Integracja Passive BLE Monitor - Xiaomi LYWSD03MMC

@strikerbest
Według mnie - przy takich ustawieniach jak z obrazka powinno już w tej chwili działać poprawnie, choć możesz nieco stuningować pod kątem oszczędności ogniwa

  • zapis zmierzonych wartości do flash jest bez sensu, więc zamiast 60 (zapis co minutę) ustaw tam 0 (nie będzie się odbywał), można wyczyścić przy okazji już zapisane dane (delete all records)
  • można zredukować RF TX power (moc nadawania) do takiej wartości, by nadal był stabilny zasięg (to się robi jedynie metodą eksperymentalną, po to w integracji można włączyć wskaźnik RSSI)
  • jeśli termohigrometr jest w niewidocznym miejscu można wyłączyć wskaźnik komfortu (“buźkę”), a jeśli jest w widocznym to ustalić obszar komfortu pod siebie [obszar 5] jeśli uważamy jego wyświetlanie za konieczne
  • można ustawić histerezy sterowania GPIO na 0 (nie wiem czy to oszczędzi choć jeden cykl procesora, ale skoro tego praktycznie nikt nie używa to można wyłączyć) [obszar 4]
  • teoretycznie można (nie polecam, bo można stracić łączność z czujnikiem “na zawsze”) zmniejszyć częstotliwość rozgłaszania

Jeśli chodzi o RSSI (w kwestii regulacji mocy RF w dół), to fajnym odniesieniem jest obrazek z tamtego posta

warto tak ustawić moc nadawania by w odbiorniku średni poziom sygnału nie spadał poniżej -90dBm (no i równocześnie by nie było “dziur” w odczytach)

Kontynuując temat analizy siły sygnału obrazek poniżej pokazuje 2 sensory


Górny wykres jest OK (przy okazji pytania przypomniałeś mi, że w tym czujniku mogę zmniejszyć siłę nadawania sygnału i obniżyłem ją o około 10dBi - pozycja w menu to minus “dziewięć z groszami”).
Natomiast dolny to wskazania siły sygnału z czujnika, z którym jest problem z komunikacją i wynika on przede wszystkim z siły sygnału zakłóceń (to jest instalacja testowa na biurku “warsztatowym” na którym znajdują inne urządzenia generujące zakłócenia, takie jak komputery czy inne SBC - jak widać problem nie występował gdy nie były włączone, a “trasa” do czujnika to tylko 1 ściana + szyba).

Właśnie bawiłem się tymi termometrami. Po zmianie oprogramowania na pvvx nie mogłem dodac ich do aplikacji Xiaomi. Nawet po zmianie sposobu rozgłaszania z “custom” na “mi” a nawet “all” nie udało się.
Aplikacja widzi urządzenie, raz czy dwa nawet udało się jej połączyć ale weryfikacja zakończyła się niepowodzeniem. W HA są widoczne i działają bez żadnych problemów.
Jeżeli ktoś szuka możliwości dodania ich do HA i jednoczesnie korzystania z Xiaomi Home to moim zdaniem zostaje tylko oryginalny soft.

Michał, ja walczyłem na wszystkie strony z ta integracją. Robiłem wszystko co mi wyżej opisano i nic mi nie działało. Nie był widoczny żaden czujnik. Aż któregoś pięknego razu postanowiłem uruchomic Core od nowa. Udało się i od ręki wszystko wystartowało. Spróbuj zdjąć na chwilę zasilanie ze swojego urządzenia na którym masz postawiony HA.

@Michał
Powinieneś poczytać dokumentację tego alternatywnego firmware - jest tam sposób przywrócenia oryginalnego klucza szyfrowania Xiaomi.

Sam wiele razy o tym uprzedzałem, że zmiana softu układowego uniemożliwia dalszą współpracę z zamkniętym systemem Xiaomi (i nie widzę powodu do płaczu, z tego powodu, bo to kolejne “bagno” na miarę Tuya).
Jakkolwiek w przypadku softu pvvx już od pewnego czasu ponoć nie jest to prawda (sam nie sprawdziłem), skoro można emulować w 100% protokół Xiaomi (wraz z szyfrowaniem i fabrycznym kluczem).

Tylko moim skromnym zdaniem przy założeniu wykorzystywania tego protokołu żadne zmiany softu nie mają sensu, skoro tylko rozgłaszanie custom pozwala oszczędzać baterię.

Nigdy nie proponuj takich rozwiązań (zanik zasilania może uwalić bazę danych!), jeśli już to zaproponuj “zdrowe” zamknięcie systemu hosta.
Prawdopodobnie miałeś zawieszonego dongla BT, więc wyłączenie zasilania ma sens, tylko NIE metodą na “ruski reset”, a w normalny sposób = “po bożemu”.

PS mały offtopic ale nie do końca off :stuck_out_tongue:
Przy okazji jakieś niedawnej dyskusji zredukowałem moc nadawania jednego z czujników o około 10dBm i tak to widać na wykresach diagnostycznych

PPS @Michał nie czuję się zobowiązany by udowadniać, że działa coś co działa, mimo to właśnie instaluję BLE monitor na testowej instalacji, by sprawdzić czy świeża instalacja nadal zadziała (jedyny potencjalny problem, że tamta instalacja pracuje na HA core beta) - lektura dokumentacji ma generalnie kolosalną przyszłość - może masz konflikty z jakąś inną integracją, która używa dongla BT (np. tracker BT)?

Jak widać nadal jest OK, zasięg BT jest syfiasty, bo to instalacja na RPi w metalowej obudowie i z niewyłączonym WiFi (i znalazło tylko 2 czujniki, na tym ekranie trzeba poczekać, aż pojawią się wszystkie działające bez szyfrowania, jeśli chcemy dodać szyfrowane, to trzeba je dodać ręcznie po MAC-ach i podając token (klucz szyfrowania); w przypadku niektórych innych urządzeń -ze zmiennym MAC wymagane jest UUID, ale to nie dotyczy tych termohigrometrów, o których jest ten wątek)


ten po lewej jest na sofcie atc1441 niestety nie pamiętam w jakiej wersji, a nie mam weny na sprawdzanie w/g zawartości pliku (ale raczej stara, bo to mój czujnik odniesienia przy testach zużycia baterii), a ten po prawej na pvvx v3.5.

@szopen, @strikerbest źle się zrozumieliśmy. Może nie wyraziłem się jasno więc już poprawiłem post.
Termometry w HA są widoczne. Działają bsrdzo dobrze. Nie mogę natomiast dodać ich do aplikacji Xiaomi.
Nie zależy mi na tym ale @macek o to pytał więc przy okazji flashowania postanowiłem sprawdzić.

2 polubienia

Spoko, zatem czy poczytałeś jak przywrócić klucz szyforwania?
(bo tak out of the box to z pewnością nie zadziałają z fabryczną aplikacją)

W zasadzie jaka jest różnica między softami pvvx v3.5 a tym atc1441? Który polecacie zainstalować?

Nie znalazłem nigdzie informacji o przywracaniu klucza. Podczas wyboru rozgłaszania jest tylko opcja encrypted beacon.


Niestety nic to nie zmienia. Czujnik łączy się z bluetooth w telefonie ale nie dodaje się do aplikacji xiaomi home z powodu braku uwierzytelnienia.

Faktycznie musiałbyś pokopać po historii repo, bo jest to złamanie licencji Xiaomi i autor wywalił pewne rzeczy.

Witam,
czy używając softu pvvx (obecnie 3.7) i najnowszej wersji HA 2022.8 w której integracja Xiaomi BLE jest już wbudowana mogę użyć jedynie trybu advertising MIJIA (MiHome) ?
Kiedy włączam tryb pvvx (custom), integracja Xiaomi nie znajduje czujników. Wiecie może jakiej integracji potrzebuję aby je wykryć je w trybie custom ? Będę wdzięczny za podpowiedź.

Dla trybu custom potrzebujesz Passive BLE Monitor (PBM), ale jeśli równocześnie chcesz używać nowej integracji Bluetooth (tej wbudowanej od wersji HA core 2022.8) musisz mieć 2 dongle BT (i każdy z nich przypisać do jednej integracji), bo w obecnej sytuacji te 2 integracje są ze sobą w konflikcie o sprzęt.

Docelowo jest planowane przeniesienie wszystkich funkcjonalności PBM do integracji Bluetooth, a właściwie zależnych od niej “podintegracji” (takich jak nowa integracja Xiaomi BLE), na chwilę obecną sugeruję wyłączyć i/lub ignorować integrację Bluetooth (jeśli wszystkie twoje urządzenia BLE są obsługiwane przez PBM).

Integracja systemowa Bluetooth nie jest jeszcze w pełni gotowa, a przeniesienie do niej wszystkich funkcjonalności PBM z pewnością trochę potrwa.

W którym miejscu w Passive BLE Monitor przypisuje się dongla BT?
I drugie pytanie Telink pokazuje MAC w postaci A4C13880D6B90F3A. Który wycinek z tego wziąć?
No i trzecie pytanie jako klucz wziąć wartość z Mi Token czy z Mi Bind Key?
Wersja: Status: Hardware Version: LYWSD03MMC B1.4, Software Version: 3.8

Mam po domu porozrzucane kilka tych czujników. Problemu nie było z nimi kiedy korzystałem z RPI3 które miało antenę Bluetooth na pokładzie i nie miałem na jednym z pięter wylewki. Obecnie korzystam z RPI4 oraz jakiegoś singla z nakrecaną anteną. Niestety czujników z niższego piętra nie odnajduje. Istnieje jakaś możliwość zwiększenia zasięgu, zrobienia jakiejś bramki lub cokolwiek żeby odczyty były możliwe?

Tak istnieje, wystarczy ESP32.

Prośba o pomoc. Mam w HA widoczne urządzenie w sprzęcie:
image
Jednak w konfiguracji BLE nie jest widoczny ten koordynator:
image

Co trzeba skonfigurować?

Zigbee to nie BLE, dalszą dyskusję proponuję kontynuować w wątku dedykowanym temu modelowi koordynatora Zigbee.

Możesz skonfigurować integrację ZHA (wbudowaną), albo zainstalować zestaw dodatków Mosquitto (lub inny broker MQTT) oraz Zigbee2MQTT i je skonfigurować (po uprzednim wyłączeniu i/lub zignorowaniu integracji ZHA).

Ten koordynator jest oparty na CC2652P, więc powinien obsługiwać również BLE. Faktycznie może to nie jest temat w tym wątku.

Ten chipset mógłby obsługiwać BLE, ale ten dongle

z tego co wiem nie obsługuje (a autorzy firmware z tego co kojarzę. są skoncentrowani póki co na wsparciu tylko Zigbee).

Na to wygląda, już zainicjowałem zwrot. Możecie polecić jakiś adapter BLE o jak największym zasięgu? Nie wiem, czy jest realny zasięg na piętro przez betonowy strop?

Wątpię, ale co szkodzi spróbować?

Nie ma wprawdzie osobnego wątku na to (jeszcze?), ale jest taki projekt ESPHome Bluetooth Proxies, o którym wspominałem w innych wątkach (w eksperymentalnej instalacji używam i działa):

Skorzystaj z oficjalnej listy wspieranego sprzętu

Sugeruję wybrać coś na chipsecie Realtek’a (a jeśli chcesz wypróbować czy istotnie jest możliwe osiągnięcie ponadprzeciętnego zasięgu kup wersję long-range oraz zwykłą wersję na tym samym chipsecie, porównasz, pochwalisz się i ewentualnie zwrócisz jeden z nich, CSR są dość intensywnie podrabiane i być może występują w “egzotycznych” wersjach, więc ryzyko jest spore)

Nie myślałeś o wykorzystaniu w instalacji też osprzętu Zigbee?

Natomiast wykorzystanie pełnych możliwości masowo produkowanych chipsetów to tylko kwestia czasu, nie wiem wprawdzie czy akurat ten dongle jest zaprojektowany tak by się dało wykorzystać pełne możliwości użytego chipsetu, a czasu by kopać po dokumentacji technicznej która mi się nie przyda nie mam…
W pewnych kwestiach społeczność hobbystów przez ostatnie 10-12 lat zrobiła więcej niż wielkie korporacje (no ale bez sprzętu przez nie produkowanego aż tyle by się nie udało).