2.5.3) działa normalnie (swoją drogą integracja v2.0.0 dopuszcza zmiany nazw encji na dowolne - jest to celowe nowe rozwiązanie).
Natomiast kiedy karta będzie zawierała poprawki i czy wykorzystają one (choćby częściowo) nowe gadżety nie wiem.

Doszły nowe encje - są 2 zestawy:

  • działające tak jak dotychczas (to te którym zmieniłem nazwy)
  • oraz aktywne tylko w trakcie trwania okresu ostrzeżenia.


Ponadto w nowej integracji są jeszcze 2 zestawy encji zawierających poziom ostrzeżenia (nie jako atrybut, tylko wartość, są domyślnie wyłączone)
edit: zapomniałem o liczbie wyładowań w pobliżu (tj. w ustawionym promieniu przy konfiguracji, to też nowość, poprzednio był tylko sensor binarny jest burza lub nie - ten na historii powyżej), na tym wykresie wrzuciłem też poziomy zagrożenia (skala od 0 do 3)

oraz dodatkowo osobny sensor - poziom promieniowania gamma dla Warszawy.

1 polubienie

Generalnie to narazie musze przejrzeć pull request który przepisuje poł kodu integracji żeby to naprawić :skull:

Niestety nie jestem programistą, więc tymczasowe obejście problemu zaprezentowałem powyżej, natomiast to co zaproponował Piotr Machowski prawdopodobnie ulepszy działanie karty z dowolną integracją alarmów pogodowych.

Czy będzie coś działanie w zakresie pluginu? :slight_smile: Często używałem tego w lecie jak nadchodziły burze lub duże opady.

Na razie nie mam czasu żeby do tego usiąść, wersję 1.x cały czas powinny działać