Jak połączyć z HA urządzenie w standarcie wifi

Posiadam włącznik światła który z HA łączy się przez WIFi.
Obecnie mam go połączonego poprzez tuya. Ale, że jako jest to niejako zależne od chmury czy kaprysów tuii, chciałabym “sparować” to urządzenie lokalnie. Zauważyłam, że w opcji jest mozliwość połączenia przez wifi.
Jak to zrobić ?
Mam Zigbee2MQTT, ale nie widzi on włącznika.

I nie zobaczy bo Zigbee i Wi-Fi to dwa różne protokoły, żadnego urządzenia Wi-Fi nie dodasz do Zigbee2MQTT.

Poszukaj na forum po słowie: tuyalocal albo localtuya.

No ale tuyalocal, localtuya to zawsze TUYA z wszystkimi zaletami i wadami.
Ja myślałam, że jakoś w zupełnie inny sposób można to sparować. Jakaś “przystawka”, dodatek… do mojego komputera z systemem Home Assistant.
Sama nie wiem jak to określić. Nie jestem w to mocno zaangażowana.

No to ten próg jest raczej nie do przeskoczenia.

Systemy WiFi, RF433 i Zigbee to 3 różne światy, można porównać to do samochodów z silnikami: Diesla, benzynowym i typowego elektryka, każdy jeździ, ale paliwa między nimi nie zamienisz.

Wracając do tematu, włącznik z linka ma 2 oddzielne ukłądy radiowe i obsługuje:

  1. WiFi w zamkniętym standardzie Tuya, więc możesz integrować tylko za pomocą dowolnej integracji wspierającej ten zamknięty protokół (obojętnie czy oficjalnej chmurowej c jakiejś innej nieoficjalnej z tych wspomnianych wyżej)
  2. RF433 - tu to generalnie wolna amerykanka, generalnie rozwiązania tego typu są mocno przestarzałe i po prostu w to bym nie szedł (kupno innego osprzętu RF433 nie gwarantuje żadnej kompatybilności)

Natomiast w ogóle ten model nie obsługuje Zigbee, więc nie zadziała w żaden sposób w sieci Zigbee. Urządzenia Zigbee są w minimalny sposób standaryzowane tzn. logo Zigbee gwarantuje możliwość sparowania z dowolnym koordynatorem sieci Zigbee i nic poza tym (a Tuya oczywiście stawia te rozwiązania na głowie), ale dzięki temu, że otwarto-źródłowe projekty takie jak Z2M czy ZHA ukierunkowane są na wprowadzenie obsługi wszystkiego co jest na rynku (no generalnie współuczestniczą w tym procesie użytkownicy, bez tego nic się by nie udało, ale UWAGA - to wymaga zaangażowania), to szansa na obsługę nawet chińskich śmieci jest duża.

PS
Jest też “trzecia droga” - to samodzielna zmiana firmware w sprzęcie (wyłączniku WiFi), na jakieś “z trzeciej ręki” (Tasmota, ESPHome i parę innych projektów ukierunkowanych na MCU Espressif, które są spotykane głównie w starszych wypustach bazujących na modułach WiFi od Tuya; lub inne projekty jak Openbeken dla niektórych innych MCU).

a to w każdym “sprzęcie” można wgrać tasmote ?
Z tasmotą mam do czynienia, bo mam wtyczki, ale już takie ktoś kiedyś kupił i mi je zostawił (w spadu).

Jak masz dużo czasu i narzędzi to w części sprzętu można wgrać tasmote lub dokonać modyfikacji sprzętowej typu wymiana układu na 8266 i wgranie tasmoty. Jak sprzętu nie masz (stacja lutownicza) to najprostszym wyjściem będzie zakup przełącznika za 20-100 PLN zgodnego z zigbee.

Poniżej masz listę obsługiwanych urządzeń przez tasmotę:

Do tuya WIFI na porcesorach BK7231 można wgrać openbk - obsługa przez mqtt
Do tuya WIFI na porcesorach espressif np ESP8285, ESP8266, ESP32 można wgrać tasmote (obsługa przez plugin tasmota ) (tu z rozpędu się pomyliłem wcześniej) i esphome (wspierany i aktualizowany na bieżąco dodatek Esphome )

Sporo rzeczy działa i wtedy nie potrzeba chmury

Chyba nie do końca wiesz o czym piszesz. Sprzęt z Wi-Fi nie jest obsługiwany przez oprogramowanie dla Zigbee, jakim są Z2M czy ZHA. Projekt Openbeken obsługuje nie tylko mikro kontrolery BK7231 ale i inne podobne konstrukcje z Wi-Fi . Do komunikacji z Ha wykorzystuje natomiast protokół MQTT, tak samo jak Tasmota czy Zigbee2MQTT (Z2M). ESPHome korzysta z API HA i ma dodatkową możliwość komunikacji ze światem po MQTT.

Jest też fork ESPHome dla platform sprzętowych bekeno-podobnych

pozostałe linki


Natomiast oczywiście jeśli chodzi o Zigbee, to nie ma mowy o tego typu rozwiązaniach (WiFi to NIE Zigbee), więc nie ma to nic wspólnego z ZHA czy Z2M.

Z2M (Zigbee2MQTT) wykorzystuje protokół komunikacyjny MQTT wykorzystywany też w Tasmota, ale ten protokół wykorzystują też inne projekty (dostępny jest też np. jako alternatywny protokół w ESPHome), natomiast sprzętu WiFi za cholerę nie da się zaprząc do Z2M, ani ZHA.

Jakkolwiek osprzęt Zigbee bazujący na technologii Tyua można w sporym zakresie używać w obu tych projektach Zigbee (istnieją słowniki umożliwiające obsługę dialektu Tuya-Zigbee :stuck_out_tongue: ).

1 polubienie

tak , pomyliłem się już dwa razy wstyd

Spoko, każdy ma prawo do błędu, jednak w ramach edycji zamiast kasować powinieneś skreślić (używa się do tego podwójnej tyldy przed i za skreślanym tekstem tak by dotykały one tekstu - tak samo jak z pogrubianiem czy kursywą), wtedy przyszły czytelnik ma pełną jasność skąd wynikła dalsza dyskusja.

~~skreślone~~ daje skreślone

nie się nie zmieniło …

Wyciachałem z tego nowy wątek