Integracja Passive BLE Monitor - Xiaomi LYWSD03MMC

Dzięki, koordynator już oddany. Jeśłi nie uda się z zasięgiem BLE (zaletą są niskie koszty czujników), to faktycznie pozostaje zigbee na piętrze, ale z bramką wifi lub skrętka.

Można zbudować własne “bramki” BLE (cudzysłowy, bo to nie są bramki w typowym znaczeniu tego słowa tylko pośredniki - proxy, czyli coś bardziej jakby dongle podłączone po sieci)

BLE w takiej postaci jak mamy obecnie (nie jest to BLE mesh i w przypadku tanich czujników raczej nigdy nie będzie z powodu użytych w nich MCU) i tak ma sporo zalet w przypadku używania do obsługi wspieranych czujników bateryjnych - łącznie z raportowaniem kilka razy na minutę (a w przypadku alternatywnego firmware dla wybranych urządzeń nawet można to w pewnym stopniu konfigurować), co jest nieosiągalne w Zigbee, dwóch lat czasu pracy na ogniwie (jak w sprzęcie Zigbee) wprawdzie nie da się osiągnąć, ale przy raportowaniu w formacie BTHome jest możliwa praca przez rok na jednym ogniwie (przetestowane na poprzedniej wersji protokołu czyli pvvx i czujnikach LYWSD03MMC HW B1.4).

Na obrazku stan ogniw w 2 czujnikach z mojej zdalnej instalacji - parę dni temu wymieniłem zużyte (które popracowałyby jeszcze góra miesiąc) na ogniwa częściowo zużyte (ale powinny w tym stanie dać radę kilka miesięcy, pewnie wymienię je wcześniej jeśli będzie okazja, przy okazji wymiany zaktualizowałem im firmware do pvvx 3.8), no nie są to 2 lata, ale jak widać ponad rok da się osiągnąć (poprzednie ogniwa wymieniałem wcześniej niż początek wykresu, ale dopiero w sierpniu 2021 w stabilnym wydaniu HA pojawiła się natywna obsługa statystyk długoterminowych, nowe ogniwa na sofcie pvvx są w stanie przez kilka dni wskazywać stan rzędu 100% - skala na tym sofcie jest celowo zniekształcona i odpowiednikiem fabrycznych 100% jest wskazanie ~80%)

Dla porównania stany ogniw w pilotach Zigbee (niektóre wytrzymują sporo dłużej niż 2 lata, ale zazwyczaj to CR2450, a nie CR2032!) widać też wpływ aktualizacji firmware na stan ogniw (w przypadku BLE też są drastyczne piki w dół)

Dzięki, zastosowałem ESP32. Znalazłem miejsce, z którego jest zasięg BLE dla całego domu, więc jedno udządzenie wystarczyło. Próbowałem ustawiać moc sygnału w Xiaomi LYWSD03MMC, ale nie widać różnicy w zasięgu, odczyty siły sygnału nie zmieniają się.
Teraz pozostaje dokupić tych czujników.

czy komuś działa ta nowa integracja bluetooth z kartą Intel 7260 (mam ją zintegrowaną w lenovo M93p Tiny i5-4570) . Działa mi Passive BLE monitor ale niestety potrafi się zawiesić po kilkunastu godzinach i odczyty z czujników temperatury nie zmieniają się i dodatkowo problem z trackingiem urządzeń BLE. Nowa integracja pokazuje mac adres karty Bluetooth ale nie wykrywa żadnych urządzeń. W configuration.yaml dodany wpis bluetooth: . Próbowałem także deaktywować Passive ble monitor

PCI\VEN_8086&DEV_08B2&SUBSYS_42708086&REV_83\4&7ECD070&0&00E3

Wywal ten bluetooth: z YAMLa (no chyba, że masz wyłączony default_config:)

Niestety pozbyłem się starego laptopa, w którym miałem 7260.
Używam za to bezproblemowo AC 3168, która jest z tej samej rodziny (lata nawet na tym samym sterowniku jeśli dobrze kojarzę).

Jednak jednej rzeczy jestem pewien - systemowa integracja Bluetooth wyklucza się z PBM (jeśli chcesz używać obu musisz mieć 2 dongle BT).

Tak działa nowa integracja Bluetooth - urządzenia pojawiają się w “podintegracjach” z nią powiązanych (np. BTHome, iBeacon Tracker czy Xiaomi BLE).

czyli gdzie pojawią mi się moje czujniki temperatury ? Encje zapewne będa miały inne nazwy ? Mam 2 czujniki temperatury Xiaomi z custom firmware ATC oraz wagę łazienkowa xiaomi , 2 opaski miband 7

Będą miały inne nazwy. Miałem pokombinować jak to zmigrować, ale nie mam czasu nad tym siedzieć - będzie co będzie (teoretycznie MAC-adress lub UUID są unikalne, więc nowa obsługa encji przez HA powinna z tym dać radę, mam niektóre encje nie-BT integrowane naraz w więcej niż 1 integracji i się one ładnie łączą w całość), póki co się trzymam PBM.

Sugeruję update firmware do pvvx >=3.8 (jeśli masz jakieś starsze) i ustawienie rozgłaszania BTHome

Waga chyba jeszcze nie jest obsługiwana (PBM łapie mi wskazania od sąsiada, natywna integracja nie, ale to są osobne instalacje i może po prostu brak zasięgu), a o opaskach nie mam bladego pojęcia (albo nikt nie ma w okolicy albo po prostu póki co nie są obsługiwane wcale).

Czyli wynika z tego że się pośpieszyłem z tą integracją i muszę wrócić do PBM bo niestety tracking jest bardzo ważny. Zrobiłem teraz testy i wykrywa mi te dwa ATC ale pokazuje tylko siłę sygnału , do jednego wgrałem najnowszy soft ver 78 Telink Flasher for Mi Thermostat

Nie wiem skąd go wytrzasnąłeś, zgodny z protokołem BTHome przyjętym w HA (i obsługiwanym też w PBM) jest 3.8 od pvvx i jak sprawdziłem przed chwilą nie ma nowszego. Link w poprzednim poście.

Nie mam pojęcia jak to wygląda, nie mam takich opasek, być może się pojawiają w jakimś trackerze, ale nie mam jak sprawdzić.

W każdym razie mając jednego dongla BT nie możesz mieć odpalonych obu tych integracji, bo będą rywalizować o dongla i wtedy ani jedna, ani druga nie działa jak należy (wszystko co było dotąd w PBM jest przenoszone do natywnej integracji, ale ostatnia transza wejdzie chyba w grudniu).
Wystarczy wyłączyć “nową” (dla mnie to już starą, bo weszła z 2 m-ce temu) integrację Bluetooth.

PS przerzuciłem te parę postów do najbardziej pasującego tematu.

PPS obrazek na prośbę użytkownika innego forum (tzw. agregatora reklam)

Witam jak mam esp32 i podpięte pod niego termometry ble xiaomi to również będę mógł dodać Inode BLE energy meter? Czy jest więcej zabawy z tym?

Z tego zdania nie wynika jak masz to ogarnięte - firmware na bazie ESPHome ma 3 metody integracji BLE - albo jako integracja bezpośrednia (nie widziałem takiej integracji dla Inode), albo w trybie proxy = EBP (ESPHome Bluetooth Proxies) i wtedy za integracje odpowiada bezpośrednio HA, a ESP32 jest tylko “zdalnym donglem BLE”.
Jest jeszcze metoda 3. bramka na bazie projektu myhomeiot, która współpracuje z PBM.

Czujniki skonfigurowane poprzez wgranie do esp32 (myślę że bezpośrednią) z poziomu HA były tylko dodane encje

Wgranie czego? ESPHome Bluetooth Proxies?

czy firmware bazującego na tym?


Od razu odpowiem - jeśli to pierwsze to tak - prawdopodobnie się uda (nie mam Inode, aby odpowiedzieć na 100% z własnego doświadczenia, ale na podstawie dokumentacji - PBM obsługuje Inode.

Jeśli to drugie, to NIE, bo w ESPHome nie ma integracji dla Inode (no chyba, że znasz taką, to podrzuć linka do repo).

Tak mam wgrane to drugim sposobem zastanawiam się aby postawić jedna płytkę esp32 w tryb proxies BLE ale mam dylemat czy nie będzie ta lepsze z tasmota Wireless-Tag WT32-ETH01 czy ktoś może rozwijać moje wątpliwości

Teoretycznie lepiej mieć bramkę Bluetooth, która nie dzieli anteny między WiFi, a BT, więc tak, prawdopodobnie WT32-ETH01 może być sensowniejszym posunięciem, niż dowolna płytka prototypowa bez przewodowego Ethernetu.
GL.iNet GL-S10 też jest fajny (uwaga są różne wersję sprzętowe).

Co do wyboru miedzy Tasmota, a ESPHome nie umiem podpowiedzieć.
(moim zdaniem co kto lubi :stuck_out_tongue: ) jakkolwiek nie widzę wsparcia w Tasmota dla Inode


Projekt Passive BLE Monitor (PBM, bohater wątku) idzie w stronę przeniesienia wszystkich istniejących w nim integracji w kierunku natywnej obsługi Bluetooth w HA (a tym samym projekt EBP nabiera znaczenia jako “wyniesione” dongle poza miejsce instalacji HA), ba już wszystkie najpopularniejsze integracje zostały włączone w obsługę w HA.
Może tu powinienem to jasno napisać - PBM nie współpracuje z EBP - chodzi o systemową integrację Bluetooth., która może korzystać z wyniesionych proxy BLE na bazie EBP.

Widzę właśnie to zrobię na esp32 :slight_smile: żeby jeszcze ktoś się wypowiedzial że ma podłączone Inode energy meter do esp32 BLE byłoby fajnie i bym wiedział co robić

Edit:
Powinno działać z tą integracją,jest podane inode

Przecież to pisałem wyżej łącznie z linkiem wskazującym na konkretny fragment dokumentacji (nawet nie klikałeś na linki, bo licznik kliknięć jest zerowy).

O ile wiem, o tym że PBM współpracuje z donglami BT USB (podpiętymi do hosta bezpośrednio po USB) oraz z projektem EBP edit, to była błędna informacja chodzi o projekt myhomeiot (proxy BLE na bazie ESP32 i ESPHome, ale inne od EBP), to nie słyszałem o współpracy między PBM, a Tasmota…

Więc z czym masz problem?

Tak klikałem wszystko już wiem.Zamowilem esp32 i będę próbował z inode :slight_smile: pozdrawiam i do uslyszenia.
Czy ktoś posiada gotową kompilacje dla esp32 proxy ble gateway ? probuje dodaj bluetooth do ble_monitor. Z góry dziekuję

Pożenienie PBM z bramka na bazie ESP32 i ESPHome jest możliwe w następujący sposób:

(tu chodziło o obsługę iNode EM, bo iNode BLE generalnie nie mają jeszcze obsługi w natywnej integracji Bluetooth w HA, a przynajmniej jeszcze tydzień temu PBM nie współpracował z bramkami na bazie projektu EBP - ESPHome Bluetooth Proxies).

To projekt na bazie repozytorium @myhomeiot

1 polubienie
1 polubienie