Integracja z Windows HASS.Agent

Parę razy przewijał się tu temat integracji Windowsa z HA. Dziś trafiłem na takie cudo. Na razie testuję. Wygląda ciekawie. Z tego co zauważyłem, można sobie ustawić skróty na klawiaturze w kompie, które będą wyzwalać jakąś akcję w HA.

Działa bardzo przyzwoicie. Używam już od jakiegoś czasu i w porównaniu do innych rozwiązań które testowałem wcześniej zdecydowanie najlepszy.
Jeśli ktoś lubi wiedzieć co dzieciak robi aktualnie na komputerze to można np. uruchomić sensor zwracający informację o aktualnie otwartym oknie znajdującym się na pierwszym planie.

Ja dopiero dziś trafiłem na to rozwiązanie i testuje. Wygląda interesująco. I ma sporo opcji jak widzę.

A można zobaczyć cały ekran (pulpit) komputera?

Nie doszukałem się takiej funkcjonalności. Można natomiast za pomocą komendy uruchomić dowolną aplikację na komputerze, co niejako otwiera furtkę do zrobienia zrzutu ekranu na zamówienie.

szukałem ale nie znalazłem… w dokumentacji piszą że trzeba podać adres IP komputera aby mieć uruchomiony Media_player lub powiadomienia… czyli generalnie działa w sieci lokalnej ? jeżeli dany komputer wyjdzie już w inną sieć to dostanie się po jakimkolwiek adresie IP jest przecież nie możliwe…
jeżeli się mylę poprawcie mnie proszę :slight_smile:
drugie pytanie, w jaki sposób widzimy te wszystkie zmienne z komputera w HA ? ponieważ nie dodało się żadne urządzenie ani dodatkowa integracja w HA… no chyba że za szybko przejrzałem dokumentację … :slight_smile: - z góy dzięki !

Co do powiadomien i media to nie wiem, bo nie testowałem. Co do sensorów, to w samej appce na kompie ustawiasz które sensory mają publikować do HA/MQTT. Zobacz sobie to:

Nie wiem jak rozumiesz, że “wyjdzie w inną sieć” to, że weżniesz go pod pachę i pójdziesz do kogoś, czy to, ze masz tak skomplikowaną konfigurację sieci w domu, że nie radzisz sobie z routingiem między wieloma sieciami?

Normalnie każdy komputer może być i zwykle bywa równocześnie w wielu sieciach (ba HA - to jest ogromne zbiorowisko wielu oddzielnych sieci na jednym wspólnym interfejsie i jakoś dane płyną między nimi).

chodzi o to że w dodatku notify trzeba określić adres IP komputera… no tylko że ten adres IP będzie tylko w danej sieci gdy np jesteśmy w domu… jak pójdę do kolegi to już będę miał inny adres laptopa :slight_smile:

notify: 
  name: "hass agent test device"
  platform: hass_agent_notifier
  resource: http://{device_ip}:5115/notify

odnośnie sensorów coś mam z MQTT ponieważ wisi komunikat connecting dlatego nie pojawia mi się urządzenie w HA… ale spróbuję na innym komputerze

EDIT - mqtt naprawione… tzn problem z dwuetapowym logowaniem… gdy stworzylem użytkownika bez tej funkcji zadziałało bez problemu.

Wcale ne musi być inny (przykłady: zerotier, tailscale, dowolny “prawdziwy” VPN, nie VPN-proxy).

Witam. Czy ten agent może działać na win x86?

Jeśli masz na myśli x86-32 to nie, a jeśli coś innego sprawdź dokumentację…

Czy z poziomu HA jest możliwość uruchomienia programu lub gry na PC ( windows) za pomocą komendy?
Jeśli tak poproszę o przykład

Przykładowo notepad++ zainstalowany w domyślnej lokalizacji, to poniżej zamiast tych znaków zapytania

& 'C:\Program Files\Notepad++\notepad++.exe'

warunek konieczny to zainstalowany Windows Powershell

1 polubienie

Mam stary tablet yoga z win10x32 myślałem, że wykorzystam go. Na kilku pc mam tego agenta i działa bardzo fajnie.

Jest coś podobnego pod Windows co będzie podobnie działać?

“Yoga tablet 2”? to chyba beznadziejny przypadek (64-bitowy procek + 32-bitowy system).

Jeśli dasz radę to zainstalować, to może nada się na wyświetlacz (z tego co wiem to są problemy z normalnym działaniem desktopowych linuxów na tym sprzęcie, bo gdyby nie to to sugerowałbym wywalenie tego windowsa)

Ewentualnie możesz spróbować odpalić to

(z tego co wiem to RPiOS x86 się daje odpalić nawet na asusach eee czy acerach d-250)

Yoga Tab 2 1051L
Kiedyś miałem takie cudo i wpadł kolejny w moje ręce.
Mint tam działa ale są problemy właśnie z dźwiękiem. Z tego co pamiętam to win 10 działał najszybciej.
Jako wyświetlacz pogody fajny bo ekran przyjemny ma.

Muszę coś z nim wymyślić albo kosz.

Edit:
RPI desktop nie miał wielu sterowników.
Zainstalowałem ubuntu x64. Poza czujnikiem od obracania ekranu działa chyba wszystko.

Jak można teraz taki tablet wykorzystać?
Chciałabym aby można było odtwarzać na nim powiadomienia głosowe. Przez VLC powinno się udać?