Integracja z Midea AC

Na przyszłość tak będę robił choćby z AP. Nie miałem pojęcia, że taki “zonk” może wyskoczyć. Nie wiem dlaczego MCU z poziomu Hotspot nie wchodzi na moje hasło wifi, co jest bardzo dziwne, bo tego hasła ja u siebie nie zmieniałem od długiego czasu. Jak klikam w secrets, widnieje to hasło wifi, jakie mam.

A tak z czystej ciekawości spytam - jest szansa/opcja odczytać skompilowany plik bin dla tego MCU?

Jeśli pytasz czy można zgrać sobie dumpa z tego sprzętu na bazie ESP8266, który zrobiłeś i znaleźć tam twoje hasło, to odpowiedź brzmi tak.
(i nie ma znaczenia czy używasz secrets czy nie - przed kompilacją interpreter YAMLa wykona odpowiednie podstawienia, więc w zasadzie wygenerowany bin może być nawet identyczny).

Dlatego ESPHome dysponuje metodami wytwarzania wsadów nie zawierających haseł do WiFi i w pierwszym kroku instalacji w docelowym miejscu należy im to hasło jakoś wprowadzić (zależnie od MCU jest dostępnych kilka metod).

Po podłączeniu do sieci jakieś hasło zostanie jednak zapisane we flashu (bo musi - bez tego by urządzenie nie działało prawidłowo), więc mając trochę szczerych chęci można by je stamtąd wyciągnąć, nowsze modele MCU mają możliwość szyfrowania flasha, ale to rodzi inne problemy.

A w tej kwestii możesz zrobić prosty eksperyment ze swoim egzemplarzem - wyłącz AP rozgłaszające sygnał twojej sieci WiFi, wtedy twoje urządzenia ESPHome powinny wystawić swoje hotspoty, przy takim YAMLu jak wrzuciłeś wyżej hasło do tych hotspotów będzie identyczne jak do twojej zwykłej sieci (ale będą miały inne SSID).

Czas na zalogowanie nie jest nieograniczony, trzeba to zrobić w miarę od razu jak się pojawia hotspot, bo elementem procedury autonaprawy jest restart domyślnie po minucie od wystawienia hotspota, bo urządzenie w braku reakcji użytkownika musi od nowa szukać sieci, jeśli nadal jej nie znajdzie to wystawia hotspot i tak w kółko.

Wiesz… przed pojechaniem do chłopa, bin zgrałem sobie na kompa w razie W, także plik skompilowany mam. Niestety jest on jakoś zaszyfrowany i nie wiem jak go otworzyć…

Windows?
To wystarczy Total Commander i jego wbudowany podgląd tekstu - Lister, używając wyszukiwarki hasła znajdziesz jawnym tekstem, jak sobie plik otworzysz w trybie podglądu binarnego.

Są oczywiście bardziej wyrafinowane narzędzia, ale z otwartych drzwi najprościej skorzystać zamiast się włamywać ;D

Oczywiście w celach demonstracyjnych ustawiłem łatwe do znalezienia hasło, w pliku jakieś 99% zawartości stanowią binarne krzaki, ale cuda czyni ctrl+F.

Dziękuję!

Właśnie sprawdziłem ten plik i hasło jest mojej sieci, czyli takie jak korzystam cały czas a jednak moduł nie chce się z routerem kolegi połączyć:/

Ale jak chcesz się łączyć tym urządzeniem z cudzą siecią WiFi, skoro jest tam twoje hasło a nie cudze. To samo dotyczy SSID, przecież samo hasło nie wystarczy, musiałbyś u gościa kompletnie zryć mu ustawienia sieci i ustawić identyczne ze swoimi (nie wiem czy to rozsądne).

Abu się łączyć u kogoś twoimi danycmi uwierzytelniającymi musiałbyś mu skonfigurować sieć tak samo jak masz u siebie.

Kwestia hotspota - to hasło w twoim binie powinno być 2x - pierwsze wystąpienie jest przyporządkowane do SSID twojej sieci, a drugie do wystawianego przez ESP hotspota. Oczywiście pierwsze wystąpienie uciąłem, bo tam było widać nazwę i hasło mojej prawdziwej sieci (za dużo rypania żebym specjalnie dla zabawy odpalał dodatkowe SSID).

Swoją drogą skoro ESP wystawiało hotspota, to znaczy, że nie mogło się połączyć z siecią WiFi (czyli nie istniała sieć asująca do danych uwioerzytelniających).

Nie no zgadzam się ze wszystkim co napisałeś.

Chciałem po prostu przez hotspota wystawionego przez esp połączyć się choćby nawet telefonem ale nie da rady bo błędne jest hasło. Wpisałem hasło z mojej sieci, nie robi, kolegi też hasło z jego sieci nie robi, dlatego pomyślałem, że może jakieś “dupne” hasło jest w skompilowanym pliku i stwierdziłem, że plik podglądnę

No i co? masz tam 2x to samo hasło? w 2 miejscach blisko siebie?
są tam też przyporządkowane im SSID

Wróciłbym się o te kilkanaście postów wyżej.

Używasz jakieś znaki inne niż litery angielskiego alfabetu (NIE polskiego!!!) i cyfry?, jeśli tak to jakie?

Wiesz co? Znalazłem obok klima.hotspot drugi kod do wifi i działa!:slight_smile: Jesteś mistrzem!

Teraz jest drugi problem :klucz szyfrujący" coś czego nie ogarnę. Też go zapisałem i mu podałem ale mi pisze, że klucz niepoprawny jesT:/ A tego to juz nie wiem gdzie szukać;/

Jakim cudem jest inny? to wkleiłeś nam tu innego YAMLa niż faktycznie wykorzystałeś i zmarnowałeś mi kilka godzin czasu, który mogłem poświęcić na coś innego, bo podałeś nieprawdziwe dane na wstępie???

Nie. Podałem Tobie prawdziwe dane i prawidłowy kod. Jeszcze żeby było śmieszniej ja takiego hasła wifi nigdy nie używałem i nie używam! Może z automatu się sam wygenerował, tego nie wiem. PRzy klima.local pokazuje mi moją sieć wifi i moje aktualne hasło czy dobrze, ale już przy klima_hotspot już jest kompletnie inne hasło, nie mam pojęcia skąd.

Uwierz mi tu nie występują cuda, wsad do zegarka specjalnie skompilowałem na potrzeby tego wątku, by sprawdzić czy w ESPHome nie wkradł się jakiś błąd w aktualnym wydaniu, który mógłby powodować jakieś cyrki, no i sprawdziłem, że się nie wkradł - ESPHome działa jak należy, więc coś ściemniasz…

No nie umiem Ci tego wytłumaczyć inaczej. Z drugiej strony jakbym ściemniał to nie zajmował bym ani Twojego ani mojego czasu. Nie znam tego drugiego hasła wifi, nigdy takiego nie używałem. Nie mam pojęcia skąd ono się wzięło…

To się też kupy nie trzyma

tu zdefiniowałeś puste klucze

a wpierasz, że mają jakąś wartość i ją w dodatku znasz…

Więc umówmy się jestem pewien, że ten YAML, który wkleiłeś jest centralnie do bani tzn. nie pokrywa się z rzeczywistością, to nie z niego skompilowałeś wsad.

Po skompilowaniu ESP u siebie na kompie, HA wykrył mi nowe urządzenie i je dodał podając mi również klucz szyfrujący. Skopiowałem go z myslą, że u kolegi na HA będzie ten klucz potrzebny. Niestety ten klucz nie działa.

Nie wiem, mam Ci bin przesłać żebyś mi uwierzył czy jak?

Po co miałbym błędny kod wysyłać? Zastanów się…

Nie twierdzę, że kłamiesz, tylko, że informacje są zbyt szczątkowe.

Piszesz, że wykonałeś czynności C i F, ale w rzeczywistości wykonałeś A, B, C, D, E, F i G
o A, B, D, E i G zero informacji, a one stawiają świat na głowie…
Nie mam tyle czasu aby próbować odgadnąć i zasymulować wszystko co zrobiłeś, ale pominąłeś w opisie.

Przy Adopcji urządzenia są generowane klucze i nowe firmware flashowane przez OTA w locie, więc po prostu skompiluj u niego, albo przygotuj sobie YAMLa pod jego konfigurację sieci i skompiluj u siebie, przeflaszuj po kablu, ale nie dodawaj sprzętu do swojego HA, możesz ewentualnie dokompilować opcję factory reset, jak znam życie to jest kilkanaście możliwych rozwiązań.

Nie mam weny i mocy przerobowej by opisać od zera jak stworzyć zdalnego YAMLa na repo i jak go zmodyfikować do kompilacji uniwersalnego wsadu.
Ale to wszystko jest w dokumentacji, wystarczy do niej szczerze usiąść…

Dobrz,e będę szukał. Myslałem jeszcze zrobić inaczej, skopiować (mój moduł esp do do klimy) wszystkie dane i oczywiście zamienić dane na jego nazwę urządzenia itp, a później skompilować plik, ściągnąć i zrobić u niego OTA.

Pytanie za 100 punktów - czy ktoś ma ogarniętego dongla ESP z komunikacją po MQTT? Potrzebuję zintegrować rotenso pod system, gdzie mam jedynie wyjście na świat za pomocą Node RED i MQTT załatwiło by sprawę.

Czy wgranie ESP Home + dodatek node-red-contrib-esphome (node) - Node-RED to ogarnie?

Pozwolę sobie dopytać o taką rzecz - czy u Was przy prawidłowo działającej integracji (jak choćby dongle na ESP) jest dostępna encja wskazująca iż właśnie trwa defrost?

Posiadam Rotenso Teta X, po pewnych bojach zintegrowalem ją przez Tuya Cloud. Jakoś tam to działa, ale brakuje mi najistotniejszej encji, czyli właśnie statusu defrostu (na tej podstawie chce sterować logikę grzania tacy ociekowej i kabli grzewczych w rurkach z odpływem kondensatu). Póki co - skleciłem w NR zlepek kilku warunków w zależności od temp. zewnętrznej i poboru mocy przez jednostkę, ale to trochę druciarskie.

Albo pójdę w kierunku ESP+ds18b20 na rurkach przy zaworze 4d i wtedy to obloze jakimiś warunkami w NR (to trochę pewniejsze niż sama moc i temperatura). Alternatywnie - jeśli przy opcji ESP (o której tutaj w główniej mierze jest dyskusja) jest zwracana encja że stanem defrostu, to nie kombinowałbym z czujnikami tylko elegancko zaczytywał encję.

Ja mam osk105 na Rotenso Ukura. Nietety, ale brak info o defrost. Używałem Midea AC, chciałem mieć podgląd do zużycia prądu ale zakłócało pomiary “Follow Me” i usunąłem integrację. Czy na Tuya działa Ci pobór prądu i Follow Me? Jeśli chodzi o grzanie tacy ociekowej, to również się zastanawiałem nad ESP.