"IOT Link" Monitorowanie komputera, laptopa, wakeup, shutdown, logoff, uruchamianie aplikacji i więcej

program do monitorowania komputera laptopa,
Integracja z HA przez MQTT
Nie będę opisywał ja go integrować bo wszystko jest ładnie opisane na stronie w razie jakiś pytań pisać.
Strona Programu:
Główna Strona

Integracja HA

Konfiguracja

Screenshot - 06_12

@artpc może warto taki post przydzielić do odpowiedniej kategorii na forum :wink:
Edit:
Temat przeniesiony do integracji.

@artpc jeśli to nie problem i masz czas to opisz jak “wyciągnąć” dane z PC czy laptopa które załączyłeś w pierwszym wpisie.

  1. Ściągamy program i instalujemy. Screenshot - 07_12

  2. Uruchamiamy usługę.

  3. odnajdujemy folder IOT Link klikamy w open configuration file
    Screenshot - 07_12 002

  4. Uzupełniamy dane MQTT HA
    credentials:
    username: ***
    password: ***

TCP Connection Settings
########################################################################
tcp:
enabled: true
hostname: 192.168.1.69
port: 1883
secure: false

Tutaj ważne clientid: to dokładna nazwa twojego komputera
General MQTT Settings
########################################################################
clientId: Jola-Artur
prefix: IOTLink
globalPrefix: IOTLink/all
cleanSession: true
autoReconnectDelay: 10
keepAlivePeriod: 60
maxPendingMessages: 100

Restartujemy usługę IOT link

W HA czujniki maja postac sensor.jola_artur_cpu_usage gdzie jola_artur to twoja nazwa komputera

Ze strony sciagamy gotowe skrypty i wklejamy w VScode script.yaml
skrypty:
wakeup
logoff
restart
screenshot
i inne

2 polubienia

Ja tu widze inne zastosowanie dla siebie. Mam laptopa. Mając podgląd na stan baterii, nie musiałbym fizycznie rozłączać z ładowania. Ładowarka działałaby automatycznie w odpowiednim zakresie dla baterii. A sam zasilacz do lapka byłby podłączony do sterowanego z HA gniazdka (muszę jakieś kupić, jakie?). Wydaje mi się, że najoptymalniejszym zakresem pracy dla baterii byłoby pewnie coś koło 20% - 90%.

Np.
https://forum.arturhome.pl/t/gniazdko-gosund-sp111/590

Cześć też korzystam z Iot link na widmowa i wszystko mi działa lecz cały czas walczę aby zrobić uśpienie komputera. Bo shutdown reboot czy logout bez problemu a nie wiem co zmienić aby wywołać sleep przez iot link dla Windowsa. Ktoś badał temat jaka komenda w skrypcie odpowiada za sleep ?

Chodzi Ci o sleep wg Shut down, sleep, or hibernate your PC - Microsoft Support ?
U mnie działa opublikowanie wiadomości mqtt z tematem:
iotlink/workgroup/my-computer/commands/suspend
czyli zgodnie z tym co jest w dokumentacji - Suspend Host System Commands · Wiki · IOT Link / IOT Link Service · GitLab

1 polubienie

Mam następujący problem:
Po domyślniej instalacji IoTLink, encja związana z Display-Screenshot pokazuje tylko fragment desktopu komputera, fragment ma rozmiar 800x640, reszta jest ucinana. Czy tylko u mnie ucinany jest desktop?

A faktycznie, myślałem że coś innego to robi a wystarczyło sprawdzić. Dzięki za podpowiedź. Teraz działa jak należy i poleceniem mogę uśpić komputer przez głośnik Google home :slightly_smiling_face:

@Barzal_210 proszę zobacz przy okazji encję Display-Screenshot z IOT Link, widzisz cały ekran z komputera?

Ja widzę cały ekran komputera

To nie mam już pomysłu dlaczego u mnie tak dziwnie to działa.

Teraz już wiem o co ci chodziło.
Przejdź do C:\Program Files (x86)\IOTLink jeżeli tam instalowałeś
Otwórz plik IOTLinkService.exe.config ( Zrób kopie pliku ) Zatrzymaj usługę IOT po edycji uruchom usługę IOT
Poniżej link z pełnym kodem

IOT screen

dodatkowe linie kodu

 <appSettings> 
 <add key="EnableWindowsFormsHighDpiAutoResizing" value="true" /> 
 </appSettings>

@artpc niestety zmiany nie pomogły.

U mnie działa bez problemu .
w C:\ProgramData\IOTLink\Addons\WindowsMonitor\config.yaml jest jeszcze parametr
Display-Screenshot:
enabled: true
interval: 1
cacheable: false
Z mojej obserwacji wynika ze ss jest wykonywany po x sekund bezczynności ok 10 -20 sek i kiedy znów wykryje aktywność wykonuje ss

@artpc dzięki Twojej ostatniej informacji udało mi się zdiagnozować problem: miałem zakomentowaną w sekcji Monitors opcję Display-Info, po jej przywróceniu, screenshot jest w pełnej rozdzielczości. Dzięki za pomoc.

To ja jeszcze mam pytanie czy uwas nie występuje może problem tego że usługa się automatycznie nie uruchamia? Mam wrażenie że co drugie uruchomienie komputera niestety nie działa. I muszę ręcznie robić stóp windows service i potem start i już działa. Coś wiecie na ten temat ?

Artur. Możesz dokładniej opisać jak te skrypty ogarnąć?

Otwierasz script. yaml wklejasz poszczególne skrypty ze strony, w skryptach w topic musisz zmieniać linijkę z nazwą twojego komputera

Następnie robisz sobie przycisk i w parametrach wybierasz wywołanie usługi script, nazwa skryptu

Gotowiec.
Wymagania: dodatek custom:button-card, utworzony przycisk w pomocnicy np. input_boolean.turn_off_screen
Kod:
button script

kod wklejamy w dodaj karte → wybieramy edytor konfiguracji yaml