Jak odzyskać urządzenie w esphome?

Cześć. Usunąlem (można powiedzieć że niechcący) urządzenie w dodatku esphome wraz z całą konfiguracją. Teraz wykrywa je jako nowe ale żeby dodać je do HA trzeba klucza szyfrującego. Można ten klucz w jakiś sposób odzyskać? Może jest jakiś inny sposób żeby dodać to urządzenie spowrotem do HA bez ponownego flesha (bo z tym może być mały problem bo jest to esp01 do którego za bardzo nie mam dostępu) ? przywracanie kopii nic nie daje.

?

Jedyne miejsce gdzie możesz mieć źródłowego YAMLa, to jakiś backup (w pełnym backupie HA na 100% jest). Backup Dodatku (tworzony domyślnie przy aktualizacjach) nie zawiera niczego poza samym Dodatkiem, więc stamtąd z pewnością niczego nie odzyskasz.
YAMLe stanowiące konfigurację urządzeń ESPHome (które są parsowane do kodu źródłowego, z którego jest kompilowane dedykowane firmware - “wsad” dla flasha MCU) są przechowywane w katalogu konfiguracyjnym HA więc trafiają do backupu HA.

Hint: pliki archiwów *.tar, *.gzip, *.tgz, *.xz itd. można rozpakować (lub po prostu otworzyć i podejrzeć pliki tekstowe *.yaml) pod Windowsem używając 7zip.


Viewer w 7zip jest pod F3, a edytor tekstowy pod F4.

Rozwiązanie alternatywne - przygotować jeszcze raz YAMLa, skompilować i sflaszować po kabelku. Wiem, że nie chcesz w ten sposób, ale jeśli nie masz backupu to jedyne rozwiązanie.

PS Stare przysłowie - “Jeśli nie było backupu, to znaczy, że dane nie były ważne…”

PPS Hint na przyszłość - można wykorzystać plik secrets.yaml na przechowywanie takich rzeczy jak hasła, klucze czy tokeny (by nie umieszczać ich jawnie w YAML każdego urządzenia).
Jest on dostępny też z GUI Dodatku IDE ESPHome

Dzięki wielkie.
Kolejna cenna lekcja.

A nie został Ci plik yaml w folderze config/esphome ??

odpowiedź jest tu - moim zdaniem nie został

Dzięki @szopen, rzeczywiście nie doczytałem.