Integracja LCN/Domiq

Czołem koledzy,
Jestem początkującym użytkownikiem HA i oprócz dodawania integracji automatycznych oraz wizualizowania ich encji za pomocą kart, jestem kompletnie zielony w bardziej skomplikowanych integracjach. A do takich niestety należy integracja z LCN, która co prawda jest wspierana ale wymaga modułu LCN-VISU, który jest kosztowny, lub modułu Domiq (który posiadam), ale w tym przypadku wymagana jest magiczna dla mnie wiedza programistyczna, której póki co nie ogarniam.
Mam nadzieję na uzyskanie pomocy od szanownych kolegów w zakresie połączenia LCN/Domiq z HA poprzez np, MQTT, bo akurat gdzieś wyczytałem że to jest jak najbardziej możliwe (GitHub - etobi/domiqtt: Connects to a Domiq Base (LCN) and translate from and to MQTT.).
Niestety taki zieleniak jak ja potrzebuje instrukcji krok po kroku, (bez skrótów myślowych) co po kolei zrobić żeby taka integracja zadziałała.

Pozdrawiam i liczę na pomoc
Rafał

Tylko Ty wiesz dokladnie o czym piszesz, ja (inni) muszę najpierw przeszukać internet żeby trafić na te informacje, które Ty posiadasz po nosem, tracę przez to niepotrzebnie czas a nie lubię tracić czegoś czego nie mam dużo :slightly_smiling_face:. Bez dodatkowych technicznych informacji, linków do produktow, do dokumentacji nie ruszymy dalej.

Przepraszam, masz rację. Już wyjaśniam.

LCN to system inteligentnego budynku, podobny do KNX/EIB, z tą różnicą że komunikacja pomiędzy modułami odbywa się przy wykorzystaniu jednej z żył tradycyjnej instalacji i nie trzeba układać kabla magistralnego. Oczywiście najlepiej wszystko działa kiedy instalacja jest wykonana w modelu gwiazdy i ja tak właśnie mam. Wszystkie obwody zbiegają się w rozdzielni i tam mam zamontowane moduły LCN.
Więcej na temat LCN można znaleźć tutaj: https://www.lcnpolska.pl/ i tutaj: LCN - LCN.eu LCN.eu.
Mój LCN steruje oczywiście oświetleniem, gniazdkami 230V (można włączać i wyłączać konkretne obwody) oraz roletami.

Żeby móc zrealizować różnego rodzaje integracje, w systemie muszą być zainstalowane moduły sprzęgające takie jak LCN-VISU lub LCN-PKU, lub moduł rodzimego producenta, który ja posiadam… i jest to Domiq Base https://www.domiq.pl/moduly/.
Dzięki temu modułowi mogłem stworzyć prostą wizualizację na IPAD/IPHONE, jednak daleko jej do funkcjonalności Home Assistanta.

I w tym momencie właśnie pojawia się mój “problem”. Z powodu braku elementarnej wiedzy, nie potrafię zintegrować mojej sieci LCN wraz z Domiq z Home Assistantem.
A co konkretnie chciałbym uzyskać ?
Chciałbym zainstalować na ścianie tablet lub ekran LCD z RaspberryPi, na którym byłby odpalony HA z wizualizacją i sterowaniem dla LCN (oświetlenie, rolety, odczyt z czujników temperatury) oraz pozostałe urządzenia, które udało mi się już zintegrować (klimatyzatory, odkurzacz, kosiarka, falownik PV, kamery itp.)

Znalazłem w internecie informacje że da się to zrobić przy wykorzystaniu posiadanego modułu Domiq Base poprzez MQTT: GitHub - etobi/domiqtt: Connects to a Domiq Base (LCN) and translate from and to MQTT.
ale niestety, tak jak wspomniałem na początku, brak wiedzy nie pozwala mi nawet eksperymentować. Kompletnie nie wiem gdzie i jak zacząć, stąd moja prośba o pomoc.

Dodatkowe informacje na natemat integracji modułu Domiq Base z zewnętrznymi systemami:
https://46.137.85.101/data/TU/TU-0023-PL-170111.pdf?fbclid=IwAR1fGdkPkBN3SgyAJhxOq3DQWUVi1bFg1V4zN3k7ahLvwhI7DRW4rtLYmnc_aem_AeolYduPngYoAPI7GSrEU7m0jJwpvE5FYBUcsWXbU0SZcAmPKNoLXnry7EVqJMvBx-hRYceSy52lEHALVShc6HP1

Musisz zacząć od instalacji HA i w nim zainstalować broker Mqtt (Mosquitto).
Następnie ten podlinkowany łącznik z github.
Komunikacja u ciebie będzie odbywać się na drodze
Domiq<>domiqtt<>broker mqtt<>HA.
Wygląda to trochę na około, ale jedynym wspólnym elementem pomiędzy Domiq a HA będzie mqtt, po którym te dwa systemy mogą jakoś się porozumieć.
Wybrałeś niszowe (jak na to forum) rozwiązanie więc trudno będzie o jakieś porady.
Sprawa nie jest beznadziejna ale wymaga trochę wysiłku z twojej strony (jako użytkownika tego wynalazku).

…dodatkową trudnością będzie instalacja wymaganego node.js/npm, więc na początek należy się dobrze zastanowiś nad sposobem instalacji HA.

Robinl30… dziękuje za szybką odpowiedź.
Jeśli chodzi o pracę na kodzie to jestem totalna noga, ale mam już działającego HA i udało mi się w nim zintegrować wiele urządzeń, które posiadam w domu. Wspomniana kosiarka Husqvarny (automower), odkurzacz, klimatyzatory czy nawet oświetlenie RGB LED WiZ, działają super. Do szczęścia brakuje mi tylko możliwości sterowania standardowym oświetleniem oraz roletami z LCN.

HA mam zainstalowanego na oddzielnym, dedykowanym urządzeniu HA Green. Zainstalowałem na nim też brokera MQTT i po tym etapie się zatrzymałem. Nie wiem jak zainstalować ten łącznik z githuba nie mówiąc już o kolejnych krokach, ale wysiłku się nie boję. Potrzebuję tylko wskazówek bądź instrukcji jak to zrobić.

Nie jestem specjalistą od OS, więc musisz liczyć, że ktoś podpowie jak to zainstalować łącznie z node.js

Więc zapomnij o tak specjalizowanym rozwiązaniu jakie sobie zamarzyłeś.
Green jest dla totalnie początkujących - to takie rozwiązanie “typu małpa” wszystko co się da na nim uzyskać jest banalnie łatwe, ale o czymkolwiek zaawansowanym od razu możesz zapomnieć.

W ogóle rozwalił mnie ten fragment o tym, że HA jest na nim zainstalowany, Green jest sprzedawany z HA preinstalowanym fabrycznie, nawet go tam nie musisz instalować… (i jest to na bazie HAOS SBC, gdzie nie ma za bardzo dostępu do systemu)

@sucharek … więc widzisz… pozostaje instalacja na osobnym urządzeniu(RPI, Synologi, Qnap…)

Nie do końca, po prostu jest potrzebny jeszcze jeden serwerek z linuxem.

Green może zostać, tylko nie będzie tu bazą sprzętową pod dodatkowy serwer (można też z niego zmigrować na inną instalację HAOS, ale wiosny to nie czyni, chociaż Green jest bardzo oszczędny sprzętowo i pewnie w którymś momencie oczekiwania co do instalacji przerosną jego możliwości).

Hmm, wyglada na to zatem że czeka mnie wymiana hardwaru.
Czy Home Assistant Yellow z Raspberry Pi CM4 podoła czy potrzebne będzie coś bardziej zaawansowanego ?

Dokładnie to miałem na myśli :slight_smile:
Dodatkowe przejrzałem źródła… nic wielkiego ta się nie odczynia… po prostu przepisuje odczytaną prawie surową ramkę TCP do Mqtt i vs.
Jak to ja …zrobiłbym to w NR :crazy_face:
Dla początkującego jednak może to być będzie nie do przejścia.

Nie wiem czy ekonomicznie ma to w ogóle sens?
https://allegro.pl/oferta/mini-pc-micro-dell-tiny-i3-8gen-8gb-256gb-ssd-hdmi-energooszczedny-w10-11-15162245796

1 polubienie

“node.js/npm” można uruchomić jako add-on w HA i w tym kierunku osobiście bym szedł. Zigbee2MQTT jest uruchomiony w ten sposób :grin:.
Do sprawdzenia takie cudo:

2 polubienia

Twój problem polega na tym, że musisz mieć element pośredniczący w postaci samodzielnie skonfigurowanego serwera, pogrubienie niżej

Zapewne da się to uruchomić na niemal byle czym pracującym pod linuxem.

Nie mam bladego pojęcia czy dałoby się to zrobić mając HAOS jako system operacyjny (moim zdaniem nie, ale nie używam node.js).

Może tu zajrzy jakiś użytkownik node.JS który używa go w powiązaniu z HA, to może podrzuci jakiś lepszy pomysł.

edit - O widzę, że @macek podrzucił pomysł, nie miałem świadomości istnienia takiego Dodatku, więc HA Green jednak może wystarczy.

…tylko jak w tym dodatku doinstalować jeszcze to z githuba, wiem że działa to jak doker ale w takiej konfiguracji dodatek ma jakiś wiersz poleceń ?

Czyli jakaś nadzieja jest.
Rozumiem że pierwszym etapem jest instalacja node.js/npm i na tym na początek powinienem się skupić? Tzn. wyszukać odpowiedni Ada-On i go zainstalować.

node.js jest “bazą” node-red więc powinno wystarczyć jego instalacja.
Notabene protokół jest banalny :slight_smile:
TU-0023-EN-170315.zip (82,3 KB)

Mógłbyś spróbować połączyć się przez telnet

1.1. Establishing connection
Passive integration is based on the TCP/IP protocol. Base module listens on the port4224. Communication is not encrypted thus this port shouldn’t be forwarded to be accessible in the Internet. In order to connect, a master device must establish connection with
the IP address of a Base module on the port 4224. For testing using PC you can use netcat (nc 4224) or telnet (telnet 4224).

i wpisać …? ciekawe czym odpowie?

1 polubienie

Po powrocie do domu zainstaluję dodatek i podzielę się tutaj rezultatami. Może to będzie baza do dalszych działań… taką mam nadzieję.

i wpisać …? ciekawe czym odpowie?

Też spróbuję

Czy sam konfigurowałeś swój system LCN? Myślę, że na początek spróbował bym komunikacji bezpośrednio po TCP. Dlatego, że jest niekodowana i dość łatwa do przetestowania bez dodatkowych pośredników. Pytam czy sam konfigurowałeś swój system, bo to ukierunkuje dalsze podpowiedzi. Czytam instrukcję konfiguracji dla Base i są w niej przykłady komend sterowania, które można przetestować w HA po TCP.

2 polubienia

Przed instalacją czegokolwiek spróbuj przez telnet … (przez np program PuTTy)
lub to co poleca @angler choć to ta sama metoda bez ingerencji w HA.

Czy sam konfigurowałeś swój system LCN?

Nie. Robiła to firma, która na etapie budowy domu (jakieś 17 lat temu) położyła całą instalację elektryczną. Na początku programowanie wszystkich modułów LCN odbywało się poprzez moduł LCN-PK czy coś w tym stylu. Ale wtedy trzeba było laptopa podłączyć do tego modułu poprzez łącze RS co było upierdliwe bardzo.
Kiedy więc na rynku pojawiło się rozwiązanie Domiq, zakupiłem moduł Domiq Base i robi on dokładnie to samo tylko przez TCP/IP. Dodatkowo można było uruchomić dedykowaną aplikacje Domiq Remote na urządzenia mobilne i stworzyć tam nawet prostą wizualizację.
Od czasu do czasu łączę się poprzez Domiq Base z modułami LCN (przy pomocy aplikacji na PC -->> LCN-PRO), kiedy potrzebuje zmienić np. funkcjonalność klawiszy w przełącznikach naściennych, ale są to proste operacje.