Integracja systemu alarmowego DSC przy użyciu ESPHome i taniego ESP8266

Mój pierwszy projekt bazujący na ESPHome, jest to integracja systemu alarmowego na bazie centrali DSC Kanada serii POWER. Do połączenia alarmu z HA potrzebujemy, moduł ESP8266, lub ESP32, np. WemosD1 mini, pięć rezystorów, jeden tranzystor, przetwornicę DC/DC 12V do 3,3V i kilka przewodów.

Wszystkie informacje i schematy można znaleźć https://github.com/Dilbert66/esphome-dsckeybus

Cała zabawa wbrew pozorom jest bardzo prosta, pobieramy z repo dwa pliki dscalarm.yaml i dscKeybusInterface wraz z podkatalogami, wszystko umieszczamy w folderze esphome naszego HA. Kolejny krok to edycja pliku dscalarm.yaml, trzeba tam ustawić swój kod dostępu do alarmu, zmienić ustawienia sieci WIFI, dla tych co chcą mieć moduł w sieci ze statycznym IP dodajemy wpis z parametrami IP, brama i maska, zmieniamy- edytujemy nazwy i typy linii alarmowych, kompilujemy plik bin i wgrywamy do naszego ESP.

Po wgraniu robimy restart i sprawdzamy czy nasz moduł jest widoczny online w dodatku ESPHome. Jeśli tak, to zostaje podłączyć przewody w dowolnym miejscu magistrali KEYBUS.

Dla mniej wtajemniczonych ta magistrala to nic innego jak zaciski w samej centarli lub w dowolnym panelu alarmu oznaczone R,B,Y,G.

Po podłączeniu wszystko powinno ruszyć od strzała i nasz moduł ESP staje się dodatkowym zdalnym panelem do obsługi całego alarmu.

Mamy informacje o aktualnym stanie całego systemu, stan akumulatora, usterki, zasilanie AC, aktualny stan Partycji- podsystemów, status Gotowości lub jej brak w przypadku naruszonych stref. Co ciekawe naruszana strefa – czujnik, dodatkowo informuje jakiego jest typu, np. opóźniona, natychmiastowa itd.

Po dodaniu do configuration.yaml gotowego szablonu „Panel alarmowy” dodatkowo mamy panel do obsługi z możliwością uzbrojenia pełnego, nocnego, częściowego – domowego i rozbrojenia alarmu. Przy czym dowolne uzbrojenie możliwe jest jednym kliknięciem lub automatyzacją np. w NR, natomiast wyłączenie czuwania trzeba potwierdzić poprawnym kodem.

Działa płynnie, bez opóźnień i jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż moduł ETHM-1 Satela, o cenach samej Integry Satela nie wspomnę.

Dla posiadaczy central Paradox dobra wiadomość, jest bliźniaczy projekt, na którym bazował autor, więc integracja nie powinna być problemem.

Na koniec fotki jak to wygląda w całości, dodałem czujniki z całego parteru, bez piętra, które na tą chwilę obsługuje moduł z AFE. Jak po dłuższym testowaniu wszystko będzie ok , kontrolę nad całym alarmem przejmie esphome.


1 polubienie