Inteligentne ogrzewanie: gotowy sterownik czy siłowniki termoelektryczne + przełączniki?

Wpadłem na pomysł (pewnie nie ja pierwszy) aby za pomocą takiego siłownika (np. Salus T30NC230) sterować ogrzewaniem. Mam na myśli:

  • każdy kaloryfer oddzielnie
  • pętle ogrzewania podłogowego

Ponieważ w tym sezonie będę wymieniał piec olejowy na #buforciepła (+ #panelefotowoltaiczne o ile w skarbonce będzie tyle grubych dolarów) to od razu będę robił też porządek z grzejnikami. Muszę je przepłukać lub ew wymienić na nowe aluminiowe (obecnie mam stalowe płytowe).

Ale do rzeczy!
Do testów kupiłem Sonoff #ZBMINI oraz siłownik termoelektryczny #Salus #T30NC230. Planuję założyć go na kaloryfer zamiast głowicy termostatycznej. Docelowo umieszczę go w szafce gdzie jest rozdzielacz do kaloryferów. Mam też głowicę Moes Tuya ale nie do każdego pomieszczenia się nadaje (np. w sypialni w nocy kaloryfer potęguje jej brzęczenie a to potrafi wybudzić nas ze snu) więc póki co jest w łazience gdzie bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. Ale… patrząc z perspektywy zabawy w wymianę baterii, wywalę ją i zastąpię takim siłownikiem (na rozdzielaczu).

  1. Jakie rozwiązanie będzie tutaj najtańsze oraz działające niezawodnie? (wiem wiem… to pytanie w stylu “chce pan dobrze czy tanio?” :smiley: )

  2. Czy jest sens ogarniać to za pomocą HA + przełącznik typu ZBMINI, czy może lepszym rozwiązaniem jest jakiś gotowy sterownik? Niestety nie wszędzie mam możliwość poprowadzenia przewodów więc w grę wchodziło by jakieś rozwiązanie bezprzewodowe. Koniecznie musi być smart gdyż potrzebuję sterować tym zdalnie.

  3. Czy taki zestaw Sonoff ZBMINI + Salus T30NC230 dobrze spełni swoją rolę gdy automatyka będzie w stylu:

  • docelowa temperatura np 21 stopni
  • jeżeli temperatura otoczenia (czujka Sonoff SNZB-02) spadła do 20 stopni, przełącz ZBMINI aby otworzyć zawór termoelektryczny
  • jeżeli temp. otoczenia jest większa lub równa 22 stopnie to zamknij zawór.
  1. A może nie iść w składanie wszystkiego samemu tylko kupić np kilka Sterowników/Regulatorów Salus VS20BRF (algorytm TPI który ponoć precyzyjnie utrzymuje temperaturę).

Jak wygląda tutaj wasze doświadczenie? Zależ mi abyście podzielili się swoją opinią/doświadczeniem na ten temat. Będę przebudowywał ogrzewanie i chcę to zrobić raz a dobrze.
Zależy mi na:

  • komforcie - raz ustawiam i zapominam
  • zdalnym dostępie
  • integracji z HA
1 polubienie