Integracja IPP a Konica Minolta

cześć, nabyłem drukarkę Konica Minolta C3350 i próbuję zintegrować ją z HA przez integrację IPP. W drukarce oczywiście protokół IPP załączony, jednak przy próbie sparowania pojawia się info: ‘wersja IPP nieobsługiwana przez drukarkę’. Przecież to nie jest jakiś przedpotopowy model, to już mój poprzedni Canon MB2350 został sam wykryty przez IPP, a tu mimo podania dobrego IPka drukarki cały czas fiasko. Czy ktoś ma podobny lub tożsamy model i udało mu się przeprowadzić zintegrowanie? Podzielicie się configiem?

To niestety bardzo mocno różniące sie modele, drukarki laserowe z interfejsem sieciowym (a właściwie z kartą print serwera) to inna liga niż domowe drukarki atramentowe.

Link do dokumentacji HA będzie pomocny w zdiagnozowaniu problemu.

Dzięki. Pozwoliłem sobie napisać post, bo user @AdamG ma Konica Bizhub C224e i w którymś wątku opowiadał o takiej właśnie integracji - pomyślałem, że te Minolty dość łatwo wpiąć po IPP, a tu niespodzianka :slight_smile:

@macek
Chodzi o integrację IPP

@butelkovvy
W samej integracji właściwie nie ma co konfigurować, musisz po prostu poprawnie skonfigurować printserwer (i ewentualnie swoją sieć LAN), jeśli drukarka jest poprawnie rozpoznawana przez lokalny DNS (o ile z niego korzystasz) to możesz użyć nazwy, w przeciwnym razie powinieneś użyć albo klasycznego statycznego IP konfigurowanego “z palca”, albo stałego IP na poziomie DHCP (powiązanie ARP z DHCP).

Jeśli masz problemy (a używasz tego sprzętu w domu) proponuję na początek wyłączyć ssl dla IPP, manual do K-M to pierwszy jaki mi znalazła wyszukiwarka, podejrzewam, że w twojej drukarce ustawienia wyglądają podobnie
https://manuals.konicaminolta.eu/bizhub-C554-C454-C364-C284-C224/EN/contents/id08-0127.html

Połączyłem Bizhub C227 z HA prze IPP. Problem w tym, że sensor aktywności cały czas pokazuje “brak aktywności” reszta sensorów aktualizuje się. Bez wzgledu czy drukuje, czy drukarka zatrzyma się cały czas “brak aktywności” Aktywność jest mi potrzebna do przesyłania powiadomień o ewentualnym zacięciu ponieważ kopiarka stoi 2 piętra niżej.

@Lomax1983 z pewnością stan/status drukarki można odczytać za pomocą SNMP, trzeba tylko znaleźć odpowiedni OID odpowiedzialny za to a potem dodać sensor SNMP - Home Assistant. Integracja Brother Printer - Home Assistant korzysta właśnie z SNMP, status mojej drukarki:

image

image

@macek a gdzie znajdę to OID??

W internecie :wink: , szukaj “minolta snmp oid status printer”.

Myślałem że gdzieś w ustawieniach drukarki. Już przekopuje neta.

W ustawieniach drukarki konfigurujesz SNMP, najprościej: SNMPv2, community string: public, read only.
Tu są jakieś MIBy do Konica Minolta Free MC2350-MIB SNMP MIB Download - Free MIB Download - Search MIBs - OiDViEW

Drukarka musi mieć aktywne SNMP
Pobierz SnmpWalk pod windows lub linux https://www.comparitech.com/net-admin/snmpwalk-examples-windows-linux/

Windows:
Lista OID jakie obsługuje twoja drukarka.
SnmpWalk.exe -r:192.168.1.5 IP twojej drukarki

Możesz użyć platformy - platform: snmp

Przykład użycia dla Mikrotika:

- platform: snmp
    host: 192.168.1.100
    baseoid: 1.3.6.1.2.1.1.3.0
    name: Mikrotik Uptime
    value_template: >-
      {% set time = (value | int) | int %}
      {% set minutes = ((time % 360000) / 6000) | int%}
      {% set hours = ((time % 8640000) / 360000) | int %}
      {% set days = (time / 8640000) | int %}
        {%- if time < 60 -%}
          Less then 1 min
          {%- else -%}
          {%- if days > 0 -%}
            {{ days }}d
          {%- endif -%}
          {%- if hours > 0 -%}
            {%- if days > 0 -%}
              {{ ' ' }}
            {%- endif -%}
            {{ hours }}hr
          {%- endif -%}
          {%- if minutes > 0 -%}
            {%- if days > 0 or hours > 0 -%}
              {{ ' ' }}
            {%- endif -%}
            {{ minutes }}min
          {%- endif -%}
        {%- endif -%}

3 polubienia

@macek po odczytaniu kodów mam pond 7k kluczy OID. Małe tego dla różnych stanów są różne kody. Nie da się jednym sensorem załatwić stanów: druk, zacięcie, brak papieru, bezczynna.
Przykładowe kody dla różnych stanów:
sleep: OID=.1.3.6.1.2.1.43.18.1.1.8.1.202, Type=OctetString, Value=Sleep
brak papieru: OID=.1.3.6.1.2.1.43.18.1.1.8.1.259, Type=OctetString, Value=No Paper Tray2
OID z linku (MIBy do Konica Minolta) nie działają z moją kopiarką. Są to OID do innego typu drukarki.

https://community.home-assistant.io/t/hp-printer-over-snmp/176854

Niestety nic to nie wnosi do mojego problemu ponieważ w HP jest jeden kod OID odpowiedzialny na status drukarki (a tylko to potrzebuje, stan tonerów nie jest mi potrzebny) w mojej Konice jest kilka kodów, jeden za uspanie, drugi za brak papieru itd. co powoduje, że nie mogę tego załatwić jednym sensorem. Tak jak to jest zrobione w linku powyżej.
obraz
Ale bardzo dziękuję za zangażowanie i próbę pomocy.

Nie ma czegoś takiego jak jeden sensor do kilku rzeczy, chyba że posiada atrybuty, ale w snmp raczej tego nie ma. W linku powyżej znajdują się sensory zdefiniowane w jednym pliku *. yaml

Więc kilka takich pojedynczych sensorów połącz sobie w jeden warunkami w sensorze template…

Sugerowałem się tym, że “Bizhub C227” to Konica Minolta.

To jest opis stanu (możliwych stanów), który później jest “przepisywany” do stanu statusu drukarki.
Pokaż wynik polecenia:

wersja dla linuxa:
snmpwalk -Os -c public -v 2c IP_drukarki 1.3.6.1.2.1.43.18.1.1.8
wersja dla Windowsa:
snmpwalk -r:IP_drukarki -os:1.3.6.1.2.1.43.18.1.1.8 -op:1.3.6.1.2.1.43.18.1.1.9         

dla Twojej drukarki:
1.w stanie OK
2. w stanie np. braku papieru podczas drukowania.

@macek wynik polecenia:

SnmpWalk v1.01 - Copyright (C) 2009 SnmpSoft Company
[ More useful network tools on http://www.snmpsoft.com ]

OID=.1.3.6.1.2.1.43.18.1.1.8.1.223, Type=OctetString, Value=Sleep
Total: 1

W obu przypadkach? W 1. i 2. taki sam wynik? W dodatku tylko jeden OID? :thinking: wcześniej pokazywałeś co najmniej dwa OIDy:

OID=.1.3.6.1.2.1.43.18.1.1.8.1.202, Type=OctetString, Value=Sleep
OID=.1.3.6.1.2.1.43.18.1.1.8.1.259, Type=OctetString, Value=No Paper Tray2

Jak widać oba zaczynają sie od

OID=.1.3.6.1.2.1.43.18.1.1.8

Zmierzam do tego, że Twoja drukarka obsługuje standardowy Printer-MIB (Free Printer-MIB SNMP MIB Download - Free MIB Download - Search MIBs - OiDViEW) gdzie pod tym OIDem/OIDami (prtAlertDescription) powinien być opis stanu:

Sprawdziłem to na dwóch drukarkach i to się potwierdza, np:

snmpwalk -Os -c public -v 2c IP_drukarki .1.3.6.1.2.1.43.18.1.1.8
iso.3.6.1.2.1.43.18.1.1.8.1.1 = STRING: "Mało cyan atr."
iso.3.6.1.2.1.43.18.1.1.8.1.2 = STRING: "Gotowa"

czyli stan drukarki: “Gotowa” i jest komunikat: “Mało cyan atr.”, w przypadku problemu stan drukarki: “Off Line” i komunikat: “Brak papieru, włóż papier i naciśnij przycisk Start”. I te same komunikaty mam na wyświetlaczu drukarki.

P.S. To nie reklama, sprawdz czy program https://v-maintenance.com/ odczyta poprawnie wszystkie stany Twojej drukarki.