Jak edytować strefy

Witam wszystkich.
Mam kolejna zagwozdkę, mianowicie zacząłem poznawać lokalizację i o zgrozo trafiłem tu
Konfiguruj Home Assistanta
Strefy

Jak zmniejszyć wielkość do jednego budynku i przesunąć na właściwy?

Ikona edycji wygląda tak image

Da się coś z tym w ogóle zrobić?

Jeśli jest to strefa “dom” to z tego poziomu nie ma możliwości jej edycji. Jeśli dobrze pamiętam to w jednym z filmów dotyczących geolokalizacji @artur wyjaśnia jak zmienić te wartości.

Jeżeli masz na myśli to https://www.youtube.com/watch?v=QW9yk83vDc8, to jest to już nieaktualne.

Konfiguracja > dostosowywanie, dostosuj encje
i tam promień sobie zmień do encji strefy

Lub


ScreenShot_20210717190624

Ok zadziałało, dzięki.

Plik zones.yaml umieszczony w katalogu packages
Radius wielkość strefy
zones.yaml

zone:
  - name: Dom
    latitude: !secret latitude_dom
    longitude: !secret longitude_dom
    radius: 50
    icon: mdi:home
  
  - name: Praca
    latitude: !secret latitude_praca
    longitude: !secret longitude_praca
    radius: 210
    icon: mdi:factory

  - name: Intermarche
    latitude: !secret latitude_intermarche
    longitude: !secret longitude_intermarche
    radius: 110
    icon: mdi:cart


  
  - name: Czarnow
    latitude: !secret latitude_czarnow
    longitude: !secret longitude_czarnow
    radius: 125
    icon: mdi:map-marker

Ok, postąpiłem zgodnie z Waszymi poradami, ale… . :grin: jak zwykle.
Pierwszy “problem” to promień strefy, mam dwie budynek i bliska okolica 20m, oraz osiedle 250 m, problem polega na tym że jak wracam z miasta to logi wskazują osiedle, potem w domu, a po jakimś czasie znowu osiedle :thinking:
Drugi problem to promień strefy dom, pierwotnie miał 100m, zmniejszyłem go do 20 i tak pokazuje na mapie ale do czasu restartu/zatrzymania HA (przywraca 100m). Co jest nie tak??? :woozy_face:

GPS w budynku z dokładnością do 20 metrów to zamarło
Wykorzystaj połączenie do wifi ( jak będziesz w zasięgu wifi - to HA zmieni stan na “Home”

:thinking:

@Farenza
Ciąg dalszy szkolenia z obsługi forum - ten post nie zawiera rozwiązania

Jako OP powinieneś wybrać ten jako rozwiązujący problem (bo m. in. tak można “poprawić” strefę home) i tam powinien się znaleźć znaczek rozwiązanie :

w/g mojej wiedzy jest to prawidłowe rozwiązanie, o ile masz spełniony jeden warunek - uruchomioną konfigurację Dostosowywania, czyli odpowiedni wpis w configuration.yaml:

homeassistant:
  customize: !include customize.yaml

Głowy sobie nie dam uciąć, ale ten wpis powinien się znajdować w standardowej konfiguracji i to gdzieś na początku pliku (a w razie czego GUI informuje o jego braku przy próbie korzystania z Dostosowywania, nie zdubluj sobie sekcji homeassistant:)

Choć oczywiście były też później inne rozwiązania, jakkolwiek opisane np. tam jest niekompletne, bo nie zawiera wszystkich potrzebnych informacji, a jest to rozwiązanie niestandardowe
(choć też zadziała o ile w piliku configuration.yaml znadzie się odpowiednia dyrektywa include, normalnie ta treść może być umieszczona w… samym pliku configuration.yaml)

Edit - teraz jest OK, jakkolwiek powinieneś opisać choćby 2 słowach co pomogło (bo był jakiś wybór rozwiązań - prawdopodobnie najbliższe idei działania HA jest zdefiniowanie strefy o nazwie Home, która “przesłoni” predefiniowaną strefę Home, czyli metoda z oficjalnej dokumentacji stref).

A w ostatniej kwestii - to zobacz czy istnieje integracja tracker dla twojego routera (wtedy można to ogarnąć i beż nmap). Im więcej metod śledzenia użyjesz tym będzie ono bardziej skuteczne - można tez użyć tracker BT.

Czy Nmap Tracker to standardowa integracja w HA?

Tak.

Jeśli jest w oficjalnej dokumentacji bez przypisów, że dana integracja jest niestandardowa, to jest standardowa.

PS Więcej tego typu integracji masz tam

OFF TOPIC
Nie wszystkie stare oficjalne integracje nadal działają - zajrzyj do statystyk (które linkowałem dzisiaj) i zobacz ile jest takich, które mają 0 użytkowników.

Czegoś nie rozumiem, skoro jest oficjalna i zainstalowana na ponad 50% instalacji HA to czemu nie ma jej w integracjach a jest tylko w informacjach na liście integracji? Nie ma jej w funkcji dodaj inegrację. Czyżby kolejne efekty odchudzania?

No nie rozumiesz, bo zbyt krótko używasz HA.

Wręcz przeciwnie.

Kiedyś wszystkie integracje były konfigurowane tylko przez wpisy w configuration.yaml.
Ale taka metoda jest zwykle zbyt skomplikowana dla początkujących użytkowników, więc wymyślono metodę interakcji frontendu (GUI lovelace) z backendem przez wprowadzenie konfiguratorów GUI - obecna linia rozwoju to zastąpienie konfiguracji w YAML na korzyść konfiguracji w GUI, ale przy ponad tysiącu istniejących integracji to robota na kilka lat (mimo tego, że grono głównych developerów się zwiększa).

Jako oddzielny paragraf (taki mały OFF TOPIC) dodam, że kiedyś było zupełnie inne GUI - states, które już nie istnieje od jakiegoś czasu, ale przez ileś-tam wersji było działające równolegle z lovelace, a jedną z jego pozostałości są “odznaki” (badge), które do niedawna były automatycznie generowane zaraz po instalacji na głównej stronie GUI (teraz chyba już z tego zrezygnowano).

Tak przy okazji dodam, że już nieraz byłem i jestem niezadowolony z kierunku tych zmian - konkretniej likwidacji konfiguracji YAML, bo o ile same kreatory GUI są OK, to nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem, a obecnie dąży się do tego by były jedynym sposobem konfiguracji (już zlikwidowano w wielu integracjach możliwość konfiguracji YAML, która w pewnych sytuacjach była bądź znacznie łatwiejsza, wygodniejsza lub bardziej elastyczna).

Dodam jeszcze, że parę lat temu uważałem, że “poziom wejścia” w HA dla użytkownika końcowego był na tyle wysoki, że sam mając malutki działający system ID (Vera, system jest “gotowy” i jest “półotwarty”, ale nie wszystko jest w nim gotowe “z pudełka”) po przyjrzeniu się projektowi Home Assistant odłożyłem go “na potem” o ładnych parę lat (nie jestem programistą), więc sam nadal jestem początkującym użytkownikiem, a czasem zmiany w HA odbywają się szybciej niż nadążam za ich ogarnianiem przy wprowadzaniu czegoś do swojej konfiguracji.

No i 3 grosze na koniec - sporo starych integracji już nie działa i to jest jedyny powód dla którego mają 0 użytkowników (sam bym pewnie z niektórych korzystał, ale jestem “za cienki w uszach”, by je samodzielnie naprawić, aby mogły nadal działać poprawnie - przykład: Dovado - wtedy, gdy ta integracja działała poprawnie nie mialem HA w instalacji, która wykorzystuje router Dovado + modem LTE, teraz gdy mam tam także HA integracja jest martwa, a zgłaszanie błędów przez kilka osób kończy się zamknięciem aktywności issue przez bota, bo nikt się tym nie zajmuje, API Dovado jest niezmienne od wielu lat, więc to aktualizacje core “zabiły” akurat tą integrację).
Teoretycznie każda “oficjalna” integracja powinna być aktualizowana przez zespół głównych developerów HA by podążać za zmianami w samym rdzeniu HA, ale praktyka wygląda tak, że część kodu nie ma ani swojego “właściciela” ani maintainera i to szczególnie przykro ujawnia się w przypadku integracji, które po latach rozwoju stały się mało popularne.

A wracając do tematu odchudzonego systemu (to temat z innego wątku) to sam system (który pracuje “pod spodem”) też był zmieniany radykalnie już parokrotnie.

1 polubienie

Działa, gdyby ktoś potrzebował zmienić promień strefy domowej.

  zone.home:
    radius: 20

2023-02-06 11_56_27-Studio Code Server – Home Assistant

2 polubienia
packages:
    !include_dir_named packages/
- name: Praca
    latitude: !secret latitude_praca
    longitude: !secret longitude_praca
    radius: 210
    icon: mdi:factory
1 polubienie