Integracja Fronius przestaje działać

:frowning:
ej. HA 2023.11.3 OS 11.1 Chodzi na NUC Intela.
Fronius Symo, soft 3.28.1-3 (najnowszy)
Na integracji z HACS (custom) wszystko działa, ale chciałem przejść na oficialną integrację (i to chyba był błąd)…:slight_smile: Otóż… HA dość często (co najmniej raz, dwa na dobę) najczęściej w nocy, przestaje widzieć falownik… Wszystkie encje stają się niedostępne, oczywiście wtedy nie liczy zużycia… Nie pomaga przeładowanie konfiguracji, nie pomaga restart HA i nei pomaga restart systemu… Jedyne co przywraca działanie to zatrzymanie/wyłączenie całego komputerka z HA i ponowny start wszystkiego… Wtedy działa… No ale przecież nei patrzę cały czas czy to żyje czy nie, a do czasu jak zerknę i widzę że przestało działać, to już wszystkie statystyki z dnia szlag trafił…:frowning:
Znalazłem to: Fix Fronius entity initialisation by farmio · Pull Request #103211 · home-assistant/core · GitHub
I wygląda na to że mogłoby mi to pomóc, ale pojęcia nie mam jak dostać się do katalogu components (nie custom_components)… Bo to tam trzeba by podmienić te pliki… Ktoś coś ??:slight_smile: Ewentualnie jakieś może inne rozwiązanie?? Bo w tej sytuacji to cała integracja jest mocno niestabilna :frowning:

3 tygodnie temu ta poprawka została “zmerdżowana” do wersji deweloperskiej, więc musisz cierpliwie poczekać na update HA.
Jako krok tymczasowy możesz wrócić do komponentu niestandardowego.

Nie bardzo mogę gdyż ‘stara’ integracja z HACS rozsypuje się po aktualizacji OS powyżej 9.5. Dlatego chciałem zmienić na tą natywną… ale po kilku dniach zaczęła wywalać błędy…:frowning:
To że wciągnęli to do deva czytałem… tylko pytanie ile zajmie im czasu puszczenie tego na produkcję…:slight_smile: Dlatego pytałem jak ‘włamać’ się do natywnego components :slight_smile: To się musi dać zepsuć jakoś - jak mawiał mój dziadek :slight_smile:

Zwykle od kilku tygodni do 2 miesięcy (zależy w jakim stopniu ta poprawka integracji jest gotowa do wdrożenia).
Jeśli istotnie jest gotowa to prawdopodobnie grudniowe wydanie będzie ją zawierało, a jeśli to status WIP to może istotnie potrwać sporo…

Mam froniusa i integracja działa mi poprawnie cały czas.
Może masz ustawione w samym falowniku aby się wygaszał na noc aby nie pobierał prądu.
Wtedy encje stają się niedostępne.

A przeczytałeś mój post ?:slight_smile: Froniusa mam od 3 lat i na integracji z Hacs wszystko działa - a w zasadzie działało… Bo tu też coś się sypie. Tak - mam włączone działanie w nocy, i wysyłanie danych co 5 minut na okrągło. Zresztą w konfiguracji ze Smart Meter, falownik sam z założenia się nie usypia bo monitoruje też zużycie - więc nie - to nie jest powód…
Ostatnia poprawna konfiguracja, na której wszystko działało to był OS 9.5 i Core 2022 (nie pamiętam która wersja)… Po aktualizacjach do 10.5 i 11 a także do 2023.11 coś się skopało… Teraz już obie integracje szaleją i ta z Hacs i natywna… Nie wiem czy powodem nie jest nowa wersja FV w falowniku - mam wrażenie że po aktualizacji do 3.28.1-3 zaczęły się problemy.
Generalnie nie ma reguły… Czasem pomaga kompletny restart urządzenia z HA, a czasem nie… Czasem pomoże restart routera ale też nie zawsze. Co ciekawe, najczęściej pomaga uruchomienie tego małego programiku od Froniusa - Dataloger finder… Mam wrażenie że on jakoś wybudza falownik, który na tym mowym FV prawdopodobnie wyłącza/usypia w jakimś stopniu odpowiedzi po API… Ale za cienki jestem w te klocki żeby sam dojść do tego co i jak :frowning: Efekt jest taki że dane zużycia/produkcji stały się kompletnie niemiarodajne - nie da się przecież cały czas siedzieć i patrzyć czy działa :frowning: