Integracja HA z Fibaro

Witam,
Jestem nowy na forum i potrzebuje informacji kierunkowej.
Posiadam centralkę Fibaro HC3 do której mam podłączone ok 30 urządzeń z-wave, zigbee oraz wifi. Problem jest taki że nowe urządzenia czasami nie chcą współdziałać z centralka. Ograniczenia te jak sądzę wynikają z polityki producenta centralki. Ogólnie jestem zadowolony z Fibaro bo pozwala mi tworzyć sceny w łatwy i czytelny sposób dla laika w np pisaniu scen w LUA. I tu prośba do Was.
Czy można zintegrować Fibaro z HA a może nie trzeba i należy zastąpić nim Fibaro. Do tego czy wiedzą podstawowa w Fibaro pozwoli mi na bez stresową obsługę HA. I jeszcze jedno ile HA od a-z będzie kosztowało?

Będę wdzięczny za wskazówki .

Pozdrawiam
Sebastian

Coś bliżej co to znaczy od a-z ?

Chodzi mi o koszt sprzętu do HA który będzie współpracować z Fibaro lub go zastąpi oraz jego wstępna konfiguracja do stanu podobnego do systemu Fibaro.

Można, poczytaj Fibaro - Home Assistant.

1 polubienie

koszt komputera, który zastąpi centralkę
od
0zł (masz w szufladzie coś co się nada)
przez
300zł zwykle jakiś biedak ze szrotu (ale widziałem ogłoszenia i oferty z używkami bardzo rozsądnych konstrukcji)
500zł może już coś sensownego?
po
bez ograniczeń (ale rozsądek nakazuje się ograniczyć poniżej 2k)

Do tego powiedzmy po 200zł za jakieś przyzwoite dongle Z-wave i Zigbee.
(niestety jedyny dongle combo Z-wave+Zigbee jest tylko na amerykański rynek, a osprzęt Z-wave masz zapewne w wykonaniu europejskim 868.42MHz, swoją drogą inne wersje u nas nielegalne)
Jeśli będziesz chciał bezboleśnie zmigrować sieć Z-wave to tymczasowo jest potrzebny drugi dongle (mi by się nie chciało)

od
0zł - sam to zrobisz
po
kilkanaście tysięcy zł (może znacznie mniej lub znacznie więcej)

(w sumie to zależy od obecnego stopnia skomplikowania, ilości urządzeń itd.) jeśli się zajmie tym ktoś, kto takie rzeczy robi zawodowo, być może znajdziesz studenta, który to zrobi hobbystycznie i za grosze (bo podobno każdego inżyniera można zastąpić setką studentów), ale jeśli nie zrobisz tego sam, to komuś będziesz musiał płacić za nieustające wsparcie techniczne…

Robiąc to samodzielnie masz możliwość migrowania po kawałku.

Wątpię, ale spróbuj to się przekonasz. HA cały czas dąży do prostoty dla zwykłego użytkownika. Na początek możesz zintegrować centralkę wraz z tym co musisz a w drugim kroku jak już będziesz znał HA zajmiesz się przenosinami zaczynając od tego co się da najłatwiej.

WIELKIE DZIEKI !
Przemyśle ten ruch :joy:

Żeby wyeliminować centralkę Fibaro do komunikacji Z-Wave możesz użyć np. Zooz ZST10 lub ZST39 i wszystkie automatyzacje robisz na HA.

OSTRZEŻENIE do poczytania

1 polubienie

Long range - w EU nie działa ze względu na to, że muszą dostosować do przepisów, pracują nad tym. Ale i tak mamy zwiększony zasięg w stosunku do 700

NVM Backup - nie działa w przypadku przenoszenia backup ze sticków 500, 700 - ZST39 się wtedy brickuje.

1 polubienie