Inwerter Volt Polska SINUS PRO ULTRA

Posiadam ten inwerter:
INWERTER SOLARNY SINUS PRO ULTRA 2000 12/230V (1000/2000W) + 60A MPPT (voltpolska.pl)

Po podłączeniu po USB i instalacji sterowników pojawi się port szeregowy w urządzeniach (u mnie COM3).
Programem Radzio! Modbus Master Simulator udało mi się nawiązać połączenie i odczytać rejestry urządzenia. Parametry komunikacji, które trzeba ustawić (zaznaczyłem czerwoną kropką):

Co jest bardzo ważne - proszę ustawić Device ID 4

W ten sposób odczytałem wszystkie parametry, które odczytuje ich program:

Udało mi się zdobyć plik z opisem zawartości adresów, które potwierdza wszystkie moje ustalenia (miał bym łatwiej, ale cóż). Plik Excel z opisem rejestru pamięci
PH1800 PV1800 EP1800 PV3500 EP3500 RS485 Modbus RTU.zip (29,4 KB)

Tak więc pozostaje mi oprogramować ESPHome (który już pracuje w kotłowni) i jest integracja z HA.

Część rejestrów opisanych w pliku jako RW można zapisywać, ale nie widzę za bardzo zastosowania w moim przypadku.

Co ciekawe - z tego systemu komunikacji (i tego pliku z opisem adresó) korzysta sporo inwerterów off-grid , między innymi MUST na przykład. Więc jeżeli ktoś jest zainteresowany integracją z HA dowolnego inwertera off-grid trzeba sprawdzić czy program PC do obsługi inwertera jest taki sam i mamy praktycznie gotowe rozwiązanie.

Edit:

Więc udało się, działa. Wystarczy pododawać pozostałe sensory według załączonego pliku i wszystko. Na ten moment kilka sensorów:
image

I fragment kodu ESPHome:
pv1800_esphome.yaml (1,4 KB)

3 Likes