Jak odczytać parametry klimy? (integracja midea przez chmurę)

Witam,
Próbuję wykorzystać w automatyzacji dostępne parametry z klimatyzatora, temperaturę wew/zewnętrzną, ale jest problem bo integracja przez chmurę, którą muszę używać z powodu osk-103, nie odświeża wartości za pomocą:

- platform: template
    sensors:
      tempnazew:
        friendly_name: "tempnazew"
        unit_of_measurement: "°C"
        value_template: "{{ state_attr('outdoor_temperature', '°C') }}"

Jak wczytać aktualne informacje bez włączania urządzenia?

Podaj jakie masz atrybuty encji klimatyzatora.

Parametry encji:

Ok, które parametry chcesz wyciągnąć i podaj nazwę w/w encji?

Wyciągnąć parametr to wiem jak zrobić, jak wskazałem powyżej, ale mi chodzi o aktualną np temperaturę, a nie tą, która jest dostępna w encji. Wartości w encji to nieaktualne wartości odczytywane z pamięci. Potrzebuję coś jakby funkcji update, która wczyta-odświeży wszystkie parametry. Aktualizacja stanów następuje w momencie włączenia, ale to się nie przyda, oraz w momencie zmiany parametru np fan_mode bez uruchamiania, ale trzeba to zrobić ręcznie w dashboard.

Wydaje mi się, że bez włączenia urządzenia nie można wymusić odświeżenia atrybutów temperatury.
Chociaż mogę się mylić bo co ciekawe “fabryczna” aplikacja podaje aktualne temperatury nawet bez włączania klimy.

Rozwiązanie zastępcze - sugeruję skorzystanie z jakiejś integracji chmurowej dostarczającej takie dane jak temperatura zewnętrzna np.

  • o dziwo u mnie najdoskonalej zgodne z rzeczywistością wskazania mają stacje Airly (ale sugeruję wybrać 2-3 pobliskie, bo niestety niezawodność nie jest mocną stroną)
  • jeśli ma być niezawodnie to jakiś duży serwis pogodowy - w “wiejskiej” instalacji najlepiej mi się sprawdza Open Weather Map

Oczywiście można stworzyć wykresik i porównać wskazania.

Głównie chodzi mi o temperaturę wewnętrzną i wykorzystuję to do sterowania wentylatorem. Serwis pogodowy się więc nie nada. Klimatyzator wisi przy suficie i w tym miejscu potrzebuję odczytać temperaturę (przy suficie najwyższa temperatura od kominka).

Home Assistant potrafi odczytać parametry, jak napisałem wyżej, ale trzeba to zrobić ręcznie zmieniając np parametr fan_mode, klimatyzator się nie włączy, a wartości są natychmiast aktualizowane w encji, jak to samo zrobić skryptem, oto jest pytanie.

To może tak:

action:
   - service: climate.set_fan_mode
     target: 
       entity_id: climate.twoj_klimatyzator
     data:
       fan_modes: auto

to zmienia atrybut w klimatyzatorze a to wg Ciebie powinno spowodować aktualizację pozostałych atrybutów klimatyzatora.

Już próbowałem tej metody, ale to zmienia tylko wartość w pamięci HA, ale nie powoduje wczytania wartości z chmury (z serwerów midea).
Poczytałem trochę u źródła, czyli na GitHub na stronie autora integracji i przyznaje on, że jest z tym odświeżanjem kłopot i nie wie jak sobie z tym poradzić. Stworzył nawet parametr/ protezę use_fan_only_workaround : true , wyłącza to domyślną aktualizację co 1 minutę (powodowało to włączanie urządzenia).
Chyba czas przejść na inną integrację, zdecydowanie przez sieć lokalną przy pomocy esp2866, tylko nie jestem pewny, czy tam działa to poprawnie, może ktoś się wypowie?

Poczytaj Integracja z Midea AC - #85 przez Piotr_K, Integracja z Midea AC - #91 przez Piotr_K.