Integracja Passive BLE Monitor - Xiaomi LYWSD03MMC

Można zbudować własne “bramki” BLE (cudzysłowy, bo to nie są bramki w typowym znaczeniu tego słowa tylko pośredniki - proxy, czyli coś bardziej jakby dongle podłączone po sieci)

BLE w takiej postaci jak mamy obecnie (nie jest to BLE mesh i w przypadku tanich czujników raczej nigdy nie będzie z powodu użytych w nich MCU) i tak ma sporo zalet w przypadku używania do obsługi wspieranych czujników bateryjnych - łącznie z raportowaniem kilka razy na minutę (a w przypadku alternatywnego firmware dla wybranych urządzeń nawet można to w pewnym stopniu konfigurować), co jest nieosiągalne w Zigbee, dwóch lat czasu pracy na ogniwie (jak w sprzęcie Zigbee) wprawdzie nie da się osiągnąć, ale przy raportowaniu w formacie BTHome jest możliwa praca przez rok na jednym ogniwie (przetestowane na poprzedniej wersji protokołu czyli pvvx i czujnikach LYWSD03MMC HW B1.4).

Na obrazku stan ogniw w 2 czujnikach z mojej zdalnej instalacji - parę dni temu wymieniłem zużyte (które popracowałyby jeszcze góra miesiąc) na ogniwa częściowo zużyte (ale powinny w tym stanie dać radę kilka miesięcy, pewnie wymienię je wcześniej jeśli będzie okazja, przy okazji wymiany zaktualizowałem im firmware do pvvx 3.8), no nie są to 2 lata, ale jak widać ponad rok da się osiągnąć (poprzednie ogniwa wymieniałem wcześniej niż początek wykresu, ale dopiero w sierpniu 2021 w stabilnym wydaniu HA pojawiła się natywna obsługa statystyk długoterminowych, nowe ogniwa na sofcie pvvx są w stanie przez kilka dni wskazywać stan rzędu 100% - skala na tym sofcie jest celowo zniekształcona i odpowiednikiem fabrycznych 100% jest wskazanie ~80%)

Dla porównania stany ogniw w pilotach Zigbee (niektóre wytrzymują sporo dłużej niż 2 lata, ale zazwyczaj to CR2450, a nie CR2032!) widać też wpływ aktualizacji firmware na stan ogniw (w przypadku BLE też są drastyczne piki w dół)