Integracja Burze_dzis_net, odczytująca ilość wyładowań w pobliżu

Uszanowanie
Popełniłem flow, w którym z serwisu burze.dzis.net w połączeniu z ich integracją w HA, są pobierane informacje o wystąpieniu wyładowań, ich ilości, oraz odległości dla zadanej lokalizacji i promieniu.

Kiedy sensor “Burze.dzis.net - Burze w pobliżu”, ma stan ON, następuje sprawdzenie przedziału czasowego, jeśli się mieści, następuje ustawienie VOLUME, następnie uruchamiany jest node: looptimer, ten jest skonfigurowany tak, żeby odświeżał i odczytywał co zadany czas i określoną ilość razy komunikat, który jest pobierany ze strony. Node http reqest pobiera dane z ramki na stronie, następnie dane “zeskrobane”, wpisywane do noda liczba wyładowań i pełna wiadomość, potem już z pomocą 3 kolejnych, gotowy komunikat jest wysyłany na głośniki, telefony i TV(w moim przypadku LG)

Przykład komunikatu, który będzie wysyłany do TV, telefonów, oraz odczytywał TTS :
komunikat

Oprócz skonfigurowania własnych urządzeń, przedziału czasowego, oraz pętli, należy wygenerować link na stronie: Mapy burzowe, ostrzeżenia pogodowe i wkleić go w nodzie: http request.

Konfiguracja linku należy zrobić w następujący sposób, promień i miejscowość oczywiście do wyboru, lecz resztę proponuje ustawić jak poniżej:

Klikamy generuj kod i kopiujemy adres spomiędzy cudzysłowów do noda http request
http-req

Pętla powtórzeń komunikatów zatrzymuje się w dwóch przypadkach:

  • kiedy zostanie wyczerpana ilość powtórzeń (jeśli Max loop, ma wartość 4, komunikatów będzie 5)
  • jeśli sensor z wykrywaniem burzy będzie w stanie OFF, wysyła payload “stop” do loop timer

Flow:
burze-w-poblizu.json (5,9 KB)

Może się komuś przyda :slight_smile:
Pozdrawiam
Gwizdek

5 polubień

HACS integracja burze.dzis.net

przykładowy config yaml:

  - platform: burze_dzis_net
    api_key: !secret burze_dzis_net.api_key
    name: Zjawiska pogodowe
    warnings:
      - frost_warning
      - heat_warning
      - wind_warning
      - precipitation_warning
      - storm_warning
      - tornado_warning
    storms_nearby:
      radius: 15

Założyłem, że jeśli ktoś zdecyduje się na ten Flow, to ma już integrację z burze_dzis_net zaimplementowaną w HA, niemniej, komuś się może przydać.

Dzięki

Nie rozumiem poco to?
Skoro masz integrację w HA to po co dodatkowo skrobiesz stronę?
te informacje sa w encji binary_sensor.burze_dzis_net_storms_nearby
potem tylko wartości zmieniasz nodem change i ustawić w wiadomość, np.

msg.wiadomosc ="Uwaga, wykryto burze w okolicy, "+msg.ilosc+" wyładowań atmosferycznych. Najbliższe wyładowanie "+msg.dystans+" kilometrów w kierunku "+msg.kierunek+" " ;

Zrobiłem to tak, ponieważ nie miałem pojęcia że takie informacje są przekazywane.

Prośba do kolegów, w szczególności do autora wątku. Skorzystałem z Flow, który musiałem trochę zmienić, bo np. nie korzystam z powiadomień na głośnikach i TV, tylko z pushovera na telefonie.
Jednak coś jest źle zrobione, bo nie dostaję powiadomień o wyładowaniach, mimo, że w zasięgu jaki ustawiłem przechodzą burze.
Jakby kolega mógłby zerknąć w mój Flow, byłbym wdzięczny.

flows.json (9,9 KB)

Przy imporcie pakuje mi mój flow, a nie Twój zmodyfikowany, sprawdź czy załączyłeś poprawny flow.

A spróbuj teraz

flows.json (212 bajtów)

Teraz mam tylko noda pushover, bez reszty

flows.json (4,2 KB)

Teraz jest git, zajrzę tam wieczorem, tylko ogarnę pushover, bo nie korzystałem z tego jeszcze

Ok, będę wdzięczny :slight_smile:

Ok, rozkminiłem.
Twój flow powinien wyglądać tak:

Jeśli masz noda pushover dobrze skonfigurowanego, to dostaniesz prawidłowe powiadomienie

U mnie działa, jak podałem dane z konta pushover.

Pobaw się jeszcze stanem encji binary_sensor.burze_dzis_net_storms_nearby, żeby sprawdzić, czy smiga tak jak chcesz.

Przetestowane-działa, dzięki za fatygę.
Jedno pytanie, w momencie braku wyładowań atmosferycznych w zakreślonym promieniu, nadal otrzymuję co 6 min. powiadomienie o tym fakcie.
Czy jest do ogarnięcia, aby po zaniku wyładowań nie otrzymywać powiadomień ?

Możesz zmniejszyć ilość powtórzeń w nodzie loop, choć powinno się wyłączyć automatycznie, kiedy encja przejdzie w tryb OFF.

Z tego co widziałem, to promień masz ustawiony na 300 km, więc jeśli będzie burza w promieniu 300km to będzie informować. Sprawdź ustawienia integracji burzowej w configuration.yaml

Jasna sprawa, poustawiałem. Jest dobrze.
Te 300 km było ustawione do testów, bo w takim promieniu akurat były burze. :wink:

Jeśli ktoś, z jakiegoś powodu nie lubi HACS - to jest odczyt tylko w “czystym” NR.
burze
flows (22).json (3,0 KB)
Wymaga tylko aktualizacji klucza w soap-config oraz w SOAP param i geolokalizacji.
Trzeba również doinstalować paczkę

Po payload wnioskuje, że zwraca więcej informacji niż HACS.

Robercie, w tym oknie oprócz klucza wpisujemy coś jeszcze ?

Jeśli nic się nie importowało to wpisujemy klucz i WSDL
burza

Oczywiście ten flow nic nie robi, otrzymujesz tylko dane z burze.net.
Resztę trzeba dorobić zgodnie z własnymi potrzebami.

@RobinI30 więcej informacji powiadasz. Coś ciekawego tam idzie, poza tym co w HACS?