Integracja urządzeń AV z Home Assistantem

Cześć,
używam Home Assistanta od ponad roku w pracy (sterowanie oświetleniem, bramami, furtkami, kamerami itd) Przymierzam się do kapitalnego remontu w mieszkaniu, które niedawno kupiłem i projektuję instalację audio-video. Bardzo chciałbym, aby zakupione urządzenia - projektor z chromecastem oraz głośniki współpracowały z Home Assistantem. Zależy mi na możliwości zatsosowania logiki NodeRed do do stworzenia skryptów uwzględniających pracę tych urządzeń. Na co muszę zwrócić uwagę wybierając wspomniane urządzenia, chcąc mieć pewność, że uda mi się je zintegrować?

Masz tak dziwne wymagania, że nie wiem co mądrego mógłbym napisać.
Projektowanie domowej instalacji AV nie ma wiele wspólnego z integracją w HA.
Po prostu wybierz jakiś sprzęt, który jest wspierany “z pudełka” w HA, to zawsze będziesz mógł wyeksponować jakieś jego właściwości do innych systemów (jak np. NR)

Dzięki za linki. Pisząc projekt miałem na myśli dobór urządzeń. Pod linkiem, który przesłałeś znalazłem np. w marce Epson zapis mówiący o warunku integracji z HA: Epson projectors supporting ESC/VP21 protocol. W innych markach sprzętów są tylko ogólne zapisy jak skonfigurować urządzenia, które dadzą się zintegrować bez informacji o tym które modele danej marki mają taką możliwość.
Czy protokół wspomniany w Epsonie jest czymś uniwersalnym co jednoznacznie wskazuje, ze dany sprzęt da się zintegrować?

To dobre pytanie dla producenta, ale przynajmniej wiadomo gdzie pytać - odpowiedź powinien znać oficjalny dystrybutor tej marki (więc na początek można popytać w oficjalnym sklepie).


Poniżej lekki OFF TOPIC

Musisz się liczyć z tym, że HA to projekt open-source i w miażdżącym stopniu powstał dzięki wytrwałości użytkowników, a nie dzięki uprzejmej współpracy producentów (chociaż niektórzy współpracują, to wielu “rzuca kłody pod nogi”), w przypadku integracji Epson jest ponad 100 aktywnych użytkowników

co stanowi zaledwie ułamek procenta wśród użytkowników HA
(więc może na oficjalnym forum jest jakiś feedback użytkowników?), ale taka ilość już dobrze świadczy, bo gdyby integracja była bardzo kiepska, to ilość użytkowników by malała do zera.

Urządzenia multimedialne w historii HA są w sumie obsługiwane stosunkowo od niedawna, a jako jeden z głównych celów zostały wzięte pod uwagę dopiero w tym roku, więc tu może się jeszcze wiele zmienić na lepsze.

Jakkolwiek im coś bardziej popularnego tym szanse są większe - akurat jeśli chodzi o projektory to jest to “nisza wewnątrz niszy” :stuck_out_tongue:
Dlatego aby pokazać ogólne trendy podeprę się przykładami urządzeń audio
popatrz np. na integracje: google cast (tani sprzęt “dla ludu” i daje to ponad 40% użytkowników), sonos (tańsze serie dostępne w Ikea i już ponad 10% rynku), denon AVR 4% użytkowników (jest też druga integracja dla mniej popularnych modeli, którą używa kilkadziesiąt osób) musiccast (ponad 1,5%, ale amplitunery Yamaha mają jeszcze oddzielną integrację dla starszych modeli bez MusicCast i jej użytkowników wciąż użytkowników jest sporo - przecież nikt nie będzie zmieniał sprzętu tylko dla lepszej obsługi w HA), oczywiście wybrałem tylko kilka rozpoznawalnych marek, ale do kompletu dołożę jeszcze projekty w pełni open-source i DIY: VLC (tylko audio) - ponad 1,5%, volumio (skomercjalizowany projekt DIY open-source) - blisko 1000 instalacji i owntone (forked-daapd - integracja ma wciąż starą nazwę, projekt open-source “dla zaawansowanych”) i ponad 150 użytkowników.

ALE…
Powyżej wspomniałem tylko o oficjalnych integracjach, które są wbudowane w HA i dostępne “z pudełka” oraz obejmowane przez te statystyki, a oprócz tego istnieje mnóstwo projektów, nie objętych żadnymi statystykami, które można zintegrować w formie komponentów niestandardowych (ale bez szukania konkretnych rozwiązań trudno o nich wiedzieć z góry, wiele jest w nieoficjalnym sklepie HACS który zawiera komponenty niestandardowe), bądź (choć raczej w ten sposób nie są tworzone integracje ze sprzętem fabrycznym) używając repozytoriów spoza domyślnych w sklepie z addonami.

Żadnych innych projektorów jakkolwiek nie kojarzę poza wspomnianym na wstępie Epsonem, ale skoro używasz HA już od roku, to pewnie dobrze znasz te wszystkie alternatywne źródła, a skoro masz jakiś wstępny plan, to z pewnością wiesz lepiej ode mnie czego potencjalnie szukasz…