Integracje "okołopogodowe"

Mam na myśli same “gotowce”, wszystkie dostępne w HACS lub jako custom component.

Standard disclaimer - to są nieoficjalne integracje i nie biorę odpowiedzialności za ewentualne straty moralne czy jakiekolwiek inne wynikające z ich instalacji (ale sam jestem raczej zadowolony) i późniejszego ich działania lub jego braku, nie świadczę też ich wsparcia technicznego :stuck_out_tongue:

Przy okazji przypomnę - w przypadku wykorzystania danej integracji (no i oczywiście zadowolenia z jej istnienia) wypada choćby autorowi zostawić gwiazdkę na githubie w danym projekcie (bo już nie chciałem mówić o ewentualnych finansowych datkach dla autorów, ale wielu z nich oczywiście dopuszcza taką możliwość)

Jako, że to integracje używające serwisów online lub korzystające z danych integracji prognozy pogody, to wymagają dostępu do internetu 24/7.

  1. AstroWeather prognoza pogody do celu obserwacji astronomicznych, integracja dostępna w HACS
  1. Integracja z siecią Blitzortung.org “wykrywacz błyskawic” integracja dostępna w HACS, sugeruję użycie z kartą custom:compass-card (również w HACS)
  1. Ostrzeżenia pogodowe z serwisu https://antistorm.eu/ czyli ostrzeżenia przed opadami deszczu i burzami oprócz tego encje sensorów prognozy: prawdopodobieństwa deszczu/burzy oraz przewidywanego czasu do końca tych zjawisk
  1. Ostrzeżenia pogodowe z serwisu Burze.dzis.net - nazwa mówi chyba wszystko, integracja dostępna w HACS, zawiera 6 sensorów binarnych z ostrzeżeniami pogodowymi oraz 1 wykrywający burze w zadanym promieniu od naszej lokalizacji:
    burze_dzis_net_Screenshot_2021-04-11 Poziomo - Home Assistant
  1. Ostrzeżenia pogodowe z serwisu https://www.meteoalarm.eu/ integracja dostępna w HACS, generuje 1 encję z ostrzeżeniem lub informacją o braku ostrzeżeń dla wybranej lokalizacji:

GitHub - xlcnd/meteoalarmeu: A 'custom component' for Home-Assistant for Weather Warnings from meteoalarm.eu
Obecnie jest to oficjalna integracja
MeteoAlarm - Home Assistant
a nazwy lokalizacji można podejrzeć na oficjalnej mapie
Meteoalarm – Alerting Europe for Extreme Weather

  1. Stan wód na rzekach z serwisu Hydro IMGW, dostępna jako custom repository dla HACS
    Hydro_IMGW_Screenshot_2021-04-11 Poziomo - Home Assistant
  1. Snowtire Sensor - podpowiadacz kiedy zmienić opony z zimowych na letnie i nawzajem, bazuje na wybranym przez nas serwisie pogodowym, zalecam użyć Gismeteo (skoro używa go autor, choć teoretycznie powinien sobie radzić z innymi serwisami pogodowymi, to jednak nie zdążyłem sprawdzić czy działa poprawnie faktycznie z każdym, a z Gismeteo działa) - właśnie powoli zaczyna mi podpowiadać letnie
    Opony_zimowe_Screenshot_2021-04-11 Poziomo - Home Assistant
  1. Car Wash “podpowiadacz: Czy jechać na myjnię?” nie wiem czy działa poprawnie - przez ostatnie kilka miesięcy powiązany z met.no tylko raz mi pokazał, że warto umyć furę (może jednak powinienem go podpiąć pod prognozę Gismeteo? - testy zaczynam od dziś)

Do tych 2 powyżej (od Limych) przygotowałem tłumaczenia stanu - powinny się pojawić w kolejnej wersji, póki co ich stany są po angielsku (ale nazwy encji w swojej instalacji już przygotowałem pod przetłumaczone stany):


myjnia PL już jest, opony póki co w dev też już są
limych_PL_crop_Screenshot_2021-04-12 Przegląd - Home Assistant
oprócz tego do wizualizacji tego typu encji można wykorzystać np. kartę custom:home-feed-card (też dostępna w HACS).

6 polubień

Temat stary ale chyba nie ma sensu tworzyć nowego. Chodzi mi o blitzortung. Mam dodaną integrację, ustawioną lokalizacje w integracjach, a dostaję komunikat :wink:

The following integrations and platforms could not be set up
Unable to prepare setup for platform blitzortung.sensor: Platform not found (cannot import name ‘DeviceEntryType’ from ‘homeassistant.helpers.device_registry’ (/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/device_registry.py)).

U mnie nadal działa (choć do końca nie da się tego stwierdzić, bo burz raczej nie ma o tej porze roku).
Zainstalowany z HACS przed chwilą w testowej instalacji również wygląda poprawnie (w logach nie widzę podobnych błędów)

Jeśli chodzi o lokalizację to Blitzotung raczej korzysta z tego co się ustawia w
Konfiguracja → Ustawienia → Ogólne
(tj, powinien ją wykryć stamtąd automatycznie)

po ustawieniach w opcjach również wygląda na działający poprawnie (choć nie wiedziałbym co tam ustawić np. dla Australii)

No właśnie lokalizacje mam ustawioną. Równiez w ustawieniach samej integracji
Konfiguracja → Integracje → Blitzortung
Tez mam wszystkie dane. Hmmmm.

U mnie podobnie
obraz

Macie dostęp do internetu?

No ja mam dostęp, nawet muszę mieć, bo jestem w pracy i zdalnie się łączę teraz z domem :slight_smile:

To może być problem także po stronie operatora/DNS, jakkolwiek u mnie działa również w zdalnej lokalizacji (tam dostęp to LTE Orange, w domu mam LTE w Plusie), równiez po update core do 2021.12.1.

Zawsze Wam nie działało? może komponent jest źle napisany i nie w każdej konfiguracji działa?

Mi do tej pory działał. Teraz zainstalowałem na innej instancji i też nie działa. Nie wiem, dlaczego u Ciebie działa, a u nas nie. Operatorów/DNS nie podejrzewam (Plus LTE, Netia)

Zrestartowałem nawet hosty i nadal działa na każdej instalacji (mam same HAOS bare-metal na naprawdę różnym sprzęcie - chwilowo nawet 3 różne platformy) - w breaking changes

są zmiany które mogą wpłynąć na działanie niektórych integracji niestandardowych (tej chyba też), ale jakoś u mnie nie wpłynęły, prawdę mówiąc nie wiem czemu - bo ostatnie zmiany w tym komponencie je uwzględniają, a nie przypominam sobie bym go aktualizował(?) a mam wszędzie wersję 0f05fe0.

Niezbadane są ścieżki Home Assistanta…

Sprawdź jaką masz zainstalowaną wersję - możliwe, że klepnąłem aktualizację będąc tak zmęczony, że nie utkwiło mi to w pamięci :smiley: (a może to po prostu była zwykła “mgła pocovidowa”?).

0f05fe0 to chyba wersja aktualna. Taka mi się wyświetla. Ja HA nie mam jeszcze w wersji 2021.12.

I chyba wszystko jasne, czyli musisz zainstalować starą wersję komponentu (ręcznie wygrzebaną z repo, bo autor nie taguje wersji) lub zaktualizować HA core.

To pewnie będzie ta działająca <2021.12

“Duża aktualizacja” integracji Astroweather

Lekko poprawiony “gotowiec” karty wykorzystującej nowe encje (i opierającej się wyłącznie na standardowych kartach) wrzuciłem tam:

Oprócz tego pojawiła się dedykowana karta custom:astroweather-card


instalacja z HACS poprzez dodanie niestandardowego repozytorium
https://github.com/mawinkler/astroweather-card

Kilka słów wyjaśnienia dla procentów - oznaczają one warunki obserwacyjne, więc w przypadku stopnia zachmurzenia to jest wartość odwrotna niż nakazywałaby logika (100% oznacza czyste niebo, 0% to całkowite zachmurzenie).

2 polubienia

Pytanko. Dziś dostałem meila z burze.dzis.net, że dodają czujnik, który pokazuje poziom promieniowania gamma dla Warszawy. Co prawda nie moja lokalizacja, ale może idzie to jakoś pobrać? W HACS nie widze by się aktualizowało, wiec jakoś inaczej trzeba by do tego podejść. NR?

Dobra, własnie znalazłem na FB

  - platform: scrape
    name: promieniowanie
    resource: https://burze.dzis.net/?page=promieniowanie
    select: "div[id=mapaOpis]"
    value_template: '{{ value.split()[7][0:5] | float }}'

Promieniowanie w µSv/h (mikrosiwert na godzinę). Jeszcze nie sprawdzałem kodu jakby co.

Chyba tylko scrape - zajrzałem tam i nie ma info, że API udostępnia te dane.
Tak z innej beczki, źródłowy pomiar promieniowania gamma jest dostępny nie tylko dla Warszawy
https://mapa.paa.gov.pl/

tylko za pomocą scrape chyba się tego nie wyciągnie

Z fejsa:
image

Dodatkowo:

1 polubienie

Działa, ostatnie id=PL szukajcie na stronie-adres czujnika

  - platform: rest
    name: Radiacja_Chelm
    resource: https://rewidget.jrc.ec.europa.eu/v3/objects/point?id=PL0107
    scan_interval: 300 #check every 5 minutes
    unit_of_measurement: nSv/h
    value_template: '{{ value_json.avg.val }}'
1 polubienie