Witam,
Jestem nowy na forum i potrzebuje informacji kierunkowej.
Posiadam centralkę Fibaro HC3 do której mam podłączone ok 30 urządzeń z-wave, zigbee oraz wifi. Problem jest taki że nowe urządzenia czasami nie chcą współdziałać z centralka. Ograniczenia te jak sądzę wynikają z polityki producenta centralki. Ogólnie jestem zadowolony z Fibaro bo pozwala mi tworzyć sceny w łatwy i czytelny sposób dla laika w np pisaniu scen w LUA. I tu prośba do Was.
Czy można zintegrować Fibaro z HA a może nie trzeba i należy zastąpić nim Fibaro. Do tego czy wiedzą podstawowa w Fibaro pozwoli mi na bez stresową obsługę HA. I jeszcze jedno ile HA od a-z będzie kosztowało?
Chodzi mi o koszt sprzętu do HA który będzie współpracować z Fibaro lub go zastąpi oraz jego wstępna konfiguracja do stanu podobnego do systemu Fibaro.
koszt komputera, który zastąpi centralkę
od
0zł (masz w szufladzie coś co się nada)
przez
300zł zwykle jakiś biedak ze szrotu (ale widziałem ogłoszenia i oferty z używkami bardzo rozsądnych konstrukcji)
500zł może już coś sensownego?
po
bez ograniczeń (ale rozsądek nakazuje się ograniczyć poniżej 2k)
Do tego powiedzmy po 200zł za jakieś przyzwoite dongle Z-wave i Zigbee.
(niestety jedyny dongle combo Z-wave+Zigbee jest tylko na amerykański rynek, a osprzęt Z-wave masz zapewne w wykonaniu europejskim 868.42MHz, swoją drogą inne wersje u nas nielegalne)
Jeśli będziesz chciał bezboleśnie zmigrować sieć Z-wave to tymczasowo jest potrzebny drugi dongle (mi by się nie chciało)
od
0zł - sam to zrobisz
po
kilkanaście tysięcy zł (może znacznie mniej lub znacznie więcej)
(w sumie to zależy od obecnego stopnia skomplikowania, ilości urządzeń itd.) jeśli się zajmie tym ktoś, kto takie rzeczy robi zawodowo, być może znajdziesz studenta, który to zrobi hobbystycznie i za grosze (bo podobno każdego inżyniera można zastąpić setką studentów), ale jeśli nie zrobisz tego sam, to komuś będziesz musiał płacić za nieustające wsparcie techniczne…
Robiąc to samodzielnie masz możliwość migrowania po kawałku.
Wątpię, ale spróbuj to się przekonasz. HA cały czas dąży do prostoty dla zwykłego użytkownika. Na początek możesz zintegrować centralkę wraz z tym co musisz a w drugim kroku jak już będziesz znał HA zajmiesz się przenosinami zaczynając od tego co się da najłatwiej.
Witam.
Mam problem z integracją HA z Home center 1 lite. Próbowałem to z poziomu strony(add integration…),ale wyskauje mi,że strona nie istnieje.
Czy ta centrala jest jeszcze w ogóle obsługiwana?
ale do następnych kroków to już trzeba mieć centralkę prawidłowo skonfigurowaną by było się do czego połączyć (co dla mnie w jej braku jest niesprawdzalne).
Jakkolwiek w dokumentacji dotyczącej oficjalnych integracji pokazywane są anonimowe statystyki - ilość aktywnych instalacji danej integracji, i tu
widać, że działają 933 instalacje tej integracji (a na statystyki trzeba się zgodzić, no i w sumie warto to zrobić)
Dzięki za odpowiedź.
Wchodzę przez stronę - ikona Add Integration - klikam - pyta mnie o adres IP cnetrali, wpisuję adres i wyświetla mi się już na centrali Fibaro, że strona nie istnieje.
Zrób screenshota co tam wpisujesz (użytkownika i hasło możesz oczywiście zamalować, ważne tylko żeby pasowały do tego co masz skonfigurowane w HCL) i tego co się wyświetla, adres ma być postaci https://172.16.17.18
albo http://172.16.17.18
jeśli twoja centralka nie obsługuje ssl
IP wyżej oczywiście tylko przykładowe, masz użyć takie pasujące do swojej sieci LAN
Nie wiem czy takie pierdoły jak fakt, że HA i HCL musi być w tej samej podsieci fizycznej to chyba nie muszę pisać (czyli adresacja sieci musi się zgadzać, więc z centralką na fabrycznym IP 192.168.81.1 raczej się nie da połączyć, no chyba że sobie całą sieć skonfigurowałeś pod to aby nie zmieniać fabrycznego IP w HCL i wykorzystywać go bezpośrednio, co jest raczej słabym pomysłem, no ale jakieś podstawy konfigurowania sieci to chyba znasz skoro używasz Fibaro) - komunikacja musi być obustronna, więc nie za zamkniętym firewallem itd.
Sam URL do HCL to za mało, masz tam podać jeszcze użytkownika i hasło (użytkownik z wystarczającymi uprawnieniami, nie wiem jak jest w Fibaro, ale zasadniczo zwykle w innych integracjach to musi być użytkownik z uprawnieniami administratora lub wystarczającymi do wykorzystania wszystkich integrowanych funkcji). Czekboks na dole służy do zaimportowania wirtualnych encji, fizyczny sprzęt podłączony do HCL powinien się zaczytać bez zaznaczania.