Jak rozpoznać sposób podłączenia oświetlenia - jest przewód neutralny, czy nie ma?

Dzień dobry!

W całym domu mam instalację starego typu (bez przewodów neutralnych w puszkach przełączników).

Niemniej jednak, w jednym pokoju sytuacja wygląda inaczej. Jest też to pokój, który był remontowany w miarę niedawno (według informacji od poprzedniego właściciela).

Mam tam dwie puszki przełącznikowe obok siebie, w każdej jest 2-klawiszowy przełącznik, a w pokoju jest 5 punktów świetlnych (domyślam się, że na 4 układach, jeszcze nie montowałem żarówek wszędzie, więc nie wiem). Poniżej zdjęcia puszek:

Obie puszki:

Przełącznik prawy:

Puszka prawa:

Przełącznik lewy:

Puszka lewa:

Wygląda to na instalacje nowego typu. Wnioskuje to po fakcie, że wszystkie żółto-zielone są zwarte, oraz wszystkie niebieskie są zwarte. No i sam fakt, że w puszce przełączników mam kable, które nie są do nich podpięte też zdaje się to potwierdzać.

Niemniej jednak - pewności nie mam - jak mogę ją uzyskać? Jeśli to faktycznie jest instalacja nowego typu, to jak podpiąć przełączniki o poniższym schemacie?

Te niebieskie przewody w puszce to przewód neutralny. Żółto zielony to ochronny. Trzy klawisze włączają po jednym obwodzie, a jeden dwa obwody.

1 polubienie

Ok, czyli układ jest “nowego typu”? Mogę podpiąć tam smart-przełącznik potrzebujący przewodu N, zgadza się? Ochronne zostawiam jak są, niebieskie i brązowe podpinam do smart-przełącznika?

Musisz podłączyć niebieskie do N. Brązowy (te pojedynczo podłączone do Twoich włączników) do L. Brązowe, które wychodzą parami idą to źródeł światła i te możesz podłączyć to L1 i L2.

1 polubienie