Inteligentne gniazdko WIFI pod home assistant

Potrzebuję gniazdka wifi coś jak XIAOMI MI SMART POWER PLUG
musi się łączyć z Home assistant przez wifi w lokalniej sieci

Które będzie najlepsze ? Nie chce używać Zigbee

Znajdziesz na forum klika opcji i dopasujesz pod Siebie

1 polubienie

Właśnie znalazłem tylko takie do których trzeba albo Zigbee albo inną bramkę.
Nwm czy to xiaomi można połączyć po wifi bezpośrednio i wyszukać po ip. Bo jak szukałem to trzeba mieć chyba Xiaomi Gateway

Pewnie takie które działa z Tuya po wifi. Najpopularniejsze to Gosund

1 polubienie

A da się to zrobić bez wgrywania tasmoty ?
Potrzebuję pilnie sterować gniazdkiem i średnio mi się chce teraz bawić w wgrywanie

Jeśli zadziała z apką Tuya, Jinvoo Smart albo Smart Life, to jest chmurowa integracja dla Tuya

oprócz tego jest też nieoficjalna integracja Tuya-LAN, ale jej uruchomienie jest niebanalne.

czyli Gosund SP111 z alledrogo za 50zł
image

będzie dobre ?

2 lata temu powiedziałbym, że tak, ale teraz musisz ustalić czy działa z jedną z 3 wymienionych wyżej chmur/apek, bo Tuya w międzyczasie wprowadziła białe listy i sztuczną niekompatybilność.

Wgranie tasmoty zajmie Ci góra dwie minuty. Napewno szybciej niż integracja poprzez chmurę.

Z tym to będę polemizował - Tasmotę się uda wgrać przez OTA albo nie, a jeśli nie to już tak różowo nie jest, a integracja chmurowa ogranicza się do rejestracji w jednej z wymienionych aplikacji i doinstalowaniu standardowej integracji (w menu integracji).

I o ile się nie mylę Tasmota wymaga dodatkowo brokera MQTT?

No nie wiem jak wgranie Tasmoty może być prostsze od zainstalowania wtyczki Tuya w HA …

@Piotr_W a co takiego skomplikowanego jest w zmianie oprogramowania np. korzystając tuya-convert ?

A choćby to że ja utknąłem zdaje się na tworzeniu punktu AP. Z Linuxa też nie każdy korzysta z tego co wiem . Choćby pod windowsem to też trochę jest kombinowania dla laika .
A co jest trudnego w kliknięciu instaluj integrację Tuya?
Poza tym to chyba Ty odpisywałeś że każde gniazdko da się flashować otwierając czyli kabelki its a tuya convert to niekoniecznie :sunglasses:

To, że Ty sobie z tym nie poradziłeś nie znaczy, że jest to trudne/skomplikowane. Co do metody “kabelkowej” to również jest do zrobienia w łatwy sposób i nie wymaga znajomości jakiejś wiedzy tajemnej.
Gniazdko Gosund bardzo łatwo poddaje się tuya-convert.
Ale nie jest to tematem tego wątku.
@Piotr_W nie zakładajmy z góry, że @wasacz sobie z tym nie poradzi. Kolega szuka rozwiązania które będzie pracować w sieci lokalnej. Rozwiązanie chmurowe średnio spełni taki warunek.

1 polubienie

@wasacz
Nie jest prawdą, że się nie da znaleźć czegoś (w sensie smartpluga WiFi), co normalnie się integruje z HA po LAN i to w miarę “po bożemu” (tj. na standardowym firmware), choćby:
D-link DSP-W215 czy Belkin WeMo albo kilka modeli Broadlinka
Problem w tym, że ich nie używałem nigdy, więc nie wiem jak to wygląda w praktyce.

Jeszcze z rok temu bym napisał TP-Link HS100 albo HS110 (integrują się bezproblemowo po LAN, a w każdym razie kiedyś tak było), tu jest inny problem - tp-link wypuścił aktualizację firmware, która blokuje działanie tych gniazdek z HA (poszli drogą Tuya?), nie wiem jak to wygląda obecnie, ale wiem, że był z tym zdrowy przypał - o firmware, które działa normalnie trzeba było się prosić w supporcie… nie wiem jak się sprawy potoczyły dalej - po prostu nie aktualizuję…

W miarę popularne są wypusty iTead - Sonoff S20 czy S26, ale w tym wypadku nie ma żadnej oficjalnie wspieranej integracji (choć oczywiście są w postaci komponentów niestandardowych i jest to integracja głównie chmurowa). Można zmienić firmware na jakieś alternatywne (choćby ESPHome czy Tasmota).

Praktycznie reszta rynku to Tuya pochodząca od różnych producentów i sprzedawana pod różnymi brandami, niestety polityka licencjonowania Tuya dla brandów jest idiotyczna z punktu widzenia użytkownika HA (sztuczna niekompatybilność między brandami).

I tu jeszcze takie 3 grosze - Tuya stosuje ostatnio projekty opierające się nie tylko na ESP, więc nie wszytsko da się przeflashować…

@Piotr_W
Każde gniazdko bazujące na chipsecie Espressif (ESP8285, ESP8266 czy ESP32) obojętnie kto je wyprodukował i kto sprzedaje, można przeflaszować na praktycznie dowolne firmware alternatywne dla ESP (wcale nie musi to być Tasmota) używając kabelków, oczywiście jeśli ktoś już wcześniej rozpracował budowę tego sprzętu to jest to w miarę banalne, jeden warunek - trzeba być z tych co umieją się lutownicą posłużyć, chociaż widziałem metody na klamerki od bielizny, byleby niczego nie lutować (ba, reverse-engineering można rozpracować samodzielnie - jeśli ktoś jest hobbystą elektronikiem to już nie robi się takie ultra-trudne, ale dla “człowieka z ulicy”, to droga z toporkiem na Słońce).

Dobrze. Przyznaję że skorzystanie z tutaj convert mimo że zasadniczo wymaga Linuxa a b często lutowania i otwierania gniazdka jest równie proste jak wpisanie w HA swoich danych do aplikacji Tuya.

Używając urządzeń Tuya polecam integrację Local Tuya. Można ją łatwo dodać z poziomu HACS. Obecna wersja wymaga tylko wydobycia parametru Local Key dla naszego urządzenia i nie wymaga robienia żadnych wpisów w pliku configuration.yaml. Po zainstalowamiu integracji z poziomu HACS i zrestartowaniu Home Assistanta, wchodzimy w HA kolejno Konfiguracja-Integracje-Dodaj integrację i wybieramy Local Tuya. Pojawi nam się lista wszystkich dostępnych w sieci urządzeń Tuya, wybieramy odpowiednie, podajemy Local Key dla niego i konfigurujemy encje (wszystko jest dość intuicyjne i mając świadomość jakie aktualnie dodajemy urządzenie łatwo wybrać odpowiednie encje).
Co do samego wydobycia parametru Local Key, metoda oficjalna jest dość karkołomna, to fakt, ale da się wykonać.
Jest też znacznie prostszy sposób, niestety wymaga posiadania jakiegokolwiek urządzenia z androidem z dostępem do roota (smartfon, tablet). Na takim urządzeniu instalujemy aplikację Smart Life koniecznie w wersji 3.3.0 (łatwo ją znaleźć na internecie). Jeżeli mamy już konto z dodanymi urządzeniami to logujemy się na nie i czekamy aż aplikacja pobierze wszystkie dane z chmury (jeżeli nie to tworzymy nowe konto i parujemy po kolei urządzenia Tuya z aplikacją). Następnie za pomocą jakiegokolwiek eksploratora plików na android z dostępem do roota (np. Root Explorer) odszukujemy w telefonie katalog /data/data/com.tuya.smartlife/shared_prefs. Z tego katalogu kopiujemy plik preferences_global_xxxxxxxx.xml, gdzie iksy to jakiś mumer ustanowiony przez naszą aplikację. Otwieramy skopiowany plik w dowolnym edytorze tekstu (polecam Notepad) i szukamy w nim ciągu “local”. Po jego odnalezieniu, przesuwając kursor lekko w prawo od odszukanego słowa, znajdziemy Local Key dla urządzenia (16 znaków). I tak kolejno dla wszystkich urządzeń.
Korzystając z integracji Local Tuya mamy podwójną funkcjonalność. W Home Assistancie jesteśmy niezależni od chmury Tuya, a jednocześnie za pomocą aplikacji Smart Life mamy dostęp do aktualizacji oprogramowania posiadanych urządzeń.
Ja osobiście do powyższej metody użyłem starego tableta, którego nabyłem ładnych parę lat temu dla dziecka (chińska zabawka z aplikacjami dla dzieci), roota miał od nowości, obecnie leżał w szufladzie nie używany. Co prawda zamulał strasznie ale cel osiągnąłem.

1 polubienie

Inny sposób wydobycia parametru Local Key

Niestety, Zamka do drzwi nie udało się dodać do HA

1 polubienie

@Piotr_W Sarkazm niepotrzebny, tuya-convert czy Tuya-OTA czasem działa, czasem nie, generalnie Tuya to dość “śliski” temat, bo dostawca technologii się dość nieładnie zachowuje (mam na myśli kwestię białych list).
Z drugiej strony nie można się dziwić, że takie narzędzia czasem działają, a czasem nie, skoro te narzędzia (do zmiany firmware przez OTA na jakieś alternatywne rozwiązania) bazują na lukach w fabrycznym firmware…

Mam problem z gniazdkiem NEO WIFI 3680W 16A, a mianowicie gniazdko po aktywacji w aplikacji TUYA wyświetlało prawidłowo informacje o zużyciu energii (w HA była encja tylko z stanem, ale nie było sensorów). Po aktywacji TUYA LOCAL na TUYA IOT PLATFORM i w HA mogę dodać gniazdko i nim sterować w HA, mogę dodać też sensory, ale zarówno w HA, jak i w aplikacji
TUYA mam same wartości “0”. Sterować gniazdkiem można normalnie, jednak nie ma możliwości odczytu i pobrania bieżących wartości, gdyż zawsze wyświetla się 0.

Czy ma ktoś pomysł gdzie popełniam błąd lub ewentualnie gdzie mogę sprawdzić dlaczego nie pobiera bieżących danych.