Integracja sterownika rolety przez Z2M - problem ustawieniem cover

Hej, mam sterownik rolety po mqtt, sterowanie z HA z poziomu zigbee2mqtt działa, ale mam problem z ustawieniem cover template. Zrobiłem konfigurację zgodnie z tym opisem: Template Cover - Home Assistant
widzę już sekcje sterowania w lovelace, ale pokazuje mi błąd:
Nie udało się wywołać usługi cover/open_cover. Unable to find service script.open_zig_taras_roleta_moving.

Moje encje dot tej rolety wyglądają tak:


a konfiguracja w yamlu tak:

  - platform: template
    covers:
      garage_door:
        device_class: garage
        friendly_name: "Roleta taras2"
        value_template: "{{ states('sensor.zig_taras_roleta')|float > 0 }}"
        open_cover:
          service: script.open_garage_door
        close_cover:
          service: script.close_garage_door
        stop_cover:
          service: script.stop_garage_door

gdzie mam błąd?

Masz do tego napisane skrypty ? script.close_garage_door
Usługa service: script może być wywołana jeżeli posiadasz utworzone skrypty w plikach *.yaml lub są one ładowane z katalogu packages

Jeżeli nie to musisz użyć usługi cover

1 polubienie

Z tytułu wnioskuje, że masz sterownik rolet Zigbee, który został poprawnie sparowany i rozpoznany przez Z2M, jeżeli tak to nic więcej nie trzeba robić, nie trzeba pisać żadnych template dla cover, po prostu pojawia się nowa encja typu cover, poniżej przykład encji dla urządzenia Lonsonho QS-Zigbee-C01:


Encją można sterować przez domyślne usługi w HA, tak jak pisze @artpc.

@macek
sterownik poprawnie się sparował, mogę nim sterować z poziomu Z2M
image

rzecz w tym, że u mnie encja cover nie pojawiła się, stąd zacząłem szukać jak ją stworzyć.

Sposób przedstawiony przez @artpc nie wykrywa mi encji (ani z listy, ani wpisanej z ręki w yamlu), ponieważ nie mam żadnej encji cover w HA na ten moment.

Czy sparowane urządzenie pojawiło sie w HA w menu Konfiguracja → Urządzenia? Poniżej przykład mojego sterownika:

image

Urządzenie nie zostało wykryte jako cover. Czy usunąłeś wszystkie wcześniej wpisy dotyczące cover w plikach konfiguracyjnych? Co to za sterownik Zigbee?

Wygląd trochę inny, ale to ten sterownik:
https://www.zigbee2mqtt.io/devices/TS130F.html

Wszystkie cover template usunąłem z configuration + restart.

Ewidentnie brakuje rozpoznanej encji typu cover, brakuje tej encji, jedynie co mi przychodzi na myśl to update Z2M do nowszej wersji, choć TS130F jest wpierane od wersji 1.16.0. Jakiej wersji HA używasz?

1 polubienie

Kliknij na niebieską ikonę ołówka i zaznacz update Home Assistant entity ID

@macek
Z2M 1.18.1
HA 2021.11.5

@artpc
zmieniłem nazwę na inną, razem z update’em encji, ale bez zmian.

Zaktualizuj do najnowszej.

1 polubienie

Bingo!
pomógł update Z2M, dziękuję za pomoc