Integracja klimatyzatora HEIKO/ HAIER - zdalny reset 8266 jak?

Udało mi się uruchomić klimatyzatory HEIKO w HA za pomocą standardowego modułu NODEMCU 8266. Temat prosty jak parasol - cłoś sprowadza się do prostej konfiguracji poprzez ESPHome:

uart:
  baud_rate: 9600
  tx_pin: 1
  rx_pin: 3
  id: ac_port  

logger:
  level: DEBUG
  baud_rate: 0

climate:
  - platform: haier
    name: klima_salon
    uart_id: ac_port

po zaprogramowaniu model wpinamy w płytę główną zgodnie z oznaczeniami (największy problem ze zdobyciem wtyczki - ja na żywca skonstruowałem wtyczkę ze złączki 4pin starej wtyczki wewnętrznego głośniczka PC) - oczywiście RX na TX i TX na RX.
Do tego na dashboard wrzucamy panel termostat i mamy temat zamknięty.

Wszystko sobie bez problemu gada- co kilka sekund widzimy w logu np:

[11:30:12][D][climate:392]: 'klima_salon' - Sending state:
[11:30:12][D][climate:395]:   Mode: OFF
[11:30:12][D][climate:400]:   Fan Mode: AUTO
[11:30:12][D][climate:406]:   Preset: NONE
[11:30:12][D][climate:415]:   Current Temperature: 21.00°C
[11:30:12][D][climate:421]:   Target Temperature: 19.00°C

Niestety zdarza sie sporadycznie, że transmisja zwiesza się - widać nie do końca dopracowana jeszcze biblioteka (tak podejrzewam - w trakcie programowania wywala trochę żółtych ostrzeżeń) i pojawia się błąd:

[17:53:10][D][climate:010]: 'klima_salon' - Setting
[17:53:10][D][climate:014]:   Mode: FAN_ONLY
[17:53:13][W][haier:093]: Invalid checksum

i po tym komunikacie transmisja zamiera ;-(

Z przeprowadzonych doświadczeń wynika że spokojnie pomaga reset za pomocą pinu RST poprzez zwarcie do masy lub odłączenie zasilania.

I tu pojawiają się 3 pytania do kolegów:

  1. czy jest możliwość ustawienia takiego watchdoga, żeby sam resetował ESP - nie wiem, może za pomocą node red ?

  2. czy jest możliwość wyświetlenia stanu encji z komunikacji
    [11:30:12][D][climate:395]: Mode: OFF - chciałem sobie na dasboard wrzucić małe kontrolki która klma włączona ewentualnie kolorek w jakim jest trybie

  3. mam mocne podejrzenia że winowajca ukrywa się w termostacie za ikonką FAN_ONLY (pierwsza z prawej - wentylatorek) - czy można ją wyłączyć w panelu termostatu ??

[11:38:01][D][climate:010]: 'klima_salon' - Setting
[11:38:01][D][climate:014]:   Mode: FAN_ONLY
[11:38:02][W][haier:093]: Invalid checksum

A nie prościej Ci będzie zobaczyć co siedzi w module haier i po prostu ominąć sprawdzanie checksum? Ja bym chyba poszedł w tą stronę.

Niestety za cienki jestem w programowaniu i analzie aby tego dokonać.
Problem obszedłem za pomocą karty: custom:simple-thermostat gdzie są dość duże możliwości personalizacji.

Ikonka wyłączona - nic się nie sypie a resetowanie od biedy można zrobić ponownie programując układ przez ESPHome :wink: