Jak usunąć encję?

Mam problem z usunięciem z systemu HA encji stworzonych w czasie różnych testów. Między innymi encje utworzone poprzez:

device_tracker:

  • platform: ping
    hosts:
    hostone: 192.168.2.10

czy też:

device_tracker:

  • platform: snmp
    host: 192.168.1.1
    community: USERNAME
    auth_key: AUTHPASS
    priv_key: PRIVPASS
    baseoid: 1.3.6.1.4.1.14988.1.1.1.2.1.1

Wszystkie one mają status “Tylko do odczytu” i nie można ich usunąć poprzez GUI. Przejrzałem również pliki edytowalne w config/.storage lecz niestety tych encji nie znalazłem. Na innych forach problem jest znany lecz nie znalazłem rozwiązania. Jest jakaś sprawdzona metoda na ich usunięcie?

Osobiście nie znalazłem sposobu na usunięcie niektórych encji, dlatego w rejestrze encji korzystam z opcji “Wyłącz wybrane” i przynajmniej ich nie widzę.

Tak, ale nie ma to wpływu na widoczność w “Narzędziach deweloperskich” :frowning:
Poza tym nie cierpię bałaganu :slight_smile:

Jeśli niechcianą encję wyłącze w rejestrze encji, to nie jest widoczna w narzędziach deweloperskich.

Źle Cię wcześniej zrozumiałem, ale i tak dla encji mających status “Tylko do odczytu” nie można zaznaczyć i wybrać opcji “Wyłącz wybrane”.

Odpowiem sobie sam :yum:
W przypadku encji, o których wcześniej wspominałem, wpisy są zawarte w pliku known_devices.yaml oraz home-assistant_v2.db. Wystarczyło usunąć z pierwszego i w GIU HA mam czyściutko, encje zniknęły. :grin:

3 polubienia

@Photon cenna informacja

Gdzie znajdę known_devices.yaml ?

Ten plik ( known_devices.yaml) nie jest już obsługiwany dla niektórych rzeczy w HA.
Do czego go potrzebujesz ?

Chce wykasować encje które są w HA a nie działają i są mi nie potrzebne, bawiłem się w dodawanie falownika od PV.

W katalogu config Home Asistanta (tam gdzie jest kluczowy plik configuration.yaml).

Ale zazwyczaj encje należy usuwać z poziomu źródłowej integracji.

Wytłumacz mi bardziej, nie widzę nic co mogę wykasować aby znikły encje których nie chcę

To zależy od integracji, przykładowo coś integrowane po MQTT usuwa się tutaj


wraz z całym urządzeniem, bo pojedyncze encje są nieusuwalne

Niech będzie pocieszeniem, że jeśli encja jest osierocona, to zazwyczaj przycisk Usuń się uaktywnia.

PS Jeśli jesteś hardkorem, to w katalogu config jest podkatalog (tam nie należy grzebać, więc ukryty, stąd ta kropka w nazwie) .storage a w nim plik zawierający rejestr encji core.entity_registry zanim zaczniesz go edytować zrób backup i najlepiej zatrzymaj HA.