RPi lub ESP32 jako zdalny serwer bluetooth

Wybrany model musi się zgadzać ze sprzętem, nie wiem czy moduły oparte o ESP32-S są w ogóle już obsługiwane w ESPHome, edit: zmylił mnie tytuł oferty, na zdjęciach w ofercie widzę jednak zwykłe ESP32 (płytka prototypowa bazuje na module ESP-WROOM-32).

Wybierz płytkę “AZDelivery Dev Kit C V4” (spędziłem z pół godziny, by znaleźć odpowiednik twojej zgodny “pin w pin”).



https://docs.espressif.com/projects/esp-idf/en/latest/esp32/hw-reference/esp32/get-started-devkitc.html

Aby flashować musisz pobawić się przyciskami - po podłączeniu do portu USB wciśnij i trzymaj IO0 i kliknij w EN, po chwili możesz puścić przycisk IO0 - moduł powinien być w tym momencie w trybie flashowania (być może miałeś wybraną definicję nieprawidłowego modułu - nie wszystkie obsługują tryb automatycznego flashowania, ta niby powinna, ale jeśli definicja płytki była niewłaściwa, to nie musi to zadziałać; później nie jest to i tak już konieczne jeśli skorzystasz z trybu OTA, no chyba że wyprodukujesz firmware, które nie będzie działało). Metoda z przyciskami zawsze działa (choć bywają różnie opisane, więc czasem trzeba trochę poeksperymentować).

Przez ten czas dużo wody w Odrze upłynęło, więc pozwolę sobie namawiać Cię na taki projekt ESPHome Bluetooth Proxies:

będzie on wprawdzie aktualny dopiero za parę dni (wymaga ESPHome >=2022.9.0 oraz HA core>=2022.9.0), jakkolwiek można spróbować go użyć mając wciąż sierpniowe wersje (flashowanie uda się z pewnością, dzięki wykorzystaniu ESP Web Tools, co najwyżej nasz nowy nabytek nie będzie miał pełnej funkcjonalności - import YAML’a do dashboardu ESPHome może się nie udać, a funkcjonalność bramki może być ograniczona - prawdopodobnie przed aktualizacją HA core po prostu nie zostaną za jej pomocą wykryte urządzenia BLE w standardowej integracji Bluetooth).

1 polubienie